piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > „Wampir z Bytowa” powinien trafić do ośrodka zamkniętego

„Wampir z Bytowa” powinien trafić do ośrodka zamkniętego

„Wampir z Bytowa” powinien trafić do ośrodka zamkniętego
Data publikacji: 2017-06-19 19:45
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-20 07:19
Wywietleń: 225 271511

Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał w poniedziałek (19 czerwca) Leszka P., nazywanego "wampirem z Bytowa", za niebezpiecznego i zdecydował nieprawomocnie, że powinien on trafić do zamkniętego ośrodka szpitalnego. Pod koniec 2017 roku Leszek P. zakończy odsiadywanie kary 25 lat więzienia za zabójstwo i gwałt.

W myśl decyzji sądu, Leszek P. – po odbyciu kary za popełnione czyny – ma trafić do Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Powołując się na to, że sprawa Leszka P. była rozpatrywana przy drzwiach zamkniętych (niejawne posiedzenie sądu z udziałem P. odbyło się w pierwszych dniach czerwca), sąd – ogłaszając w poniedziałek decyzję – poinformował, że nie poda ustnego uzasadnienia. Sąd poinformował też, że – zgodnie z ustawą o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób (tzw. ustawą o bestiach) – zarządził pobranie od Leszka P. i umieszczenie w policyjnych bazach danych materiału genetycznego, odcisków linii papilarnych oraz zdjęć i opisu wizerunku P.

– Orzeczenie jest całkowicie zbieżne z naszymi oczekiwaniami, jesteśmy zadowoleni z tego postanowienia – powiedział prokurator Bartłomiej Wiktor. Dodał, że w jego opinii Leszek P. jest osobą "bardzo niebezpieczną", a "jego pobyt na wolności w bardzo wysokim stopniu zagraża bezpieczeństwu porządku prawnego. Może on popełnić ponownie przestępstwo".

Obecny na ogłoszeniu decyzji sądu pełnomocnik prawny P., Marcin Klamann, poinformował z kolei, że dopiero po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem postanowienia sądu podejmie – w konsultacji z P. – decyzję ws. ewentualnego odwołania w tej sprawie.

* * *

Leszek P. w grudniu tego roku kończy odsiadywanie wyroku pozbawienia wolności za zabójstwo i gwałt. Był uznawany przez media za jednego z najgroźniejszych morderców seryjnych w Polsce. Został oskarżony o 20 przestępstw, w tym 17 zabójstw. Według śledczych, "wampir z Bytowa", jak nazwała go wówczas prasa, od 1984 r. do 1992 r. mordował kobiety w całej Polsce, bijąc je i dusząc, a następnie gwałcąc. W śledztwie Leszek P. przyznał się do ponad 60 morderstw. Podczas procesu zmienił wyjaśnienia i nie przyznał się do żadnego zarzutu. Twierdził, że do obciążenia samego siebie namówili go policjanci, obiecując lepsze traktowanie oraz dając alkohol i paczki z żywnością. W grudniu 1996 r. Sąd Wojewódzki w Słupsku uznał Leszka P. za winnego tylko jednego zabójstwa i zgwałcenia (17-letniej Sylwii D.) i orzekł karę 25 lat więzienia. Od pozostałych zarzutów P. został uniewinniony. Sąd podkreślił słabość aktu oskarżenia i uznał, że Leszkowi P. podpowiadano wiele szczegółów zbrodni.

Do uruchomionego w 2014 r. Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie trafiają sprawcy wcześniej popełnionych groźnych przestępstw, którzy już po odbyciu kary więzienia mogliby z powodu zaburzeń psychicznych albo preferencji seksualnych popełnić na wolności kolejne przestępstwo. W placówce przebywa obecnie ok. 40 osób – pierwszy trafił tam Mariusz T., pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci, zamienioną potem na mocy amnestii na 25 lat więzienia.

(pap)

Na zdjęciu: Sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku Karolina Sarzyńska sali sądowej 

Fot. PAP/Adam Warżawa

Komentarze

Chlusniem bo usniem...
A najlepiej do Izby Wytrzezwien... i to na stale !!
2017-06-20 01:53:43
Marysia
To nie on winien ale ci co dawali mu wyroki. PRAWO jest jednoznaczne WINNY albo NIEWINNY, a nie jakies wypaczenia najpierw kara smierci a potem 25 lat wiezienia!!!!??? No to teraz tylko wyslac go na Marszalka Sejmu tylko znow moze byc zachwianie - no bo tam sa 2 izby , to do ktorej z nich go dac? A skazany tylko raczki zaciera, bo ile tam DZIEWIC jest w tych izbach.......
2017-06-19 21:22:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny