środa, 18 października 2017.
Strona główna > Kraj > ZIKA w Polsce

ZIKA w Polsce

ZIKA w Polsce
Data publikacji: 2016-08-17 09:25
Ostatnia aktualizacja: 2016-08-17 17:17
Wywietleń: 1526 148843

Badania przeprowadzone w laboratorium na Uniwersytecie Warszawskim potwierdziły obecność wirusa Zika u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii.

- Według naszej wiedzy to pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w Polsce – mówi dr Renata Welc-Falęciak z Wydziału Biologii UW, biotechnolog z AmerLabu, cytowana w komunikacie UW. Naukowcy z będącego spółką spin-of. laboratorium AmerLab, które działa na Uniwersytecie Warszawskim jako pierwsi w Polsce prowadzą badania serologiczne, pozwalające potwierdzić zarażenie wirusem Zika.

Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwierzęcych AmerLab prowadzą wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmują się diagnostyką chorób u ludzi i zwierząt, wykorzystując badania molekularne (wykrywanie materiału DNA i RNA), serologiczne (określające poziom specyficznych przeciwciał), mikroskopowe i immunofluorescencyjne.

Wirus Zika przenoszą tropikalne komary Aedes. Występuje w regionach Ameryki Południowej i Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach Pacyfiku. W USA i Europie odnotowano kilka przypadków zachorowań u osób powracających z terenów o podwyższonym ryzyku zakażenia.

Osoby zakażone mają gorączkę, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypkę plamisto-grudkową, światłowstręt albo paraliż, jednak w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Wirus utrzymuje się w organizmie przez około tydzień, jednak znane są przypadki, gdy można go było wykryć w nasieniu pacjenta trzy, a nawet sześć miesięcy od wystąpienia objawów.

Wirus Zika jest groźny dla kobiet w ciąży. Najprawdopodobniej wywołuje wady wrodzone u nowonarodzonych dzieci w postaci małogłowia (mikrocefalii) oraz objawy neurologiczne w postaci porażeń. Nie istnieją jeszcze szczepionka ani leki profilaktyczne chroniące przed infekcją.

Do analizy pobiera się próbkę krwi, a obecność wirusa potwierdza metodami serologicznymi, oceniając poziom specyficznych przeciwciał IgM w surowicy krwi. (pap)

Na zdjęciu: Przykładowe badanie techniką PCR, która ma zastosowanie m.in. w wykrywaniu infekcji bakteryjnych i wirusowych, przeprowadzane w pracowni molekularnej w zakładzie parazytologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. Takie badanie było częścią testów potwierdzających obecność wirusa Zika u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii, przeprowadzonych w uniwersyteckim laboratorium AmerLab Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW oraz w zakładzie parazytologii na Wydziale Biologii UW. Są to prawdopodobnie pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w Polsce. 

Fot. PAP/Marcin Obara

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje