wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Zmarł prawosławny arcybiskup Jeremiasz

Zmarł prawosławny arcybiskup Jeremiasz

Zmarł prawosławny arcybiskup Jeremiasz
Data publikacji: 2017-04-17 12:18
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-29 15:13
Wywietleń: 183 241894

Po ciężkiej chorobie, w nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł abp Jeremiasz - ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej, w przeszłości m.in. wieloletni przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej. Miał 73 lata. Jego pogrzeb odbędzie się w środę w Warszawie.

O śmierci duchownego poinformowała w poniedziałek w komunikacie warszawska metropolia Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Pożegnanie duchownego z wiernymi diecezji wrocławsko-szczecińskiej odbędzie się we wtorek w katedrze wrocławskiej przy ul. Św. Mikołaja. Pogrzeb arcybiskupa Jeremiasza zaplanowano na środę w Warszawie. Zmarły spocznie na cmentarzu wolskim.

Jak wynika z komunikatu metropolii, pełnienie obowiązków ordynariusza prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej powierzone zostało biskupowi supraskiemu Grzegorzowi, biskupowi pomocniczemu diecezji białostocko-gdańskiej.

Arcybiskup Jeremiasz (Jan Anchimiuk) urodził się w 1943 r. w Odrynkach w województwie podlaskim. Ukończył Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie, studiował również na uczelniach w Moskwie i Zurychu. W 1980 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego, a następnie została kierownikiem katedry Egzegezy Nowego Testamentu na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. W latach 1996-2002, a potem 2008-2012, był rektorem tej uczelni.

W 1983 r. przyjął śluby mnisze i imię zakonne Jeremiasz. W tym samym roku został najpierw biskupem pomocniczym w diecezji warszawsko-bielskiej (z tytułem biskupa bielskiego), a potem objął wakującą katedrę wrocławsko-szczecińską. W 1997 roku został podniesiony do godności arcybiskupa.

W 2001 roku został wybrany na prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE), którą kierował do 2016 roku. W tym czasie również współprzewodniczył Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej.

Podczas jego prezesury w Radzie Kościoły członkowskie oraz Kościół Rzymskokatolicki podpisały kilka dokumentów dialogu ekumenicznego: „Apel Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia", „Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli" oraz „Przesłanie Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców".

Abp Jeremiasz uczestniczył w wielu międzynarodowych spotkaniach i konferencjach ekumenicznych - Konferencji Kościołów Europejskich, a także w Zgromadzeniach Ogólnych Światowej Rady Kościołów. W latach 1975-1991 zasiadał w Komitecie Naczelnym tej Rady.

We Wrocławiu przyczynił się do rozwoju projektu zwanego Dzielnicą Wzajemnego Szacunku (lub Dzielnicą Czterech Świątyń), czyli współpracy pomiędzy parafiami: katolicką, luterańską, prawosławną i gminą żydowską.

(pap)

Fot. PAP/Rafał Guz

Komentarze

tylko pytam...
"„Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli" Niejaki Jezus z Nazaretu(?) [chyba był z Betlejem]świętował s o b o t ę czy niedzielę? tylko pytam...
2017-04-29 15:00:13
Joanna&Wojciech
Wspaniały, ciepły i serdeczny Człowiek. Wielki kapłan i naukowiec. Świeć Panie nad Jego Duszą!
2017-04-17 13:52:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi