niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Kraj > Tusk bije na alarm

Tusk bije na alarm

Tusk bije na alarm
Data publikacji: 2017-11-19 20:31
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-21 15:15
Wywietleń: 910 301822

„Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie” – napisał w niedzielę na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Donald Tusk jako szef Rady Europejskiej nic dla Polski nie zrobił. Dzisiaj, wykorzystując swoje stanowisko do ataku na polski rząd, atakuje Polskę - tak premier Beata Szydło odpowiedziała w niedzielę na Twitterze na wcześniejszy wpis szefa Rady Europejskiej.

Tusk jako szef Rady Europejskiej ingeruje w politykę wewnętrzną Polski. Takie działania dopisują się do hybrydowych zagrożeń dla Polski. Rada powinna przywołać go do porządku - ocenił szef Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski.

W sobotę ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło został wezwany do MSZ Ukrainy w trybie pilnym w związku z niewpuszczeniem do Polski sekretarza Międzyresortowej Komisji Ukrainy ds. Upamiętnień Swiatosława Szeremety.

Z kolei w środę PE przyjął rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach. Europosłowie zainicjowali też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 Traktatu o UE wobec Polski. Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS, SLD wstrzymało się od głosu, eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu. Większość PO wstrzymała się od głosu, ale sześciu europosłów poparło ten dokument.

* * *

Ostry atak Donalda Tuska na polski rząd podsyca na nowo spekulacje o jego przyszłości w krajowej polityce - pisze w niedzielę portal Politico Europe. "To nietypowe, by przewodniczący Rady Europejskiej krytykował jakikolwiek kraj UE, bo jego praca polega na reprezentowaniu interesów państw członkowskich w Brukseli" - pisze autorka materiału Marion Solletty.

Politico pisze w krótkim tekście na ten temat, że były polski premier "w litanii zarzutów" przeciwko swoim przeciwnikom politycznym z PiS łączy rząd w Warszawie z Rosją Władimira Putina.

Przypomina jednocześnie, że Tuska i PiS dzieli "długa i gorzka historia" oraz że Warszawa próbowała zablokować jego wybór na drugą kadencję wcześniej w tym roku. Premier Beata Szydło w kwietniu była jedynym przedstawicielem rządu europejskiego, który nie poparł przedłużenia mandatu Tuska o kolejne dwa i pół roku.

Politico przypomina, że kadencja Tuska w Brukseli kończy się w 2019 r. przed wyborami prezydenckimi w Polsce. Zwraca uwagę, że polityk ten, jako były "lider centroprawicy" i przez wiele lat premier, jest często wymieniany jako potencjalny kandydat na najwyższy urząd w Polsce.

(pap)

Fot. EPA/JONAS EKSTROEMER

Komentarze

Polskość to nienormalność
Polskość to nienormalność Tusk - takie skojarzenie narzuca mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg co jeszcze wie wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać, a zrzucić nie potrafię (nie chcę mimo wszystko?), wypaliły znamię i każą je z dumą obnosić. Więc staję się nienormalny.
2017-11-21 15:06:41
do Animinetus
a ty służysz ruskim w Olgino. Wali do ciebie trollem na odległość
2017-11-21 08:20:34
wujek Staszek
A wy zasrańce nie musicie lekcji odrabiać? Dyskutanci się znaleźli, hultaje zatracone.
2017-11-20 21:42:32
Anominetus
Każdą swoją wypowiedzią udowadnia,że służy niemcom. Każdą swoją wypowiedzią szkodzi Polakom i Polsce pytanie po co niemcy to robią? Czyżby bali się odradzającego hegemona w europie centralnej.
2017-11-20 21:26:16
Anominetus
Alarm Alarm achtung minen!Herr Donald und frau Merkel attacken meine fatherland.Was ist los mit diese Europa?
2017-11-20 21:16:38
@fido
Tak, tak. Oczywiście. Już się nie denerwuj :))
2017-11-20 20:35:53
@ To ja
Ty sobie mordy Narodem Polskim nie wybieraj, pilnuj lepiej swojej ruskiej nacji
2017-11-20 19:45:11
fido
Tusk za 3 lata będzie prezydentem Polski, a po Kaczynskim i jego oszolomach z PISu nie będzie już śladu
2017-11-20 19:27:07
TO Ja
A to swinia w jermolkie zeby tak fajtac we wlasne gniazdo - OJ NIE LADNIE - I NIE BEZPIECZNIE DONALDKU - masz duuuuzo do stracenia - NIE zapominaj PO CO TAM zostales WYSLANY!!!!! ZEMSTA NArodu JEST bardzo BOLESNA.!!!!!
2017-11-20 19:05:04
@Skajper
Różański to ten jenerał, który ubolewa nad przekopem Mierzei Wiślanej, bo to się Rosjanom nie spodoba? No хороший jenerał! Poza tym cudnie się od ciebie dowiedzieć, że to PO-PSL zawdzięczamy Patrioty. Jak się jeszcze czegoś ciekawego dowiesz w TVN, to melduj!
2017-11-20 18:29:51
k
ŻAŁOŚĆ ogarnia , to był premier Polski ?
2017-11-20 15:49:54
:)
Tusk ma prawo być sfrustrowany... nie osiągnął niczego więc się mści: - wychowywał się na Żoliborzu, wszystko mu pod nos podstawiali, mama skarpety prała, -nie współtworzył największej partii w PL, -nie wygrywał wszystkich kolejnych wyborów przez prawie dekadę, -nie został szefem RE, -drugi raz też go nie wybrali Frustrat buhahaha
2017-11-20 14:05:24
alt star
Odgryzł się Tusk - prezesowi. Jeszcze raz mu dokopał na arenie międzynarodowej. Mocno, nie mocno - ale knypka zabolało.
2017-11-20 13:57:21
Szczecin Polska
Przecież ten człowiek świadomie działa na szkodę Polski.Takie ma zadanie. To zwykła szuja,każdy może go kupić.
2017-11-20 13:14:23
PO-dsumowanie
Niech bije, ale wpierw w ten swoj... !!
2017-11-20 11:57:21
Zalecane zbadanie...
Tuskowe PO-stkomunistyczne "glu-PO-ty"... wsrod Unijnego Lewactwa, dla utrzymania sie jak najdluzej - na "Cieplym" Unijnym Stolku ! Widac ze Facet jest juz za daleko... od obecnej Polskiej rzeczywistosci ! Reasumujac: BRAWO PiS i tak dalej trzymac !!
2017-11-20 11:46:35
Skajper
@@Tyu:tak sobie to tłumacz,decyzja o zakupie systemu Patriot zapadla za czasów koalicji PO-PSL,w kwestii wojska innego zdania są m.in gen.Polko,Różański czy ostatnio Szeremietiew ,poczytaj sobie analizy fundacji Stratpoints ,a jak chcesz na prawde merytorycznie dyskutowac zapraszamy na forum :wątek militarny http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=555
2017-11-20 11:27:51
Józef Piłsudski
Co jak co, ale żaden urzędnik z Polski nie dba lepiej o interesy niemiecko-rosyjskie niż Tusk. Przykład? Choćby Nordstream 2, nie wspominając o nieustannym, bezpodstawnym szkalowaniu Polski.
2017-11-20 10:51:43
;-(((
Jak to się wszystko zmienia. Dziś środowiska narodowe są dla prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ostoją polskiego patriotyzmu, ale jeszcze niedawno było zupełnie inaczej. Dokładnie – 20 lat temu, kiedy twierdził, że takich ludzi cechuje prorosyjskość "ubrana w maskę patriotyczną".Skąd te słowa? Z "Gazety Polskiej" z 29 kwietnia 1998 roku. W wywiadzie dla Tomasza Sakiewicza oraz Piotra Wierzbickiego Kaczyński mówił o dwóch modelach działalności rosyjskiej w Polsce.– Pierwszy, pepeerowski, całkowitego podporządkowania Moskwie: uzasadniany ideą postępu. Zresztą ten model miał swoje tradycje i przed 1917 rokiem w postaci słowianofilstwa – opowiadał przyszły premier.Ale dopiero drugi model jest naprawdę interesujący. – Drugi wzorzec nazywam targowickim. Charakteryzuje go odwoływanie się do wartości tradycyjnych, katolickich, narodowych. Prorosyjskość ubrana jest tam w maskę patriotyczną. Czyż Targowica nie była właśnie narodowa, katolicka, czyż nie pałała szacunkiem do polskiej przeszłości? – pytał retorycznie Kaczyński. Nie kojarzy się to wam wprost z Marszem Niepodległości i ONR? Jak jest dzisiaj – wiadomo. Targowicą jest opozycja, zresztą TVP robi nawet sondy w tej sprawie, a narodowcy… wszyscy widzieliśmy, jacy zadowoleni z Marszu Niepodległości byli politycy PiS źródło natemat.pl
2017-11-20 10:08:03
;-(
Antynatowska i antyeuropejska i antydemokratyczna rosyjska v kolumna juz szambo wylewa podobnie milujacy blizniego swego jak nie siebie samego ,a wczoraj jeszcze tak ładnie na mszy spiewali-nosacze ,paszoł na ruski mir do władimira albo na Bialorus do Lukaszenki!
2017-11-20 10:00:36
@Tyu
A w domu wszyscy zdrowi? Armia od lat nie miała się tak dobrze jak teraz. Właśnie departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce systemu antyrakietowego Patriot. W ogóle wiesz, na jakim świecie żyjesz? Weź się ogarnij. Narrację o "marszu faszystów w Warszawie" rozpoczął The Independent, należący do Aleksandra Lebiediewa i jego syna. Lebiediew przez wiele lat był oficerem KGB. I kto tu jest tubą Putina?
2017-11-20 08:58:53
Tyu
Tusk ma 100% racji. Rząd Szydło od 2 lat działa na korzyść putinowskiej Rosji. Bryluje w tym Macierewicz który systematycznie rozbraja naszą armię.
2017-11-20 07:28:13
haha
Partia obłudy nigdy się nie zmieni.
2017-11-20 07:03:56
"A Judasz pomimo, że go przyjacielem na­zwałem, gdy Mnie wydał zdradziecko i Żydom wydawał... pomimo że go przestrzegałem, iż Syna Człowieczego wydaje, więc zbrodnię po­pełnia - był niewzruszony w swej zatwardziałości, ani myślał o poku­cie - dlatego zgubił się wiecznie. Taki koniec spotka każdego zdrajcę - sprzedawczyka. Czy to bę­dzie zdrajca, sprzedawczyk Kościoła Św. i Wiary - czy własnej Ojczyzny, czy tylko swojej rodziny, w każdym razie spotka go los Judasza. Srebrniki wzięte za zdradę, skropione krwią i łzami zdradzonych, sprowadzą na zdrajcę pogardę ludzi uczciwych, zatwardziałość serca i wieczne odrzu­cenie od Pana Boga. Powiedz, czy twoja Ojczyzna nie miała takich zdraj­ców, co brali srebrniki i honory od rządów schizmatyckich i heretyckich za zdradę Kościoła Św. i Ojczyzny? Co miliony dusz oderwali od Kościoła Św., a Ojczyznę rozszarpali... " - Słowa Pana Jezusa do Wandy Malczewskiej
2017-11-20 00:18:10
w1w
jarun-games, to wy?
2017-11-19 23:47:43
ciekawy
Dlaczego herr Tusk nie bije na alarm że źle się dzieje w Niemczech? Przecież tam w 2016 roku było 466 demonstracji neonazistowskich i 223 koncertów ich muzyki. Nie ma dnia aby nie było podpaleń ośrodków dla azylantów i antysemickich ekscesów! Islamscy nachodźcy dokonują dziesiątków tysięcy przestępstw rocznie! Dlaczego panie Donaldzie nie bije pan na alarm, boi się pan swojej pani Angeli??
2017-11-19 23:31:33
Jarun
Ryży drażni się z knypkiem -to widać gołym...uchem. A knypek może mu co najwyżej naplumkać. I tak będą kopać się po kostkach, dawać sobie kuksańce, pokazywać figi no i wyzywać się. Jarek intrygant uwielbia obgadywać, szczuć, ośmieszać, grozić, oszukiwać, kłócić się...cały kaczor. A Ryży-słodki nierób "rwie sałatę" i kładzie lache na kaczora.
2017-11-19 23:23:30