środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Akademie wracają

Akademie wracają

Akademie wracają
Data publikacji: 2016-09-28 08:38
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1068 156841
Po wakacjach powracają dwa cykle wykładów w szczecińskim Muzeum Narodowym. W środę zainaugurowana zostanie „Akademia Historii Sztuki", w czwartek zaś - „Akademia Antyczna". Obie serie popularyzują historię i upowszechniają wiedzę o kulturze.

Ten pierwszy cykl obejmuje prelekcje z zakresu historii sztuki, a odbywa się od października do kwietnia, w każdą środę. Ze względu na przekrojowy charakter kursu, organizatorzy polecają go w sposób szczególny młodzieży i dorosłym, próbującym usystematyzować posiadane wiadomości. Kurs obejmuje szeroki zakres - od sztuki starożytnej po współczesną, uzupełniony jest też o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki.

Na początek - „Sztuka starożytnego Egiptu", czyli prelekcja Renaty Fabiańskiej Grzybowskiej. Start o godz. 17 w gmachu przy Wałach Chrobrego, wstęp wolny. Kolejne zajęcia, 5 października, poświęcone będą sztuce minojskiej i mykeńskiej.

„Akademia Antyczna" to z kolei cykl comiesięcznych spotkań, popularyzujących wiedzę o antyku i zbiorach naszego muzeum, ze szczególnym uwzględnieniem kolekcji rzeźb Heinricha Dohrna. 
W tym roku, wykłady poświęcone będą mitologii greckiej. Wygłoszą je wybitni znawcy z ośrodków akademickich w Polsce. Jako pierwsza - prof. Elżbieta Wesołowska z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł jej prelekcji brzmi „Ta wariatka Kasandra. Co zrobić z niechcianym darem?". Początek wykładu: godz. 17, gmach przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. Wstęp wolny.

(kas)

Fot. Muzeum Narodowe

Na zdjęciu: fragment zbiorów antycznych rzeźb z kolekcji Dohrnów jest inspiracją do tegorocznych wykładów w Akademii Antycznej

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi