środa, 18 października 2017.
Strona główna > Kraj > Wyłudzili 13 milionów

Wyłudzili 13 milionów

Wyłudzili 13 milionów
Data publikacji: 2015-08-23 18:03
Ostatnia aktualizacja: 2015-08-27 11:33
Wywietleń: 1055 13801

CBA zatrzymało pięć osób, w tym znanego adwokata z Trójmiasta. Zatrzymania mają związek ze śledztwem dotyczącym wyłudzenia środków z PFRON; chodzi o ponad 13 mln zł - poinformowała w niedzielę Prokuratura Apelacyjna w Krakowie, która prowadzi śledztwo w tej sprawie.

"Mogę potwierdzić, że zatrzymanych zostało pięć osób, są to: Marcin D., Wiktor D., Grzegorz D., Katarzyna M. i Beata W., wśród zatrzymanych jest adwokat oraz osoba niepełnosprawna, z tego względu, że wyłudzenie środków publicznych dotyczy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i związane jest m.in. z dofinansowaniem zatrudnienia osób osób niewidomych i słabowidzących" - powiedział w niedzielę podczas briefingu rzecznik PA prok. Piotr Kosmaty. Jak dodał, zatrzymania miały miejsce na terenie całego kraju, m.in. w Trójmieście i Warszawie.

Z nieoficjalnych informacji od osób związanych ze śledztwem wynika, że jedną z zatrzymanych osób jest adwokat Marcin Dubieniecki.

Rzecznik poinformował, że śledztwo "obejmuje czyny związana z wyłudzeniem środków publicznych na kwotę ponad 13 milionów złotych, także działalnością zorganizowanej grupy przestępczej, a także praniem brudnych pieniędzy". W proceder były zaangażowane trzy podmioty gospodarcze.

Prok. Kosmaty dodał, że od momentu zatrzymania - zgodnie z obowiązującą procedurą - prokurator prowadzący sprawę ma 48 godzin na wykonanie czynności. Powiedział, ze zatrzymanym osobom będą stawiane zarzuty; wśród nich są "osoby podejrzewane o to, że kierowały zorganizowaną grupą przestępczą". Po przedstawieniu zarzutów i przesłuchaniu podejrzanych prokurator prowadzący podejmie decyzje co do stosowania środków zabezpieczających, w tym m.in. aresztu.

Kosmaty poinformował również, że śledztwo w tej sprawie prowadziła od kwietnia 2013 roku Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Decyzją prokuratora apelacyjnego - z uwagi na skomplikowany charakter tego śledztwa - w listopadzie 2014 roku zostało ono przekazane wydziałowi do zwalczania przestępczości zorganizowanej i korupcji prokuratury apelacyjnej.

Na pytanie PAP dotyczące terminu zatrzymań prok. Kosmaty wyjaśnił, że "sprawa została zrealizowana w najlepszym terminie wynikającym ze strategii procesowej". "Tylko i wyłącznie tym się kierowaliśmy" – podkreślił. Ze względu na dobro śledztwa odmówił podania bliższych szczegółów sprawy.

Jak mówił wcześniej PAP Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które dokonało zatrzymań na zlecenie prokuratury, obecnie trwają czynności z zatrzymanymi.

Przekazanie kolejnych informacji prokuratura zapowiedziała na poniedziałek. (pap)

Na zdj.: Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie prok. Piotr Kosmaty, podczas konferencji prasowej, 23 bm. CBA zatrzymało pięć osób, w tym znanego adwokata z Trójmiasta - Marcina D. Zatrzymania mają związek ze śledztwem dotyczącym wyłudzenia środków z PFRON; chodzi o ponad 13 mln zł - poinformowała 23 bm. PA w Krakowie, która prowadzi postępowanie. (mr) PAP/Jacek Bednarczyk

Komentarze

Najblizszy czas pokaze...??
Hmm..., jesli w/w Adokat z Trojmiasta okaze sie "wspol-winnym" (?) to nic dziwnego..., ze wczesniej nastapila prywatna separacja.
2015-08-27 09:30:50
berg
Wydarzeniem niedzieli była pierwsza zagraniczna podróż prezydenta RP A. Dudy. Bardzo ważna dla budowy bezpieczeństwa Polski i Europy. Dlaczego na tym portalu nie ma o tym ani słowa? Pamiętajcie, że w dobie internetu nie da się zamilczeć żadnego tematu, czytelnicy pójdą sobie gdzie indziej. O to wam chodzi?
2015-08-24 06:34:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi