piątek, 17 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Zakazać używania sformułowania „polskie obozy”

Zakazać używania sformułowania „polskie obozy”

Zakazać używania sformułowania „polskie obozy”
Data publikacji: 2016-02-15 13:16
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-15 14:13
Wywietleń: 1054 120170

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt umożliwiający wytaczanie spraw karnych i cywilnych za używanie zwrotu typu „polski obóz”. Byłoby to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. MS chce też zapisać w konstytucji, że „dobre imię RP i narodu polskiego podlega ochronie prawnej”.

– Dość robienia z Polski sprawców Holokaustu – powiedział w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Dodał, że obowiązkiem państwa jest dbanie o dobre imię Polski za granicą.

Według projektu MS, do 5 lat więzienia ma grozić za „publiczne i wbrew faktom przypisywanie Rzeczypospolitej Polskiej lub narodowi polskiemu udziału, organizowania lub współodpowiedzialności” za zbrodnie III Rzeszy. Śledztwo wszczynałby z urzędu pion śledczy IPN. Za nieumyślne i wbrew faktom publiczne prezentowanie takich treści groziłaby grzywna lub kara ograniczenia wolności.

Ma się też zmienić prawo cywilne – powództwo o ochronę dobrego imienia RP i narodu polskiego będzie mógł wytaczać IPN i organizacje pozarządowe, w zakresie swoich zadań statutowych. Według Jakiego, umożliwi to ubieganie się o „wysokie odszkodowania” za używanie takich sformułowań za granicą. Źródłem prawa, które chroniłoby Polskę i naród, byłby nowy zapis konstytucji. (pap)

Komentarze

Najwyższa pora!!!
Najwyższa pora zrobić z tym porządek. Celują w tym niemieckie media (nomen omen), amerykańskie, brytyjskie i australijskie. Tak bardzo prawdy żądający ludzie tam piszą i żyją...Chamstwo tępić!
2016-02-15 14:13:06
Niemieckie obozy zagłady
Wszystko dobrze, ale te zwroty do tej pory były najczęściej używane przez media, czy osoby w krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, więc jak będzie ze ściganiem i egzekwowaniem kar?
2016-02-15 13:44:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi