piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Kraj > W Świebodzicach zawalił się budynek. Są ofiary

W Świebodzicach zawalił się budynek. Są ofiary (akt. 3)

W Świebodzicach zawalił się budynek. Są ofiary
Data publikacji: 2017-04-08 13:47
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-09 18:58
Wywietleń: 249 235980

Sześć osób zginęło w wyniku zawalenia się  w sobotę (8 kwietnia) kamienicy w Świebodzicach (Dolnośląskie). Ostatnie ciało strażacy wydobyli późnym wieczorem po kilkugodzinnych poszukiwaniach. Z gruzów wydobyto także kilka żywych osób. W kamienicy mieszkało 18 lokatorów, jednak nie wszyscy byli w domu w chwili tragedii. Jej przyczyną mógł być wybuch gazu.

Trzykondygnacyjna poniemiecka kamienica, która runęła w sobotę, była usytuowana w centrum Świebodzic - miasta położonego między Wałbrzychem a Świdnicą. Rzecznik KW PSP we Wrocławiu Daniel Mucha poinformował, że w wyniku katastrofy zawaliły się dwie kondygnacje kamienicy. Jak powiedział, to jest około 80 proc. tego budynku. Podał, że prawdopodobną przyczyną katastrofy był wybuch gazu.

W sobotę wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak potwierdził, że ratownicy wynieśli spod gruzów zawalonej kamienicy zarówno żywe osoby, jak i sześć ofiar śmiertelnych - dwoje dzieci w wieku szkolnym i cztery osoby dorosłe. Według wojewody akcja ratownicza przebiegała sprawnie, a poszkodowani, których udało się uratować, są w szpitalach w Świdnicy i Wrocławiu. W akcji uczestniczyły ekipy poszukiwawcze m.in. z Wałbrzycha, na miejscu były wyszkolone psy, używany był też specjalistyczny sprzęt termowizyjny i geofony, dzięki którym można wychwycić nawet bardzo ciche dźwięki.

Na miejsce wysłano także 5 śmigłowców LPR oraz 7 karetek pogotowia. Pracował tam też sztab kryzysowy. Byli w nim przedstawiciele nadzoru budowlanego, którzy mieli za zadanie ocenić nie tylko to, czy zawalony dom nadaje się do odbudowy, ale także czy nic nie grozi sąsiednim budynkom. 

(pap) 

Na zdjęciu: Strażacy pracujący na miejscu wypadku. 

Fot. PAP/Maciej Kulczyński 

Komentarze

Sprawa warta przemyslenia...
A moze warto i TRZEBA w roku juz 2017-ym, polikwidowac gaz w budynkach mieszkalnych ? Inaczej Ludzie zamieszkuja "na bombie" !!
2017-04-08 22:01:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi