środa, 18 października 2017.
Strona główna > Kultura > 153 listy Joanny Kulmowej

153 listy Joanny Kulmowej

153 listy Joanny Kulmowej
Data publikacji: 2015-10-27 09:55
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 269 33485

Takie dary są niezwykłym wydarzeniem, zasługującym na szacunek. Wzbogacają zbiory, w tym przypadku Książnicy Pomorskiej, a przez to dają szansę poszerzenia wiedzy naukowcom i czytelnikom. Tym razem chodzi o 153 listy Joanny Kulmowej do prof. Uniwersytetu Szczecińskiego Aliny Książek - Szczepanikowej. Pisarka i poetka mieszkająca przez wiele lat w podszczecińskich Strumianach pisała je w latach 1981- 1996.

- To zdarza się niezwykle rzadko, raz na kilka lat. Dlatego ten dar profesor Aliny Książek - Szczepanikowej, która przekazała książnicy swoją prywatną korespondencję z wybitną poetką niezwykle nas raduje. Taki gest zasługuje na duże uznanie i słowa podziękowania - mówi Lucjan Bąbolewski, dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Okazuje się, że cenne zbiory, w tym korespondencję, zdecydowanie częściej kupuje się na aukcjach. Uczestniczący w nich oferenci chcą po prostu na nich zarobić. Bezinteresowne dary to wyjątki. Warto dodać, że oprócz wspomnianej korespondencji, pani profesor podarowała książnicy także cenne starodruki. Są to dwa woluminy „ Gazety Korespondenta Warszawskiego i Zagranicznego” z 1802 i 1805 roku, pisma o charakterze proreformatorskim, wydawanego dwa razy w tygodniu przez kontrowersyjnego w tamtych czasach księdza K. Malinowskiego, a także XVIII- wieczna książka, zawierająca mowy sejmikowe, która wymaga solidnych prac konserwatorskich. Jak się okazuje starodruki prof. Książek - Szczepanikowa otrzymała od swoich studentów, którzy znaleźli je... w piwnicach na wschodzie kraju.©℗

(mos)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Joanna Kulmowa

 

 

 

 

 

 

Komentarze

.
Komuna nie prześladowała zbytnio poetki, dopiero dopiero neokapitalistycznozłodziejskie buractwo wukurzyło ją norkowym smrodem ze Strumian. I to jest prawdzwa postawa ciecińskich władz wobedz ludzi kultury.
2015-10-31 11:02:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi