niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Kraj > Trybunał UE: 100 tys. euro kary dziennie dla Polski za wycinkę

Trybunał UE: 100 tys. euro kary dziennie dla Polski za wycinkę

Trybunał UE: 100 tys. euro kary dziennie dla Polski za wycinkę
Data publikacji: 2017-11-20 19:10
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-22 18:47
Wywietleń: 679 301991

Oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.

Trybunał Sprawiedliwości stwierdził w poniedziałek, że należy uwzględnić wniosek Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych, czyli potwierdzić nakaz natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Z wnioskiem takim wyszła KE.

"Trybunał nakazał Polsce, aby powiadomiła Komisję, najpóźniej w ciągu 15 dni od doręczenia niniejszego postanowienia, o wszelkich środkach, jakie przyjęła w celu jego pełnego poszanowania, wskazując z uzasadnieniem te z rozpatrywanych działań aktywnej gospodarki leśnej, które zamierza ona kontynuować ze względu na ich konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego" - podkreślono w komunikacie Trybunału.

Gdyby Komisja uznała, że Polska nie przestrzega w pełni tego rozstrzygnięcia, będzie mogła zażądać nowego postępowania. Jeśli wówczas Trybunał potwierdzi, że wycinka jest kontynuowana, nakaże Polsce zapłatę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie.

(pap)

Fot. Arleta Nalewajko (arch.)

Komentarze

z ostatniej chwili !!!
Kornik drukarz - żyje ! Aktualnie stwierdzono obecność kornika drukarza w elementach drewnianych stoŁków i foteli w / na / których zasiada TS ue ! ALE JAJA , ALE JAJA !!!
2017-11-22 18:33:50
a gdzie jest mityczny kornik-drukarz ?
Okazało się że nigdy nie istniał, a drewno z Puszczy Białowieskiej było najzwyczajniej źródłem nielegalnego przychodu dla kilku pazernych ludzi powiązanych z PiSem
2017-11-22 08:15:09
Zaczęło się od 29 siedlisk kornika objętych ochroną ekologistów...
Ekologiści doprowadzili do uśmiercenia ponad miliona drzew w Puszczy Białowieskiej. Dla zatarcia odpowiedzialności dzieło zniszczenia trwa nadal pod auspicjami komisji europejskiej. Myślę, że mogą i powinni obawiać się kary.
2017-11-21 21:42:12
@Jan
Puszcza sobie radziła sama jak zajmowała mln km2 a nie jak teraz taki skrawek który zaatakowany przez kornika, bez pomocy człowieka zniknie z powierzchni ziemi! Myśl człowieku zanim coś napiszesz!
2017-11-21 16:53:59
@Jan
Tysiące lat -sama !. Tysiące lat nie było przemysłu , aut , samolotów , , kwaśnych deszczy - to sobie radziła . Teraz jest jednak inaczej i EMOCJONALNE KOMENTARZE wnoszone przez przeciwników jakiejkolwiek ingerencji w tzw. "naturalną puszczę " , a konkretnie przez przeciwników PiS nie zmienią faktu , że ta puszcza /?/ sama sobie z niczym nie poradzi a szczególnie z polityką .
2017-11-21 12:50:57
Jan
Ciekawe. Przez tysiące lat pralas, natura same radziły sobie z szkodnikami. Potem stwierdzono, że największym zagrożeniem dlań jest człowiek. Traki w tartakach robią się czerwone od przerobu tego niby bezwartościowego drewna. W kasie leśników się zgadza. Przyszła nowa miotla i stwierdziła, że drzewa rosną po to aby je rżnąć.
2017-11-21 11:40:15
moja opinia
I tak UE zniszczy nam Puszczę Białowieską a wszystko aby dokopać polskiemu rządowi i zmusić go do przyjmowania islamskich najeźdźców! A głupie lemingi i eko wariaci się cieszą!
2017-11-21 10:16:39
Pikuś
Do k - jeżeli walutę euro nazywasz jewro,, to pewnie jesteś Rusek, albo trzymasz z Rosjanami. Pisowcy mają taką mentalność, a prorosyjskość jest u was nawet podświadoma.
2017-11-21 01:17:31
"PO-lityczni Experci od wszystkiego" - ale tylko na odleglosc...
A moze by tak ta Komisja, PO-fatygowala sie i przyjechala do tej Puszczy... by wraz z Expertami od Spraw Lesnictwa i Przyrody - obejrzec i ocenic sytuacje na zywo i na miejscu !! Wyglada wiec na to, ze Pan Donald za slabo zna Angielski, by mogli sie juz tam w Brukseli "Zrozumiec... i PO-rozumiec" ??
2017-11-21 00:52:23
korniki się ucieszyły
Natura sama zniszczy puszczę.
2017-11-20 23:07:03
Polacy dziękują
Dziękujemy Trybunałowi za uratowanie naszej puszczy
2017-11-20 22:44:03
k
Niedługo te organy eurokołchozu zabronią wycinać cokolwiek , palić cokolwiek , wykopywać , zakopywać , zabijać nawet komary i kleszcze , budować i rozbierać itd. a na koniec nazywać sie mężczyzną , kobietą , Polakiem i jeśli się Polska przeciwstawi , to codziennie będzie tak karana , ąż odda wszystkie te jewro , które dostała od łaskawców z Brukseli , a te które wpłaciła przepadną na poczet kolejnych kar wybłaganych przez wrogów obecnego rządu . To w końcu ich zadowoli .
2017-11-20 22:24:12
Miłosława
W Polsce jest ogromny problem ze smogiem a niszczenie puszczy jeszcze bardziej dewastuje powietrze. Trzeba zakończyć tę wycinkę. trzeba szanować decyzję Trybunału.
2017-11-20 21:36:17
Szyszko-szkodnik
A takie pisiorki były pewne siebie, że niby walczą z kornikiem drukarzem. Może teraz wreszcie dewastacja Puszczy Białowieskiej przez tego pseudoministra dobiegnie końca