poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Kraj > Ziobro rozważy postępowanie ws. sędziego od sprawy Ryszarda D.

Ziobro rozważy postępowanie ws. sędziego od sprawy Ryszarda D.

Ziobro rozważy postępowanie ws. sędziego od sprawy Ryszarda D.
Data publikacji: 2017-03-07 17:32
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-07 17:32
Wywietleń: 1416 221134

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ma w środę dostać od sądu stanowisko ws. warunkowego, przedterminowego zwolnienia Ryszarda D., podejrzanego o uprowadzenie 12-latki. Od tego zależy decyzja Ziobry ws. wszczęcia postępowania służbowego wobec sędziego od sprawy.

Na wtorkowej konferencji prasowej Ziobro był pytany o sprawę wcześniejszego zwolnienia z więzienia przez Sąd Apelacyjny w Szczecinie Ryszarda D. który odsiadywał wyrok 9 lat więzienia za brutalne pobicie 10-latki; wyszedł na wolność warunkowo, po 7 latach.

- Mam bardzo poważne wątpliwości, zastrzeżenia do tej decyzji, którą sąd podjął. Była ona sprzeczna ze stanowiskiem prokuratury, która konsekwentnie domagała się by ten groźny przestępca pozostał w zakładzie karnym - powiedział Ziobro. Dodał, że tak samo uważał dyrektor zakładu karnego, gdzie D. przebywał. - Rozwój wydarzeń tylko potwierdził, że sąd podjął tu decyzję co najmniej pochopnie - podkreślił.

- Jeżeli stwierdzę, że doszło tutaj do uchybień prawa, to rozważę wszczęcie postępowania służbowego w stosunku do tego sędziego - zapowiedział minister. Dodał, że MS wystąpiło do prezesa SA w Szczecinie o ocenę działań SA w całej sprawie. W środę Ziobro ma uzyskać odpowiedź prezesa SA. - Jeżeli będę dysponował tym stanowiskiem, to wtedy podejmę decyzję i o tym będę państwa informował" - dodał.

Ziobro przypomniał, że na swym pierwszym spotkaniu z prokuratorami wydał polecenie, by sprzeciwiali się warunkowemu przedterminowemu zwalnianiu niebezpiecznych przestępców. Zdaniem ministra, sądy też powinny się temu sprzeciwiać. - Tym bardziej jestem zasmucony, że taką błędną decyzję podjął sąd - powiedział.

Dwunastolatka z Golczewa została uprowadzona w piątek wieczorem niedaleko swego domu; została wciągnięta do auta. Po kilku godzinach policja znalazła ją w samochodzie kilkanaście km dalej. Nad ranem policjanci zatrzymali osoby, które miały porwać dziewczynkę - w tym Ryszarda D. i jego partnerkę Elżbietę B. Oboje usłyszeli zarzut uprowadzenia i pozbawienia wolności dziewczynki.

Wcześniej Ryszard D. był skazany na 9 lat więzienia za brutalne pobicie innej 10-latki. Przed upływem siedmiu lat odbywania kary złożył wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Choć najpierw sąd okręgowy nie uwzględnił wniosku, Sąd Apelacyjny w Szczecinie udzielił mu takiego zwolnienia. SA tłumaczył swą decyzję tym, że zachowanie skazanego wciąż się poprawiało. - Był kilkadziesiąt razy nagradzany, ani razu nie był ukarany dyscyplinarnie. (...) Jego aktywność w systemie resocjalizacji oceniana była w opiniach bardzo dobrze. Posiadał promesę do zatrudnienia po opuszczeniu zakładu karnego - mówił rzecznik SA Janusz Jaromin.

(pap)

Na zdjęciu: Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Fot. domena publiczna

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi