sobota, 25 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Tusk chwali polski rząd w sprawie uchodźców

Tusk chwali polski rząd w sprawie uchodźców

Tusk chwali polski rząd w sprawie uchodźców
Data publikacji: 2015-10-03 10:00
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-05 11:11
Wywietleń: 995 25705

Rząd polski postąpił bardzo roztropnie w sprawie uchodźców – powiedział w piątek wieczorem w Sopocie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który gościł na zakończeniu Europejskiego Forum Nowych Idei 2015.

- Nie zepsuł reputacji Polski – to, co niestety niektórym naszym przyjaciołom się udało się wyjątkowo skutecznie – a równocześnie jest głosem rozsądku, że tutaj nie ma dobrych wyjść. Nikt nie jest jakoś szczególnie mądry i kompetentny w Europie. Każdy ma z tym kłopot, akurat polski rząd sobie z tym nieźle poradził. I to jest jeden z powodów, dla których życzę mu jak najlepiej, ale jest tych powodów oczywiście więcej – powiedział dziennikarzom Tusk po wyjściu z gali kończącej EFNI 2015.

Jak podkreślił, bardzo wysoko ceni „racje polskiego rządu w tej niezwykle skomplikowanej i trudnej sytuacji”.

- Znamy emocje ludzi, nie mam żadnych wątpliwości i złudzeń, że nie tylko w Polsce ludzie boją się fali uchodźców, nie są do tego przygotowani. My szczególnie nie mamy doświadczeń, a mamy czasami fałszywe, a czasami zrozumiałe przeświadczenie i przekonanie, że z tym się wiążą pewne ryzyka – dodał szef Rady Europejskiej.

Tusk zaznaczył, że sytuacja w Syrii jest problemem globalnym. - I nie chodzi tylko o ostatnie zdarzenia, a więc naloty rosyjskie na terenie Syrii, ale widać wyraźnie, że rozpoczyna się wielka i bardzo ryzykowna polityczna gra, z którą mogą być związane także takie zdarzenia jak kolejne fale uchodźców – mamy do czynienia z milionami uchodźców wewnętrznych i zewnętrznych nie tylko w Syrii, ale też i w Afganistanie, Iraku – wyjaśnił.

- Dlatego poziom debaty politycznej też powinien być zdecydowanie wyższy niż czasami mamy skłonność wszędzie, nie tylko w Polsce, zasklepiania się we własnych sprawach ważnych, ale czasami nie przystających do takich prawdziwych wyzwań. I one rzeczywiście są dzisiaj bardzo dramatyczne. Dla mnie jest z tego jeden wniosek związany nie tylko z uchodźcami, że dziś ważniejsze jest niż kiedykolwiek wcześniej, żeby Polska była bardzo dobrze umocowana w Europie i żeby Europa uwierzyła też, że jest politycznie odpowiedzialna za bezpieczeństwo całego kontynentu – ocenił Tusk. (pap)

Na zdjęciu: Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przemawia podczas gali zamykającej Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie.

Fot. PAP/Adam Warżawa

 

Komentarze

pimpek11
panie TUSK ten tekst to napisala panu kanclerz??? A juz o drugiej nitce po BALTYKU NIE???Czyje ty interesy reprezentujesz?? Ja tu widze ROSJI I NIEMIEC-jest pan jeszcze POLAKIEM??? CZY JUZ WSTAPIL DO W E R M A C H T U?????!!!!!!!!!!!!!
2015-10-05 09:09:02
k....k
Jem budyń, czekoladowy, jeszcze gorący. Coś dodali bo jest jak ptasie mleczko, taki trochę piankowy.Ciekawe czy Donek lubi budyń. Oglądam na jutubie od wczoraj Jacka Bartosiaka i on mówi, że się dzieje. Pociski hipersoniczne, lepsze od rakiet manewrujących, odpalane z terytorium US.Po co wymierająca biała rasa jest wypierana ze swoich rdzennych terytoriów, okradana z dorobku 2000 lat
2015-10-04 12:21:42
Wynocha!
Jedynie co dobrego można powiedzieć o rudym oszuście, to to że wyjechał. To jest człowiek wyjątkowo niekompetentny, co obnażyła jego najnowsza funkcja. Zaprawiony wyłącznie w krajowych przepychankach przy korycie, a nie rozwiązywaniu istotnych problemów. Awanse zawdzięcza spolegliwości wobec niemieckiego mentora kosztem interesów naszego kraju. Również jego zachwyt nad islamskim najazdem się w to wpisuje. Polacy są na szczęście rozsądni i na żaden napływ islamistów zgody nie wyrażają. Powiedz o tym Makreli!
2015-10-03 10:00:39
Do szybkiej Dymisji... PO-litycy w Brukseli,
Panie Tusk, jesli Wy jako Unijni PO-litycy - NIE MACIE W TEJ SPRAWIE DOBRYCH WYJSC... to nic prostrzego, byscie jak najszybciej PO-ddali sie do Dymisji...! By bardzo szybko PO Was... Inni, bardziej zdolniejsi i bardziej zdecydowani Nowi Przywodcy mogli bardzo szybko zastosowac inne rozwiazania i mogli natychmiast zastopowac ten masowo-milionowy "NAJAZD" Afrykanskich IS-lamistow na cala Europe... w roku juz 2015-ym ! ! Afryka jest bardzo wielkim Kontynentem i niech sobie tam... tak do srodka, na poludnie lub w kolko wedruja.... wg. zasad swojej Afrykansko IS-lamskiej Wiary, Religi i Tradycji ! ! !
2015-10-03 09:42:08
Olek
W końcu mamy polityków których można chwalić. Ja popieram nasz rząd a szczególnie Pana Trzaskowskiego za wszystkie negocjacje dotyczące przyjęcia uchodźców do naszego kraju.
2015-10-03 08:32:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi