wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > W Tatrach odnaleziono ludzkie szczątki sprzed 10 lat

W Tatrach odnaleziono ludzkie szczątki sprzed 10 lat

W Tatrach odnaleziono ludzkie szczątki sprzed 10 lat
Data publikacji: 2017-09-13 15:12
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-13 15:14
Wywietleń: 925 292006

Zakopiańska prokuratura wszczęła śledztwo zmierzające do wyjaśnienia przyczyn śmierci osoby, której szczątki – w tym czaszkę – odnaleziono wśród turystycznego ekwipunku w Dolinie Roztoki w Tatrach. Wszystko wskazuje na to, że do śmierci doszło ponad 10 lat temu.

Jak wyjaśniła szefowa Prokuratury Rejonowej w Zakopanem Barbara Bogdanowicz, śledztwo będzie toczyło się na razie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

– Na razie absolutnie nie wiemy do kogo należą szczątki oraz nie znamy płci, chociaż rzeczy znalezione przy szczątkach mogą sugerować, że to szczątki mężczyzny – mówiła Bogdanowicz.

Szczątki zostaną przekazane do zakładu medycyny sądowej. Lekarze spróbują określić płeć i wiek osoby, do której należą. Lekarze będą także chcieli wyodrębnić kod DNA, który m.in. da odpowiedź, czy szczątki należą do jednej osoby. Zostanie również sprawdzona baza danych osób zaginionych przed laty, co może pomóc w identyfikacji. Śledczy nie wykluczają, że szczątki ludzkie mogły rozszarpać dzikie zwierzęta. Były bowiem rozwleczone na dużym obszarze, co by sugerowało ingerencję zwierząt.

– To początek sprawy i jest dużo niewiadomych. Przy znalezionych rzeczach nie było żadnych dokumentów – wyjaśniła Bogdanowicz.

Wśród rzeczy zalezionych przy szczątkach były opakowania po produktach spożywczych, na których widnieją daty przydatności do spożycia – na jednym to grudzień 2008 r., na kolejnym 2009 r. Śledczy nie biorą pod uwagę wypadku taternickiego, ponieważ w terenie znaleziska nie ma eksponowanego, skalistego terenu, z którego można by spaść. Prokuratura apeluje do osób, które mogą wiedzieć coś o zaginionej przed laty w Tatrach osobie, o zgłaszanie się na policję.

* * *

Dolina Roztoki stanowi odgałęzienie Doliny Białki. Można do niej wejść ze szlaku prowadzącego do Morskiego Oka na wysokości Wodogrzmotów Mickiewicza i przejść nią obok wodospadu Wielka Siklawa do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi