niedziela, 19 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Silna armia gwarantem niepodległości Polski

Silna armia gwarantem niepodległości Polski

Silna armia gwarantem niepodległości Polski
Data publikacji: 2016-09-01 20:13
Ostatnia aktualizacja: 2016-09-03 09:20
Wywietleń: 1308 152259

Silna armia jest gwarantem niepodległości Polski i pokoju w tej części Europy - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w czwartek (1 września), w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Przemawiając przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie szef MON powiedział m.in., że fundamentem zdolności, jakie Polacy pokazali w ciągu II wojny światowej, która - jak zaznaczył - "w Polsce skończyła się bardzo niedawno", była tradycja narodowa, wiara chrześcijańska, a także polska armia. Jak przypomniał minister, wojsko potrafiło długo przeciwstawiać się okupantom ze wschodu i zachodu, wydało z siebie Żołnierzy Niezłomnych i przeniosło rycerskiego ducha niepodległej Polski aż do dnia odbudowy państwa polskiego.

- Siła armii polskiej jest gwarantem niepodległości naszego kraju i jest gwarantem pokoju w tej części Europy. To jest przesłanie, o którym musimy, szczególnie w rocznicę tego straszliwego napadu dwóch imperiów na Polskę i Europę, pamiętać - podkreślił minister. Zaznaczył, że nie byłoby II wojny światowej, gdyby nie sojusz rosyjsko-niemiecki.

- Tę prawdę Polska, Europa i świat musi zawsze pamiętać. Nie ma większej groźby dla pokoju europejskiego i światowego jak sprzysiężenie się totalitaryzmów przeciw wolności, demokracji i pokojowi - powiedział szef MON. Podkreślił też, że Polska była wówczas jedynym państwem Europy, które przeciwstawiło się obu najeźdźcom.

- Nie było w Europie takiego narodu jak Polacy, który by odrzucił wszelkie propozycje kolaboracji, układu, podległości - powiedział Macierewicz. Dodał, że za to spadły na Polaków straszliwe klęski.

- To nie była straceńcza brawura. To była głęboka świadomość, że naród, który ulegnie przemocy totalitarnej, naród, który się sprzymierzy z totalitaryzmem, będzie musiał ulegać coraz głębszej degrengoladzie, będzie musiał ulegać coraz większej i głębszej samozagładzie, a w sytuacji Polski, znajdującej się między dwoma wielkimi imperiami, grozić to będzie utratą nie tylko tkanki fizycznej, ale także siły duchowej, ale także możliwości kiedykolwiek odzyskania niepodległości - ocenił Macierewicz. Dodał, że ta prawda dała wielką siłę Polakom, by walczyć przez następne kilkadziesiąt lat o odbudowę niepodległego państwa.

- My się nigdy nie poddaliśmy. Nasze prawo wynika z krwi przelanej. Nasze prawo wynika ze zniszczonych miast i wsi, ale nasze prawo wynika także z wartości, jakie przenieśliśmy dla swoich rodaków i dla całego świata - powiedział minister.

Szef MON dziękował kombatantom i weteranom, którzy - jak mówił - reprezentują "wielkość, siłę i ducha pokolenia niepodległej Polski".

- Dzięki temu, że go nam przekazaliście, możemy dzisiaj mówić: "Niech żyje Polska" - powiedział Macierewicz. (pap)

Fot. PAP/Adam Warżawa

Komentarze

@nikt
Te miliony Polaków które wyemigrowało po 1989 roku to pokłosie reform planu Balcerowicza a właściwie Sorosa bo jak się teraz okazało to był jego plan!!
2016-09-03 08:47:39
BOSKI IMPERATOR
Trele morele,jesteśmy za słabi i biedni na silną armie to kosztuje niewyobrażalne pieniądze,niech pan Minister powie ile to ma kosztować i skąd wziąść na to pieniądze? Zamiast wywoływać konflikty zajmijmy się bezrobociem,opieką zdrowotną i edukacją bo to jest w tej chwili najważniejszy problem dla Polaków
2016-09-03 07:29:44
nikt
Po 1989 wyemigrowalo 2 mln. a może dużo więcej jak Prawdziwi Polacy rządzą krajem, ich zdanie jest inne od Monopolu Aktualnej Prawdy
2016-09-02 22:19:38
Xsaver
Silna armia pod wodzą Macierewicza - tego to nawet Drozda by nie wymyślił.
2016-09-02 22:00:15
Patriota,
Tylko prawdziwi Polscy Patrioci uratowali wowczas i uratuja tak dzisiaj jak i jutro przyszla R.P. !!
2016-09-02 11:39:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi