sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Kraj > Terroryzm dotrze do Polski

Terroryzm dotrze do Polski

Terroryzm dotrze do Polski
Data publikacji: 2016-03-24 14:20
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-25 00:06
Wywietleń: 1050 125768

Wszelkie zjawiska obecne w zglobalizowanym świecie, również te negatywne, wcześniej czy później do nas dotrą, tak będzie też z terroryzmem – mówi dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas Krzysztof Liedel. Trzeba nauczyć się żyć z tą świadomością i uruchomić system edukacji antyterrorystycznej – dodaje.

– Zamachy w Brukseli są bezpośrednio związane z szeroko zakrojoną operacją antyterrorystyczną na terenie Belgii i Francji – uważa ekspert. Jego zdaniem wtorkowe zamachy „być może nie są związane z aresztowaniem konkretnego terrorysty, ale ta grupa (związana z zamachami w Brukseli-PAP) najprawdopodobniej zdawała sobie sprawę, że w każdej chwili może zostać zatrzymana i być może ad hoc przygotowała ten zamach terrorystyczny, a być może był to scenariusz, który miał być zrealizowany w późniejszym czasie, natomiast został przyspieszony ze względu na operację antyterrorystyczną”.

– Trzeba pamiętać, że Polska nie żyje w próżni. Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i dzisiaj w zglobalizowanym świecie jest tak, że wszelkie zjawiska – i te związane z nowoczesnością, postępem cywilizacyjnym, ale również te negatywne (...), wcześniej czy później do nas dotrą – tak będzie również z terroryzmem. Im więcej zyskamy wiedzy, doświadczenia z nieszczęścia innych, tak będziemy w stanie się przygotować na to negatywne zjawisko – powiedział Liedel.

Jego zdaniem ważne jest to, „byśmy nauczyli się żyć z terroryzmem”. Według Liedla „trzeba pamiętać, że terroryzm wszedł do kanonu stosunków międzynarodowych i będzie w nim funkcjonował, każdy obywatel, każdy członek społeczeństwa powinien być takim aktywem, jeśli chodzi o system antyterrorystyczny”.

– Chodzi o to, byśmy zwracali uwagę na nietypowe zachowania, na to, co się dzieje wokół nas, musimy uruchomić system edukacji antyterrorystycznej, ludzie muszą wiedzieć, co robić, jak się zachowywać w przypadku zagrożenia terrorystycznego, jak współdziałać ze służbami, tylko wtedy jesteśmy w stanie minimalizować zagrożenie i jesteśmy w stanie minimalizować straty – przekonuje ekspert.

* * *

W miniony piątek, po czterech miesiącach poszukiwań, belgijska policja schwytała w Brukseli Salaha Abdeslama, uważanego za koordynatora krwawych paryskich zamachów z 13 listopada ub.r. Poza nim zatrzymano jeszcze cztery inne osoby podejrzane o związek z zamachami. Zatrzymań dokonano podczas zakrojonej na szeroką skalę operacji policji, wojska i sił specjalnych przeprowadzonej w brukselskiej dzielnicy Molenbeek, skąd 26-letni Abdeslam pochodził. (pap)

 

Fot. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Komentarze

Badzmy czujni...i dmuchajmy na zimne !
Dotrze...? A moze ten terroryzm "juz jest"... tylko na razie "w stanie spoczynku" czy wyczekiwaniu na Komando... czy "lepsza PO-gode" ? Wtajemniczeni... zapewne wiele wiecej juz wiedza !!
2016-03-24 23:56:30
Jak sobie PO-scielimy...
Ryba psuje sie od Lba ! Jesli w zle zarzadzanej przez Rodzicow rodzinie, dzieci bardzo wczesnie zaczynaja "skakac" Rodzicom po glowach i wyprawiac tak w domu jak i poza domem to co chca... to kazdy dorosly dobrze wie - jak to wszystko najprawdopodobniej sie zakonczy ! I tak samo jest i bedzie z kazdym Panstwem i cala UE... czyli jak sobie jako Spoleczenstwo/a tak w dniu Wyborow, jak i pozniej... "PO-scielimy, PO-zwolimy i PO-puscimy" to tak pozniej tak w Kraju, jak i w calej UE bedziemy miec ! Reasumujac: kazdy Dzialkowicz, Ogrodnik i Rolnik dobrze wie, ze wszystkie chwasty i plewy, trzeba "tepic" jak najszybciej juz w zarodku... i do tego z korzeniami !!
2016-03-24 23:43:26
bolo
- belgiskie zaś zbyt łagodnie więc "uśrednienie" w EU jest w normie, tak jak znormalizowana jest wielkość kondoma, ani milimetra więcej. "francuskie" Gestapo" już przegrało i jest już "muslim Gestapo". Pytania; - zrobią przywódc(e)y Europy "marsz jedności" na zamkniętej przez "gestapo" ulicy? - POjedzie Beata zamiast Ewy? Te odPOwiedzi na nurtujące pytania da Wielkanoc przy święconce. P.S. - strach czyni "wolnego człowieka" uległym.
2016-03-24 20:51:38
Jarun
Oho...spec-służby chcą przywilejów i większej władzy, np. możliwości torturowania. Francuskie służby specjalne działają tak samo jak gestapo w stosunku do podejrzanych o terroryzm.
2016-03-24 14:42:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi