poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Światowe Dni Młodzieży rozpoczęte

Światowe Dni Młodzieży rozpoczęte [FILM]

Światowe Dni Młodzieży rozpoczęte
Data publikacji: 2016-07-26 19:51
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-27 10:36
Wywietleń: 1080 145947

- Dziś Jezus Chrystus rozmawia z nami w Krakowie, nad brzegami rzeki Wisły, płynącej przez całą Polskę, od gór do morza - mówił we wtorek (26 lipca) w homilii kard. Stanisław Dziwisz na Błoniach w Krakowie, gdzie odbyła się msza inaugurująca Światowe Dni Młodzieży. Uczestniczyło w niej 200 tysięcy pielgrzymów.

- Postawmy sobie trzy pytania i szukajmy na nie odpowiedzi. Po pierwsze: skąd przychodzimy na to spotkanie? Po drugie, zapytajmy się: gdzie dziś jesteśmy, w tym momencie naszego życia? I po trzecie, zapytajmy się: dokąd dalej podążymy i co stąd ze sobą zabierzemy? - mówił kard. Dziwisz do zebranych. - Skąd przychodzimy? Przychodzimy "ze wszystkich narodów pod słońcem", jak przybysze tłumnie zebrani w dniu Zielonych Świąt w Jerozolimie, ale jest nas, patrząc z tego miejsca, nieporównywalnie więcej niż wtedy, dwa tysiące lat temu, bo za nami całe wieki przepowiadania Ewangelii, która dotarła do najdalszych zakątków świata.

Kardynał wspomniał o tym, że ludzie przywieźli ze sobą na ŚDM "bogactwo kultur, tradycji i języków". Są tu także różne doświadczenia, także te trudne.

- Przychodzimy z rejonów świata, gdzie ludzie żyją w dobrobycie i pokoju, gdzie rodziny są wspólnotami miłości i życia, i gdzie młodzi mogą realizować swoje marzenia. Ale są wśród nas młodzi, w krajach których ludzie cierpią z powodu konfliktów i wojen, w których dzieci umierają z głodu, w których chrześcijanie są okrutnie prześladowani. Są wśród nas młodzi pochodzący z rejonów świata, gdzie do głosu dochodzi przemoc, ślepy terroryzm, gdzie rządzący uzurpują sobie władzę nad człowiekiem i narodami, kierując się obłędnymi ideologiami - zaznaczył, mówiąc o "niełatwym świecie" pełnym lęków i rozczarowania, tęsknot i nadziei.

 

- Zdajemy sobie sprawę z naszych słabości, ale wierzymy, że "wszystko możemy w Tym, który nas umacnia". Możemy stawić czoło wyzwaniom dzisiejszego świata, w którym człowiek wybiera między wiarą i niewiarą, między dobrem i złem, między miłością i jej zaprzeczeniem - kontynuował kard. Dziwisz. Jak zaznaczył, wszystkich w Krakowie zgromadził Jezus Chrystus.

- On jest światłością świata. Kto idzie za Nim, nie będzie chodził w ciemnościach. On jest drogą i prawdą, i życiem. On ma słowa życia wiecznego. Do kogóż innego pójdziemy? Tylko Jezus Chrystus zdolny jest zaspokoić najgłębsze pragnienia ludzkiego serca. To On nas tu przyprowadził - podkreślił Dziwisz.

Jak przypomniał, od środy na ŚDM będzie gościł "Piotr naszych czasów – Ojciec Święty Franciszek". Zachęcał, aby wsłuchać się w jego głos. (pap)

 

Na zdjęciu: Pielgrzymi uczestniczą w mszy otwarcia na krakowskich Błoniach. XXXI Światowe Dni Młodzieży połączone z pielgrzymką papieża Franciszka do Polski, odbywają się w dniach 26-31 lipca.   
Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi