poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Ziobro: gotowe zaostrzenie kar za gwałt

Ziobro: gotowe zaostrzenie kar za gwałt

Ziobro: gotowe zaostrzenie kar za gwałt
Data publikacji: 2017-08-24 14:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-06 19:02
Wywietleń: 1175 289544

Prokuratura musi być twarda i bezwzględna wobec katów, nie ma zrozumienia dla braku empatii dla ofiar okrutnych przestępstw po stronie organów ścigania - mówił prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Gotowy jest projekt zaostrzenia kar za gwałt ze szczególnym okrucieństwem - dodał.

Ziobro podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie odniósł się do sprawy zbiorowego gwałtu w Łodzi. Trzej mężczyźni przez kilka dni przetrzymywali i gwałcili 26-latkę. Po kilku dniach udało jej się uciec, trafiła do szpitala lecz mimo przeprowadzenia kilku operacji dziewczyna zmarła. Sąd zadecydował o aresztowaniu dwóch podejrzanych na trzy miesiące. W stosunku do trzeciego z nich prokuratura zastosowała policyjny dozór. 

W czwartek prokurator generalny poinformował, że po konsultacji z nim wobec trzeciego mężczyzny podjęto decyzję o zmianie środków zapobiegawczych i skierowaniu wniosku do sądu o areszt. 

- Nie ma i nie będzie z mojej strony zgody i zrozumienia dla braku empatii po stronie prokuratorów i organów ścigania dla ofiar tak okrutnych przestępstw - oświadczył Ziobro podczas czwartkowej konferencji prasowej.

- Prokuratura musi być twarda i bezwzględna wobec katów, a wielkoduszna, wyrozumiała i empatyczna wobec ofiar. Tego oczekuję od prokuratorów - podkreślił.

Ziobro poinformował, że podjął decyzję o odwołaniu zastępcy szefa łódzkiej prokuratury rejonowej, który nadzorował postępowanie w sprawie zbiorowego gwałtu oraz polecił wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec prokuratora - referenta tej sprawy.

- Nie można godzić się na traktowanie takich spraw po macoszemu. (...) Nie można godzić się na stosowanie taryfy ulgowej w stosunku do niektórych sprawców, którzy uczestniczyli w tym przestępstwie - mówił.

Prokurator generalny podjął te decyzje po ocenie prawidłowości postępowania w Łodzi, której dokonał zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak. - Efekt tego sprawdzenia pokazał ogrom lekceważenia tej sprawy przez organa ścigania, nie tylko prokuraturę, ale też policję i liczne błędy, które zostały w trakcie postępowania popełnione - powiedział Ziobro.

Na czwartkowej konferencji Ziobro powiedział, że powstał projekt zaostrzenia kar za gwałt ze szczególnym okrucieństwem, który jest już gotowy do skierowania go przez Ministerstwo Sprawiedliwości do konsultacji międzyresortowych.

- Ufam, że rząd podzieli moją opinię o konieczności radykalnego jeszcze zaostrzenia kar właśnie wobec sprawców tych najokrutniejszych przestępstw seksualnych, które zdarzają się w Polsce - dodał minister sprawiedliwości.

(pap)

Fot. PAP/Jakub Kamiński

Komentarze

antySolidarność
A może PRL nie był zły w sferze obyczajowej, nie było takich złych sytuacji z gwałtami itp w krajach RWPG, czy ta "wolność" po 1989 jest dobra? Czy Eurokołchoz jest lepszy od RWPG? dla Polski? Centralnie ustalono, że w krajach RWPG ma być porządek, i wszystko, a tu w UE stawiają świat na głowie,
2017-08-28 06:03:05
Pytanie do... sgdzia
A jak ewentualnie i u Nas, tak "Mohammedy jak i Abdullahy" sie w koncu Osiedla - to chyba PO-zniej bedzie PO-dobnie... i caly dzisiejszy Wysilek Ministra po-jdzie "na marne"... ??
2017-08-27 20:51:51
sgdzia
Na południe od morza śrudziemnego gwałt na kobiecie jest dobrze widziany i co ?
2017-08-26 17:21:10
Do asesora
Co ma brutalny gwałt do alimentów,idioto!!!
2017-08-26 16:05:18
Aleksy
Jak nie cierpię Ziobry,tak w tym przypadku chwała mu i niech tak trzyma.
2017-08-26 16:01:44
mono-macha
Komentatorzy jak kundelki, wszędzie muszą zaznaczyć swoją obecność. Rozumiem: samotność i braki w wykształceniu.
2017-08-26 12:12:25
W celu "wyladowania sie"...
Biorac pod Uwage, ze mlodzi Mezczyzni zawsze maja wiekszy poped seksualny jak Kobiety, to moze "warto i trzeba" postapic tak - jak chocby w Hamburgu ? A wiec: by zmniejszyc ilosc Gwaltow w calej Polsce... to Sprawa warta jest POWAZNEJ DYSKUSJI...!!
2017-08-25 11:39:01
Po nitce do klebka...
A dlaczego dochodzi do gwaltow i co jest tego Powodem...? Czas wiec najwyzszy, by w dzisiejszym juz "rowno-uprawnieniu" nie rozwiazywac problemow od konca - TYLKO ODWROTNIE !!
2017-08-25 00:00:32
asesor
A troszke inna sytuacja - co kobieta która "gwalci" faceta dla kasy dla alimentow?
2017-08-24 22:04:09
No brawo
Ziobro wreszcie zrobił coś pożytecznego. Pierwszy raz w tym roku.
2017-08-24 17:03:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi