niedziela, 24 września 2017.
Strona główna > Kraj > System PKW działa poprawnie

System PKW działa poprawnie

System PKW działa poprawnie
Data publikacji: 2015-08-30 20:30
Wywietleń: 765 15962

System informatyczny, który będzie wykorzystany w referendum 6 września, działa poprawnie - poinformowało biuro prasowe Państwowej Komisji Wyborczej po przeprowadzeniu ostatnich testów systemu we wszystkich obwodach. Było to drugie i ostatnie przed wrześniowym referendum badanie systemu pod względem funkcjonalności i wydajności.

- System informatyczny to jedno, a sporządzenie protokołów z głosowania to drugie - powiedziała Maria Kołtunowska z biura prasowego PKW, pytana o termin podania wyników referendum. Zaznaczyła, że "system nie liczy głosów, on weryfikuje i sprawdza to, co jest w papierowych protokołach". - Głosy są liczone ręcznie i wyniki będzie można podać dopiero, gdy do PKW spłyną wszystkie protokoły z głosowania, sporządzane na papierze.

Z informacji biura wynika, że w trakcie testów na serwer PKW wysłano ponad 27 tys. protokołów obwodowych, następnie zostały one zweryfikowane i zaakceptowane przez pełnomocników ds. informatyki komisarzy wyborczych, którzy przygotowali protokoły dla swoich obszarów działania i przesłali je do centrali Krajowego Biura Wyborczego. Kołtunowska dodała, że system został również przetestowany pod względem wychwytywania błędów.

- Wprowadziliśmy do systemu błędne dane, by sprawdzić, czy jest on w stanie je wychwycić i poprawić - mówiła. Według niej wykazanie błędu przez system będzie stanowić dla komisji wskazówkę do szukania nieprawidłowości, np. przeliczenia kart jeszcze raz.

W teście uczestniczyły wszystkie delegatury Krajowego Biura Wyborczego i prawie wszystkie gminy (ponad 2400).

- Przeprowadzony test wykazał poprawne działanie wszystkich modułów niezbędnych do zapewnienia prawidłowej obsługi informatycznej referendum ogólnokrajowego zarówno na poziomie komisji obwodowych, jak i komisarzy wyborczych - podało PKW. - Wydajność systemu okazała się bardzo dobra, system ma pod tym względem wystarczający margines bezpieczeństwa.

***

W referendum zostanie wykorzystany system tworzony przez KBW, który był już użyty podczas majowych wyborów prezydenckich. System wymagał przystosowania do potrzeb referendum. Podobnie jak w wyborach prezydenckich na stronie internetowej PKW ma być dostępna wizualizacja, czyli powinny być widoczne wyniki głosowania w każdym z obwodów głosowania. System ma posłużyć także do obsługi wyborów parlamentarnych zarządzonych na 25 października. (pap)

 

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Elektryczny autobus w zajezdni
Wielkie latawce na niebie
Korki na Sczanieckiej
Poprzedni Następny

Nekrologi