sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Kraj > Zamkną markety w niedziele?

Zamkną markety w niedziele?

Zamkną markety w niedziele?
Data publikacji: 2016-08-29 22:17
Ostatnia aktualizacja: 2016-08-31 01:10
Wywietleń: 4774 151413

To ostatnie godziny na podpisanie się pod projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele i święta. W piątek 2 września Komitet Inicjatywy Ustawodawczej chce złożyć w Sejmie wszystkie zebrane podpisy.

- Jeśli ktoś ma gdzieś w szufladzie listę z podpisami albo chce się dopisać, wtorek to naprawdę ostatni dzwonek - mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność. - Właśnie (w poniedziałek po południu - przyp. red.) podliczamy spływające do nas listy, robi to dwadzieścia osób. 

Założenia w projekcie Solidarności są jasne - siódmego dnia tygodnia byłaby szansa zrobienia zakupów, ale jedynie w kioskach, sklepach z pamiątkami i dewocjonaliami, aptekach, kwiaciarniach, piekarniach (do godz. 13). Ponadto także w tych niewielkich punktach (o powierzchni do 50 m2), w których klientów obsługuje sam właściciel.

Tymczasem Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (reprezentująca największe sieci handlowe) twierdzi, że akcja „Solidarności”, zmierzająca do zakazu handlu w dni wolne od pracy jest wbrew interesom ekonomicznym i społecznym. Argumenty zaczerpnięte z innych krajów nie bardzo do polskich realiów pasują – są to bowiem kraje, gdzie kilkanaście zaledwie procent PKB generowane jest w kraju; w Polsce jest to 55 proc. i znaczenie rynku wewnętrznego jest nieporównanie większe. wej w eksporcie jest słabo uzasadnione".

Organizacja przytacza też dane: sprzedaż konsumencka produktów nieżywnościowych zmniejszona zostanie o ok. 1/4, 35-40 tys. osób może stracić pracę. 

- Te argumenty są nietrafione. Rozmawiamy z zainteresowanymi i wiemy, że sześć handlowych dni pozwoliłoby na układanie przejrzystych grafików, sprzedawcy nie musieliby brać nadgodzin. W tej chwili w tej branży brakuje 100 tysięcy osób. Mamy naprawdę dobrą koniunkturę, sprzyjającą zmianom - wyjaśnia Alfred Bujara z „S".©℗

(kol)

Fot. Mirosław WINCONEK

Cały artykuł w Kurierze Szczecińskim i w e-wydaniu z 30 sierpnia 2016 r.

 

 


 

Komentarze

Klient Nasz Pan,
Do Goscia z 30/8... a moze beda chcieli sobie ekstra dorobic w Niedziele... Ci co nie maja Rodziny ? RP powina rozwijac sie do przodu, a nie cofac do tylu !!
2016-08-30 23:31:43
gość
Jonatan mylisz się co do grafików .... W tym miesiącu tak ułożyli mi grafik że pracowałam trzy weekendy na 14-23 a w czwartym sobotę pracująca i jedną niedziele wolna . Tak to wygląda ... Nie ma kiedy nawet z dzieckiem czasu spędzić . Brakuje w każdy sklepie kasjerów więc nie wydaje mi się że tak dużo kasjerów straci pracę .... To nie jest aż taki głupi pomysł aby niedziela była wolna .... Dla rodziny
2016-08-30 21:35:43
robię zakupy kiedy chcę
Jeżeli chcę w niedzielę to robię w niedzielę i zaden pajac z solidarności nie ma prawa mi tego zabronić
2016-08-30 18:34:37
Niepomylony
Ktoś, np. komunkulus, myli odwagę z odważnikiem, socjalizm z kapitalizmem; mój sklep to mój interes - otwieram go i zamykam kiedy ja uważam za stosowne. Żadnej Budzie, Dudzie i innemu Jurkowi nic do tego. Państwo może zamknąć państwowe sklepy (jeżeli są takowwe). Jeżeli nie będzie klientów i nie będzie utargu to właściciele zamkną sklepy już od piątku (chyba Wielkiego), czy to takie trudne do zrozumienia?
2016-08-30 17:54:02
Jeżeli sklepy będą zamknięte w niedzielę
To kościoły też powinny być zamknięte w niedzielę
2016-08-30 13:52:38
Realista
Gospodarka, głupcy!
2016-08-30 11:23:33
gość
Żabki zawsze będą otwarte.
2016-08-30 09:39:36
Gość
Sklepy już dawno powinny być zamknięte ...
2016-08-30 08:15:07
Sklepy
Niestety, twardy orzech do zgryzienia. Wystarczy spojrzeć na ilość ludzi w sklepach przed świętem urzędowym lub tuż po nim. Ludzie nie umieją żyć bez sklepów, skoro jeden dzień zamknięcia powoduje u nich panikę. Oczywiście, wyłącznie u prostych ludzi.
2016-08-30 07:50:17
I.
A ty, ~ komunkulus, kim jesteś? Marsjaninem? Bo to z ciebie właśnie wylewa się owe" polactwo", " warcholstwo" i jad.
2016-08-30 06:22:26
Pytanie do Zw. Zawodowych...
A Biskupi, Ksieza i Siostry Zakonne, Koscielni i Organisci to moga i beda mogli tak na Plebaniach, w Kosciolach jak i w Katedrach we wszystkie Swiateczne dni pracowac...????? Dla porownania, a jak to wyglada i ma wygladac w Watykanie... i co na to Wloskie Zw. Zawodowe ? A jak caly Personel sklepu bedzie Ateistyczny itd...itp...to co ? Mowiac krotko: Panstwo Polskie straci miliardy zlotych, by Koscioly zarobily na tace setki tysiacy zlotych - czyli Polskiej glupoty c.d...!!!
2016-08-30 00:56:35
czy aby na pewno
obsługa sklepu nie musi brać nadgodzin , jak tłumaczy "solidarność" lecz chce, w większości marketów są kolejki chętnych do dodatkowej pracy, a przez to i do dodatkowych zarobków.
2016-08-30 00:39:08
A
Mam nadzieję, że ten projekt nie przejdzie! :-/
2016-08-29 23:49:37
jonatan
Pieprzysz koleś aż źle się robi. Zobacz ilu klientów jest w niedziele w hipermarketach i posłuchaj co oni mówią. Po prostu też są zapracowani i niedziela jest właściwie tylko jedynym dniem w tygodniu gdzie spokojnie mogą zrobić zakupy. To tylko pracownicy marketów "warcholą" jak chcesz już używać tego słowa. Poza tym pracownicy marketów mają także grafiki i nie pracują w każdą niedziele. Nie dociera do nich, że część z nich straci pracę, co jest logicznym następstwem ograniczenia handlu w niedziele. Kraje bogate mogą zamykać nawet w sobotę ich na to stać, Polski póki co nie. I nie ubliżaj Polakom. Określenie "polactwo', pasuje co najwyżej do takich jak ty.
2016-08-29 23:11:07
komunkulus
W wielu krajach, i to bez poglądów czy wyznaniowości, wielki handel jest w dni wolne od pracy zamknięty albo ograniczony i nie ma tam problemu. Jedynie polactwo ma zawsze i ze wszystkim problem i robi ceregiele ! No cóż polactwo to polactwo i zawsze, wszędzie warcholiło i przy byle okazji , byle powarcholić !!
2016-08-29 22:31:08