sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Weto Prezydenta. Andrzej Duda stanął po stronie samorządowców

Weto Prezydenta. Andrzej Duda stanął po stronie samorządowców

Weto Prezydenta. Andrzej Duda stanął po stronie samorządowców
Data publikacji: 2017-07-12 21:20
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-13 20:12
Wywietleń: 256 274852

Prezydent Andrzej Duda zawetował w środę (12 lipca) nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Według niego prezydent wsłuchał się w głosy samorządowców wskazujących na możliwość zbytniej ingerencji władzy centralnej w działania samorządów.

Łapiński poinformował PAP, że pełne uzasadnienie weta zostanie przekazane marszałkowi Sejmu w czwartek.

Nowelizacja ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych zmienia zasady wyłaniania prezesów izb i rozszerza uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorządu terytorialnego. Nowela przygotowana przez rząd wprowadza także zmiany w ustawach: o samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym, samorządzie województwa, systemie ubezpieczeń społecznych oraz w Kodeksie wyborczym.

Nowe przepisy m.in. stanowią, że premier będzie mógł wydać rygor natychmiastowej wykonalności rozstrzygnięciom RIO dot. odwoływania lub rozwiązywania organu wykonawczego jednostek samorządu terytorialnego, dają też premierowi prawo zawieszenia organów jednostek samorządu terytorialnego i powoływania zarządu komisarycznego w razie "braku skuteczności" w wykonywaniu zadań publicznych.

Nowelizacja trafiła do prezydenta pod koniec czerwca. To pierwsza ustawa zawetowana przez prezydenta, która została przygotowana za rządów PiS. Cztery dotychczasowe weta prezydent zgłosił w październiku 2015 r.

Odmowa podpisania ustawy przez prezydenta oznacza, że trafia ona do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Sejm odrzuca weto prezydenta większością trzech piątych głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Regionalne izby obrachunkowe to państwowe organy nadzorujące i kontrolujące jednostki samorządu terytorialnego w zakresie gospodarki finansowej oraz zamówień publicznych.

Nowelizacja ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych wprowadza m.in. zmiany w zasadach przeprowadzania konkursu na prezesa izby. Do tej pory kandydata na prezesa wybierało w konkursie kolegium izby spośród członków kolegium i pozostałych kandydatów spełniających wymogi. Zgodnie z nowymi przepisami prezesa izby powoływać ma i odwoływać premier na wniosek szefa MSWiA; kadencja prezesa ma trwać 6 lat.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

weger
Ustawia żeby przykryć zamach na KRS
2017-07-13 17:54:15
Jarun
Propaganda. PiS-owscy manipulatorzy od mass-mediów chcą pokazać, że prezydent Duda jest niezależny. Przedtem Duda uzgodnił to z prezesem Kaczyńskim - na zicher.
2017-07-13 10:24:24
Jarun
Propaganda. PiS-owscy manipulatorzy od mass-mediów chcą pokazać, że prezydent Duda jest niezależny. Przedtem Duda uzgodnił to z prezesem Kaczyńskim - na zicher.
2017-07-13 10:21:31
Rozsądny
Zasłona dymna dla naiwnych. Kukła prezesa zawsze będzie kukłą.
2017-07-12 22:29:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi