poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Zakończyła się akcja ratunkowa w Świebodzicach

Zakończyła się akcja ratunkowa w Świebodzicach

Zakończyła się akcja ratunkowa w Świebodzicach
Data publikacji: 2017-04-09 13:14
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-09 18:57
Wywietleń: 129 237100

Zakończyła się akcja ratunkowa po zawaleniu kamienicy w Świebodzicach – poinformował w niedzielę (9 kwietnia) na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Od godziny 7 mamy pewność, że pod gruzami nie ma już nikogo - powiedział.

Wojewoda dolnośląski poinformował o zakończeniu akcji ratunkowej po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Świebodzicach.

- O godzinie 7 zakończyła się akcja ratunkowa, mamy stuprocentową pewność, że pod gruzami nie ma już nikogo - powiedział Hreniak. Poinformował również, że mieszkańcy trzech budynków położonych w najbliższym sąsiedztwie kamienicy, w której doszło do katastrofy, mogą wrócić do domów. W sobotę z tych budynków ewakuowano 18 osób.

- Wkrótce w tych budynkach zostaną podłączone media – prąd i gaz - dodał Hreniak. 

Wojewoda powiedział także, że w sobotę została powołana siedmioosobowa komisja pod przewodnictwem nadzoru budowlanego, która ma wyjaśnić pod względem administracyjnym przyczyn katastrofy.

- Prace tej komisji potrwają kilka tygodni - powiedział Hreniak. Niezależnie od działań tej komisji prowadzone jest również śledztwo prokuratorskie. Powoli uruchamiane są też środki finansowe by wesprzeć poszkodowane rodziny. 

W sobotę wieczorem na miejsce katastrofy przyjechali premier Beata Szydło oraz szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Premier poinformowała, że dzieci osierocone wskutek katastrofy w Świebodzicach otrzymają renty specjalne.

- Sprawdzamy również sytuację materialną pozostałych osób. Jeśli taka konieczność będzie, to taka pomoc finansowa będzie udzielana - powiedziała premier. Zapowiedziała też, że przygotowane będą też środki na wsparcie miasta.

Budynek zawalił się w sobotę, ok. godz. 9 rano. Ostatnia z ofiar została wydobyta z gruzowiska przez ratowników około godz. 21. To 54-letni mężczyzna. Ofiarami katastrofy są również dwójka dzieci, dwóch mężczyzn i kobieta. Ranne zostały cztery osoby, w tym 13-letnie dziecko. Przebywają oni w szpitalach w Świebodzicach, Świdnicy oraz we Wrocławiu.

Akcja ratunkowa prowadzona była niemal dobę. Na miejscu pracowało ponad 140 strażaków. Według wstępnych hipotez przyczyną katastrofy był wybuch gazu.

(pap)

Fot. PAP/Aleksander Koźmiński

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi