sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Zlecenia ozusowane

Zlecenia ozusowane

Zlecenia ozusowane
Data publikacji: 2016-01-03 14:10
Ostatnia aktualizacja: 2016-01-03 18:46
Wywietleń: 1231 85048

Od nowego roku weszły w życie przepisy, które wprowadzają ozusowanie umów zleceń. Składka emerytalna będzie płacona do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zarówno w ocenie pracodawców, jaki i związkowców zmiany te będą korzystne dla pracowników.

W ocenie doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan, b. ministra pracy Jacka Męciny wchodzące  przepisy oznaczają, że w jakimś stopniu cywilizujemy ten obszar rynku pracy. Zdaniem wiceszefowej OPZZ Wiesławy Taranowskiej rozwiązania są korzystne dla pracowników.

Przepisy wprowadziła ustawa uchwalona przez Sejm w październiku 2014 r. nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Nowela uniemożliwia też zawieranie podwójnych umów, w taki sposób, aby unikać "ozusowania". Dotychczas unikanie płacenia składek było możliwe przy zawarciu dwóch umów - jednej na niską kwotę, od której odprowadzana była niska składka i drugiej, z wyższą kwotą, która nie była oskładkowana.

- Dotychczas umowy z tytułu zlecenia podlegały obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, ale był tzw. zbieg umów, przy którym możliwe było omijanie tego obowiązku - powiedział Męcina.

W ocenie wiceprzewodniczącej OPZZ Wiesławy Taranowskiej nowe rozwiązanie powoduje, że l stycznia znikną pracownicy drugiej kategorii.

- Proceder pracodawców, że pierwsza umowa była na 50 zł, bo musi być oskładkowana, a później wcale – płaca pod stołem - był ogromnie krzywdzący. (...) Ten pracownik był pracownikiem takiej drugiej kategorii - podkreśliła.
Jak dodała, pracownik, odchodząc z pracy lub tracąc ją, nie mógł wziąć zasiłku dla bezrobotnych, bo składka na ubezpieczenie powinna być odprowadzona od minimalnego wynagrodzenia. Nie miał też szans na kredyt w banku. Dlatego nowe przepisy to korzyść dla pracujących, to m.in „bezpieczeństwo zatrudnienia, wyższa składka do systemu emerytalnego”. (pap)

Komentarze

Antoni
PO w majestacie prawa dopuszczała w każdej dziedzinie takie "MICHAŁKI " i dlatego ta partia powinna przestać istnieć. Rozregulowane dziedziny powodują, że dzisiaj wymagają ONE interwencji PIS-u , a tutaj podnosi się krzyk KOD-ów .Czego matoły bronicie ? .Wg. Was "cwaniak " i oszust w jednej osobie jest przedsiębiorcą , a zwykły pracownik menelem i niewolnikiem za łyżkę ryżu. W d...e mam takie Państwo!
2016-01-03 17:32:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi