niedziela, 19 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Sondaż. Referendum ws. reformy edukacji?

Sondaż. Referendum ws. reformy edukacji?

Sondaż. Referendum ws. reformy edukacji?
Data publikacji: 2017-05-19 23:22
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-22 20:57
Wywietleń: 1445 259255

62 proc. badanych uważa, że powinno się odbyć ogólnopolskie referendum w sprawie reformy edukacji - podało w czwartek CBOS. 31 proc. badanych jest przeciwnego zdania. Ponad trzy czwarte badanych deklaruje, że wzięłoby udział w głosowaniu.

Jak informuje CBOS pytanie nie dotyczyło konkretnego projektu referendum zgłoszonego przez Komitet Referendalny, ale ogólnie poparcia dla referendum w tej sprawie.

Wśród osób, które są przeciwnikami reformy edukacji 90 proc. badanych odpowiadało na pytanie o referendum pozytywnie, zaś 8 proc. było przeciwnego zdania. Z kolei wśród zwolenników reformy - 42 proc. poparło ideę referendum a 53 proc. była przeciwna.

Jak podał CBOS analizując wyniki w grupach społeczno-demograficznych, można zaobserwować ich "spójność z rozkładem odpowiedzi na pytanie o poparcie dla wprowadzanych zmian".

Młodsi badani, mieszkańcy większych miejscowości, lepiej wykształceni, z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach per capita, rzadziej uczestniczący w praktykach religijnych, sympatyzujący z centrum lub lewicą, którzy częściej byli przeciwnikami reformy, częściej też opowiadają się za organizacją referendum.

Spośród potencjalnych wyborców największych partii politycznych 55 proc. zwolenników PiS, Solidarnej Polski i Polska Razem sprzeciwiało się referendum(39 proc. był za), 87 proc. zwolenników PO poprało referendum (12 proc. przeciw). Z kolei 59 proc. zwolenników Kukiz'15 było za referendum (35 proc. przeciw). Największym poparciem referendum ws. reformy edukacji cieszy się wśród zwolenników Nowoczesnej - 91 proc.(9 proc. przeciw).

CBOS zapytał także o udział w referendum. Ponad trzy czwarte badanych (78 proc.) deklaruje, że wzięłoby udział w głosowaniu. W referendum częściej chcieliby wziąć udział przeciwnicy reformy (90 proc.), niż jej zwolennicy (76 proc.). Udział w referendum deklaruje 83 proc. zwolenników PiS, Solidarnej Polski i Polska Razem, 92 proc. zwolenników PO, 94 proc. zwolenników Kukiz'15 i 86 proc. - Nowoczesnej.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo w dniach 5–14 maja 2017 r. na liczącej 1034 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

***

20 kwietnia br. przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej złożyli w Sejmie ponad 910 tys. podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego ws. reformy edukacji, która zmieni strukturę szkół w Polsce. Pomysłodawcą referendum edukacyjnego jest ZNP, a w skład komitetu wspierającego inicjatywę weszli przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych m.in. "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicja "Nie dla chaosu w szkole", Krajowe Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesna, Razem i Inicjatywa Polska.

(pap)

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

zed
Mieszkasz w Holandii to się nie wypowiadaj O tym co się dzieje w Polsce bo nie masz o tym pojęcia
2017-05-22 20:31:53
nn
ten sondaż to wynik prania ludziom mózgów przez antypolskie media , opowiem na przykładzie mieszkałem w haolandii przez 4 lata , wielu moich znajomych w tamtym okresie było poza granicami ( wyjechali razem z rodzinami ) , ich dzieci poszły do szkół i okazywało się że poziomem wykształcenia bardzo znacznie przewyższają poziom wykształcenia europejskich uczniów , dzieci zaczęły się uwsteczniać więc wielu z nich między innymi z tego powodu postanowiło wrócić do Polski . Reforma Handkego miała wyrównać poziom kształcenia dzieci z Polski z dziećmi z reszty europy - czyli tak na prawdę obniżyć poziom kształcenia i wytworzyć masy pozbawione umiejętności samodzielnego i logicznego myślenia .
2017-05-20 08:40:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi