piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Kraj > Siedem tysięcy spraw

Siedem tysięcy spraw

Siedem tysięcy spraw
Data publikacji: 2016-12-10 08:37
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-13 09:11
Wywietleń: 1289 182807

Ponad 7 tysięcy spraw sądowych i arbitrażowych o wartości ponad 51 miliardów złotych prowadzi obecnie Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa - mówił prezes Prokuratorii prof. Leszek Bosek. Chodzi m.in. o sprawy reprywatyzacyjne, których "jest 479 i opiewają na ponad 4,5 mld zł".

- Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa prowadzi obecnie ponad 7 tys. spraw na kwotę ponad 51 mld zł. To są sprawy przed polskimi sądami i arbitrażami. Sprawy arbitrażowe są szczególnie skomplikowane, a ich wartość przedmiotu sporu sięga nawet powyżej 2 miliardów zł - powiedział prezes Bosek. Jak dodał, Prokuratoria od ponad dekady gromadzi informacje, wiedzę i doświadczenie, które są związane z procesami, postępowaniami prowadzonymi przed sądami arbitrażowymi, powszechnymi i przed Sądem Najwyższym.

- Prokuratoria prowadzi postępowania o różnym ciężarze gatunkowym i stopniu złożoności. Są to również sprawy budzące duże zainteresowanie społeczne np. sprawy reprywatyzacyjne dotyczące wielomilionowych odszkodowań w sytuacji nabycia roszczeń przez osoby publiczne za 50 zł, przy absolutnej nieekwiwalentności świadczeń. Nie mogę mówić o szczegółach konkretnych spraw, ale są to sprawy z pierwszych stron gazet - powiedział Bosek. Dodał, że takich postępowań reprywatyzacyjnych w Prokuratorii "jest aktualnie 479 i opiewają one na 4,5 miliarda złotych".

- To są sprawy warszawskie, dotyczą przede wszystkim Dekretu Bieruta, ale także inne sprawy dotyczące restytucji nieruchomości przede wszystkim pałaców nabytych na podstawie dekretu o reformie rolnej - przekazał. Podkreślił, że Prokuratoria zajmuje się także roszczeniami, które dotyczą np. bezumownego korzystania z rzeczy nabytej wadliwie na podstawie dekretu Bieruta. Po uzyskaniu rozstrzygnięcia o wadliwości decyzji dekretowej, konsekwencją tego mogą być roszczenia o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy. To są też roszczenia na bardzo duże kwoty. (pap)

Fot. arch.

Komentarze

kasa
O ile Skarb Państwa byłby bogatszy, gdy uczciwie odzyskałoby się wszystko, co ukradli.
2016-12-13 07:55:14
Lata 1945 - 2015,
PO 70 latach... "TYLKO" okolo 51 miliardow ? A moze PO-winno "brzmiec" MINIMUM 70 - 170 miliardow lub jeszcze wiecej... ??
2016-12-10 00:53:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi