czwartek, 26 kwietnia 2018.
Strona główna > Kraj > Tomasz Komenda zostanie wykreślony z rejestru przestępców seksualnych

Tomasz Komenda zostanie wykreślony z rejestru przestępców seksualnych

Tomasz Komenda zostanie wykreślony z rejestru przestępców seksualnych
Data publikacji: 2018-03-22 22:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-27 21:25
Wywietleń: 1146 319652

Wrocławski sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek Tomasza Komendy o nieumieszczanie jego danych w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym.

Tomasz Komenda, który w 2004 r. prawomocnie został skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki, odsiadywał wyrok 25 lat więzienia w Zakładzie Karnym w Strzelinie. W ubiegłym tygodniu został warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność. Według prokuratury - która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie - mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany.

Teraz Komenda wnioskował o wykreślenie jego danych z rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym. Na czwartkowym (22 marca) posiedzeniu wrocławski sąd przychylił się do tego wniosku i postanowił nie umieszczać jego danych w tym rejestrze.

W środę w ubiegłym tygodniu wpłynął do Sądu Najwyższego wniosek złożony przez dolnośląski, zamiejscowy wydział Prokuratury Krajowej o wznowienie postępowania ws. Tomasza Komendy. Prokuratura wystąpiła w nim także o uchylenie wyroków obu instancji z 2003 r. i 2004 r. wobec Komendy i jego uniewinnienie.

Sędzia Wiesław Rodziewicz w uzasadnieniu postanowienia sądu podkreślił, że czyny, za które został skazany Komenda zostały popełnione przed wejściem w życie ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu przestępczości na tle seksualnych (ustawa ta wprowadza Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym).

- Jeżeli te czyny zostały popełnione przed wejściem w życie tej ustawy, to nie stosuje się do nich przypisów tej ustawy (…) nie znajduje ona zatem zastosowania do skazanego (T. Komendy – przyp. PAP), a zatem jego dane winny być nieumieszczane w rejestrze - powiedział sędzia.

(pap)

Na zdjęciu: Tomasz Komenda na sali rozpraw Sądu Okręgowego we Wrocławiu   

Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Komentarze

Do... Katarzyny 28
No bo Kurier z tamtych lat... a dziesiejszy Kurier - to juz 2 Kuriery !!
2018-03-27 21:24:30
Katarzyna28
A co z naszym szczecinianinem Arkadiuszem Kraską ??? Odsiaduje ju ż za darmo 19 rok , dla czego kurier milczy ??
2018-03-27 17:57:34
A co inni na to...
A moze teraz w ramach Rekompensaty... warto zatrudnic Komende na Komendzie ??
2018-03-27 13:15:55
Karać Kastę Sędziowską
Człowiek 18 lat siedział za niewinność - sądy w Polsce to jawna kpina, ten niewinny pan powinien dostać ze 20 milionów złotych odszkodowania,w głowie mi się nie mieści jak można zamknąć daną osobę do więzienia za brak wystarczających dowodów obciążających popełnione przestępstwo. Pan Ziobro prawidłowo chce zrobić porządek z tą KASTĄ sędziowską.
2018-03-27 05:01:59
o co chodzi ? chodzi o kase i karierowiczostwo
jesli by napisali w uzasadnieniu, ze jest niewinny to sedzia ktory go tam wpisal mial by wpisane w statystyki, ze wydal zly wyrok - MOZE BY NIE AWANSOWAL DO JAKIEGOS WYZSZEGO SADU....