sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Kraj > Setki tysięcy chętnych na ŚDM

Setki tysięcy chętnych na ŚDM

Setki tysięcy chętnych na ŚDM
Data publikacji: 2016-07-12 12:44
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-13 09:51
Wywietleń: 1203 143862

360 tysięcy osób ze 187 krajów zarejestrowało na razie swój udział w Światowych Dniach Młodzieży - poinformował koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM biskup Damian Muskus. Zamiar przyjazdu na ŚDM deklarowało wcześniej ok. 560 tysięcy osób.

Największe zarejestrowane grupy to młode osoby z Polski (ok. 80 tys.), Włoch (63 tys.) oraz Francji i Hiszpanii (po ok. 30 tys.). Około 170 tys. osób wybrało pakiety z pełnym zakwaterowaniem i wyżywieniem. Zapłaciło do tej pory blisko 320 tys. tych, którzy się zgłosili.

Zamiar przyjazdu na ŚDM deklarowało ok. 560 tys. osób, ale do 10 lipca zdecydowało się na to i dokończyło procedurę rejestracji 360 tys. pielgrzymów, którzy wybrali konkretne pakiety usług obejmujące transport, zakwaterowanie i wyżywienie. Dla osób niezarejestrowanych, które będą chciały spotkać się z papieżem Franciszkiem, zostaną przygotowane wejściówki, które od przyszłego tygodnia będą dystrybuowane do diecezji.

Biskup zwrócił uwagę, że - jak pokazują poprzednie edycje ŚDM - czym innym jest rejestracja, a czym innym ostateczna liczba uczestników wydarzeń. Jak podał, w trakcie ŚDM w Madrycie zarejestrowanych było ok. 400 tys. osób, a pojawiło się 1,5 mln. Podobna liczba pielgrzymów spodziewana jest także podczas finałowych wydarzeń ŚDM w Polsce. Rozpoczną się one 26 lipca w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył Franciszek.

W ocenie bp. Muskusa prace zaplanowane na krakowskich Błoniach zostały wykonane w 90 proc., a w Brzegach pod Wieliczką, gdzie zadań jest więcej i gdzie budowa ołtarza ruszyła później, są zaawansowane w 75 proc. Przyznał, że tym, co Komitetowi "spędza sen z powiek", jest aplikacja mobilna dla pielgrzymów, która nie jest jeszcze gotowa, bo wciąż są uaktualniane dane.

– Na pewno musi być ona uruchomiona na tydzień przed wydarzeniami, żeby uczestnicy mogli ją ściągnąć jeszcze zanim przyjadą do Polski, a pozostali będą ją pobierać, goszcząc w diecezjach albo już w Krakowie – powiedział koordynator generalny KO ŚDM. (pap)

Fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Komentarze

tak uważam
Nasprowadzają nam pod pretekstem ŚDM uchodźców i dopiero będzie problem !!
2016-07-13 09:38:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi