sobota, 24 lutego 2018.
Strona główna > Kraj > Większość Polaków popiera weta prezydenta

Większość Polaków popiera weta prezydenta

Większość Polaków popiera weta prezydenta
Data publikacji: 2017-09-02 10:28
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-06 19:02
Wywietleń: 1477 290626

69 proc. Polaków uważa, że prezydent Andrzej Duda słusznie zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa - wynika z sondażu CBOS. Zarazem 81 proc. badanych uznaje reformę sądownictwa za potrzebną,

Z sondażu CBOS wynika, że 69 proc. badanych pozytywnie oceniło zawetowanie obu ustaw, z czego 38 proc. uznało to za "zdecydowanie słuszne", a 31 proc. - za słuszne. Zdaniem 12 proc. decyzja była niesłuszna (według 4 proc. - "zdecydowanie", a 8 proc - "raczej"). 19 proc. odpowiedziało "trudno powiedzieć".

81 proc. badanych uważa jednocześnie, że reforma sądownictwa była potrzebna. Innego zdania było 10 proc. Zdania nie miało 9 proc.

CBOS pytał również, jaki powinien być nowy projekt, nad którym pracują prawnicy prezydenta. 64 proc. badanych uważa, że prezydent powinien przedstawić całkiem nowe rozwiązania, a 23 proc. - że prezydent powinien iść w kierunku poprawy rozwiązań zaproponowanych przez rząd.

W ocenie społecznej prezydent Duda pokazał - jak podaje CBOS - że zależy mu na naprawie sądownictwa zgodnie z normami konstytucyjnymi: z opinią tą zgadza się 73 proc. badanych. Jednocześnie 65 proc. uważa, że prezydentowi chodzi o wzmocnienie swojej pozycji politycznej. CBOS podkreśla, że pozytywnie przyjęta decyzja prezydenta o zawetowaniu ustaw przyczyniła się do poprawy jego notowań.

- Co więcej, to właśnie prezydentowi, który zapowiedział przygotowanie nowych ustaw, Polacy skłonni są udzielić kredytu zaufania. Ostry spór polityczny wokół zmian w sądownictwie nie przysparza natomiast wiarygodności stronom konfliktu - ani partii rządzącej, ani partiom opozycyjnym. Okazuje się przy tym, że PiS nie jest wprawdzie wiarygodny w kwestii zmian w sądownictwie, jednak pozostałe ugrupowania polityczne budzą jeszcze większą nieufność - wskazuje CBOS.

W sprawie sądownictwa 42 proc. badanych ufa prezydentowi, 37 proc. - nie ma do niego zaufania, a 17 proc. wyraża oceny ambiwalentne. W przypadku premier Beaty Szydło zaufanie wyraziło 28 proc., nieufność - 58 proc., oceny ambiwalentne - 10 proc., a zdania nie ma 4 proc. Gdy spytano w tym kontekście o PiS, zaufanie wyraziło 23 proc., nieufność - 64 proc., oceny ambiwalentne - 8 proc., a zdania nie miało 5 proc. W przypadku ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry zaufanie wyraziło 22 proc., nieufność - 61 proc., oceny ambiwalentne - 10 proc., a zdania nie ma 7 proc.

60 proc. ankietowanych uważa, że partia rządząca chce podporządkować sobie sądownictwo i przejąć całą władzę w Polsce. 45 proc. wierzy, że PiS zależy na naprawie sądownictwa, a 44 proc. ma co tego wątpliwości. 69 proc. badanych jest zdania, że opozycji zależy na obaleniu rządu PiS i przejęciu władzy w Polsce. Zarazem pogląd, że opozycji zależy na przestrzeganiu praworządności, ma tyle samo zwolenników, co przeciwników (po 41 proc.).

(pap)

Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Komentarze

ble-ble
Co to ma za znaczenie. To bicie piany morskiej!
2017-09-05 16:10:21
Mariusz
Napewno NIE,! Nikt z mojego otoczenia nie popiera tego weta! W czasie konsultacji z prezydentem nie miał nic przeciw a jak kodowcy wyszli za kasę sorosa na ulice to nagle nie pasowało mu? Ktoś ma haka na prezydenta i niestety tym ruchem stracił wielki elektorat
2017-09-05 15:47:01
ucho
Jak nie ma co puścić w reżymowej telewizji - to puszczą patriotyczne (jak zawsze i wszędzie) wystąpienie Adriana. Dwa lata na wiecach i przemowach oraz na nartach. :-)))
2017-09-05 12:05:49
W latach 1945 - 2015 braki Lekow i...
Taaa, szczegolnie ta Wiekszosc, ktora nie PO-trafi PO-zadnie przeczytac i zrozumiec... co stoi "PO-miedzy ... Wierszami" !!
2017-09-05 00:26:42
do POniższego
Pamiętaj o lekach ! Musisz je brać - tak lekarz powiedział. Prezes też jest za tym, żebyś brał. Co nie.... prezes ?
2017-09-04 13:21:35
Atuty... do rozsadku
Mozliwa, mozliwa...tylko trzeba miec Madre - a nie "Glupie Atuty" !!
2017-09-04 12:25:42
głos rozsądku
Płyta ci się zacięła, że powtarzasz te swoje brednie jak w malignie. Jesteś fanatykiem prezesa ze smoleńskiej sekty i dyskusja z tobą niemożliwa.
2017-09-04 12:12:15
Do... PO-nizszego "glosu rozsadku"
To tym bardziej ZLE swiadczy/lo o was.... ze pomimo ze "rzekomo nie byliscie slepi" (??) to i tak, az przez 70-lat (1945-2015) PO-pieraliscie z Duzym Uparciem i Zaparciem - tylko tych... co PO-konczyili Akademie 1-szo Majowe i Rewolucyjne oraz Uniwerstety M i L !!
2017-09-04 11:33:21
głos rozsądku
Poprzecie dyktaturę prezesa - podobnie jak naród niemiecki poparł Hitlera, ślepo wierząc w swego wodza.
2017-09-04 10:07:28
Kilkanascie... Glosnikow
I My tez Nie !! Gdzie My rowniez znalismy i znamy Takich... co "Walczyli i dalej Walcza" i w Polsce, ale tylko o Swoj Biznesss i by pozniej PO-przerzucac go blizej czy dalej... ale Za-gra-ma-ni-ce !!
2017-09-03 22:57:28
Głośnik
A ja nie popieram weta prezydenta. Uważam, że wsadził kij w szprychy reform. Następny Wałęsa od wspierania lewej nogi nam się objawia. Nie po to ich wybraliśmy i w 1990 i w 2015.
2017-09-03 14:19:06
bunkier prezesa
:-) a prezes jest "ulubieńcem narodu", co widać po marszach w tzw. miesięcznice.
2017-09-03 11:24:38
daro
CBOS to sondażownia rządowa, która regularnie fałszuje sondaże na korzyść PiSu
2017-09-03 10:58:46
@veto.do.ciekawscy
Paranoik nie wytrzymał :-))) nieuleczalna choroba no i typowy bełkot połączony z gadulstwem "obstrukcją umysłową".
2017-09-03 08:53:05
Ciekawscy
A ciekawe czy to Weto... to Polnocno-Afrkanski PO-mysl czy Nasz ??
2017-09-03 00:43:05
Do... 81 procent
To nie wiesz, ze Im zawsze PO-przesuwaja sie kuleczki, jak licza na Liczydle... znaczy sie Prawidlowo PO-winno byc 18 % !!
2017-09-03 00:20:55
"Nowoczesne" Veto
Jesli te w/w %-procentowe oceny... uznac by mozna bylo "za prawdziwe" (??) to brak slow i tylko zyczyc Niezorientowanemu Spolecznemu Lewactwu... "PO-wodzenia w za-KOD-owanym Nowoczesnie" - Komunizmo/PO-stkomunizmie !!
2017-09-02 23:30:37
81 procent
81 procent Polaków chce reformy sądownictwa. Zrozumieli towarzysze lewacy ? Aż 81 procent.
2017-09-02 21:56:25
@@Jarun
Nie hahaha tylko cha-cha-cha. Niestety nie oglądam "Ucha prezesa", a obserwuje życie i nie ulegam podszeptom. Skąd ten histeryczny śmiech? A może napiszesz: co ważnego powiedział prezydent, jakąś myśl, koncepcję, wizję? Już dwa lata wykrzykuje patetyczne, bogoojczyźniane manifesty. Przypomina chłopczyka w krótkich majteczkach, biegającego po podwórku i krzyczącego (z groźną miną) do niewidzialnego wroga. Czas wydorośleć Jędrusiu. Ja zamykam okno.
2017-09-02 20:49:43
@Jarun
Po twoich komentarzach widać ,że o życiu wiesz tyle ile obejrzysz w debilowatym kabarecie ucho prezesa . Jesteś żałosny. Hahahahahah
2017-09-02 20:03:01
Jarun
Darujmy sobie rozważania o prezydencie. Męża stanu z Adriana nie zrobimy, nie ta glina. Dalej będzie wygłaszał płomienno-patriotyczne przemówienia i zachłystywał się nimi. Dobry na szkolne apele.
2017-09-02 11:55:55