niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Kraj > Wielki post, czyli osobiste nawrócenie

Wielki post, czyli osobiste nawrócenie

Wielki post, czyli osobiste nawrócenie
Data publikacji: 2017-03-01 18:54
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-03 06:26
Wywietleń: 1345 219510

Wielki Post to czas na nawrócenie i naprawę relacji z drugim człowiekiem - mówił prymas Polski abp Wojciech Polak z okazji Środy Popielcowej, która w Kościele katolickim rozpoczyna 40-dniowy okres przygotowania do Wielkanocy.

Popielec to uroczystość obchodzona w Kościele katolickim w różnych terminach, w zależności od daty Świąt Wielkanocnych. Wypada ona dokładnie 46 dni przed Wielką Niedzielą i rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W tym roku Środa Popielcowa przypada 1 marca.

Jak powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak, Środa Popielcowa to szczególny dzień, w którym osoba wierząca rozpoczyna drogę pokutną.

- Kapłan mówi: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz". I ma to nam przypominać o słabości i kruchości naszego życia, a jednocześnie o tym, że życie może być obfite i piękne z Chrystusem zmartwychwstałym - powiedział. Jak dodał, podejmowany w tym czasie post nie powinien być na pokaz.

- Chodzi o naszą wewnętrzną przemianę, o wewnętrzne nawrócenie – wyjaśnił. Dodał, że ważne jest też słuchanie Ewangelii, czytanie Biblii, uczestniczenie w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Abp Polak podkreślił, że Wielki Post, to "nie tylko nasze osobiste nawrócenie, ale także nawrócenie w stosunku do drugiego człowieka, tzn. przemiana tych relacji, które są nadszarpnięte czy pozrywane". Zwrócił uwagę, że współczesny świat, przytłaczający mnogością informacji nie ułatwia, a wręcz może przeszkadzać w przeżywaniu Wielkiego Postu.

* * *

Główny obrzęd Środy Popielcowej wywodzi się z czasów starożytnych, z tradycji judaizmu, w której to Żydzi na znak postu i pokuty posypywali głowy popiołem. Miał to być akt najwyższej skruchy, polegający na uznaniu własnej marności w oczach Boga. W Kościele katolickim, zwyczaj posypywania głowy popiołem w pierwszy dzień Wielkiego Postu został wprowadzony w XI wieku przez papieża Urbana II. Ustalono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w zeszłoroczną Niedzielę Palmową. Jan Paweł II ogłosił Popielec dniem modlitw o pokój na świecie.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły, tzn. jeden posiłek do syta. Nie wolno jeść potraw mięsnych. Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - świąt Wielkiej Nocy. W Kościele katolickim to m.in. czas rekolekcji, nabożeństw pokutnych i spowiedzi. Wierni powinni też dawać jałmużnę. Stąd 1 marca rusza akcja Caritas Polska "Jałmużna Wielkopostna". Zebrane w ten sposób pieniądze Caritas przeznaczy na rzecz osób chorych i starszych.

(pap) 

Na zdjęciu: Obrzęd posypywania głów wiernych popiołem

Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Komentarze

Nie badzmy wiecej "Naiwni"...
Za czasow Komuny... Ludzie s-PO-wiadali sie w Konfesjonalach... a co niektore Klechy, donosily PO-zniej "to czy tamto"... do UB czy SB !!
2017-03-03 00:30:32
Przezorny Zawsze Ubezpieczony,
A jaka jest "Gwarancja" ze nie dostanie sie Lupiezu...? I skad i z Kogo... lub z czego... "pochodzi" ten popiol ??
2017-03-03 00:23:57
F
Niektórzy całe życie mają post, np. postkomuniści haha.
2017-03-01 20:06:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską