piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Kraj > Schetyna: Polacy mają do wyboru państwo autorytarne lub wolne

Schetyna: Polacy mają do wyboru państwo autorytarne lub wolne

Schetyna: Polacy mają do wyboru państwo autorytarne lub wolne
Data publikacji: 2017-07-01 15:18
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-03 15:14
Wywietleń: 579 273308

Polacy mają do wyboru dwie wizje: Jarosława Kaczyńskiego – państwa autorytarnego, budowanego na nienawiści, dryfującego po peryferiach Europy i wizję PO – kraju wolnego, solidarnego, bezpiecznego i europejskiego – mówił w sobotę lider Platformy Grzegorz Schetyna podczas Rady Krajowej partii.

Rada Krajowa powołała w sobotę zespół, który ma przygotować program na przyszłoroczne wybory samorządowe. Schetyna poinformował, że na październik zaplanowana jest konwencja PO, gdzie program ten zostanie przyjęty. W programie ma być mowa m.in. o dalszej decentralizacji państwa i zwiększaniu tym samym niezależności samorządu terytorialnego.

Lider Platformy ocenił, że mamy dzisiaj do czynienia w Polsce z „ekipą podpalaczy, którzy chcą doprowadzić do nowej wojny, którzy chcą konfliktu, zła, zwycięstwa rządów, które są przeciw, które są agresywnym atakiem na wolność”. - Nie będzie na to zgody – oświadczył Schetyna.

Jego zdaniem Polska znalazła się obecnie „na zakręcie dziejów”. - PiS to władza, która podporządkuje wszystko, walczy z każdą niezależnością: rozpędzenie Trybunału Konstytucyjnego, próba walki z sądami, przekształcenia służb państwowych, policji w narzędzie swojej władzy, łamanie konstytucji, czy tysiące "PiS-iewiczów" w spółkach skarbu państwa, a nawet tak bezczelny krok, który szefa Kancelarii Prezydenta wskazuje do jednej z największych polskich spółek z pensją 90 tys. złotych miesięcznie – wyliczał szef PO. 

Krytykował też PiS za „rozniecanie fali nienawiści, politykę braku tolerancji, brutalnego chamstwa, wskazywania wrogów, gorszego sortu”. - Słyszymy, że w Polsce nie wpuszcza się do kościoła matki z dzieckiem, które ma ciemniejszą karnację; słyszymy, że w tramwaju bije się człowieka, który mówi innym językiem. W zeszłym tygodniu słyszeliśmy, że pluje się w twarz osobie, która jest inaczej ubrana – mówił Schetyna. Nawiązał też do niedawnych wydarzeń w Radomiu, gdzie grupa aktywistów ubranych w koszulki Młodzieży Wszechpolskiej pobiła działacza KOD. - To jest polityka nienawiści, nie możemy na to pozwolić” – podkreślił szef PO.

Odpowiedzialnością za „tworzenie polityki nienawiści” obarczył m.in. TVP, która – według niego – „stosuje propagandę w stylu goebbelsowskim”. „Ta tak zwana telewizja publiczna to hańba tych, którzy ją prowadzą, to hańba dla tych, którzy występują w jej programach i którzy budują językiem nienawiści podział” – dodał lider Platformy. Zapowiedział, że w przyszłości wszyscy odpowiedzialni za przekaz TVP poniosą konsekwencje za swe działania.

Powtórzył wolę, by samorządy gdzie władzę sprawują ludzie związani z PO przyjęły grupę kilkudziesięciu uchodźców – kobiet, dzieci z Syrii i Erytrei. - Chce bardzo wyraźnie powiedzieć, że Polska nie stanie się krajem otwartym na setki tysięcy ludzi, nie będziemy tworzyć gett, konfliktów społecznościowych, tak jak straszy nas propaganda PiS i telewizja narodowa - mówił. 

Szef PO wezwał do „obywatelskiego nieposłuszeństwa” w sprawie płacenia abonamentu, jeśli nowa ustawa w tej sprawie wejdzie w życie (rząd chce dzięki nowym rozwiązaniom prawnym poprawić ściągalność abonamentu m.in. poprzez sięgnięcie po dane klientów sieci kablowych). Obiecał rekompensaty dla wszystkich, którzy zostaną ukarani w związku z niepłaceniem daniny na media publiczne.

Główny ekonomista PO, prof. Andrzej Rzońca zadeklarował, że Platforma, kiedy wróci do władzy, zabroni „zadłużania się państwa w czasach tłustych”. „Dla nas wzorem w finansach publicznych będą Niemcy i Szwajcaria, a nie Grecja” – dodał.

Rzońca zapowiedział, że PO obniży opodatkowanie niskich płac, a także przebuduje wydatki socjalne tak, by świadczenia trafiały do najbardziej potrzebujących oraz by beneficjenci świadczeń nie porzucali pracy.

Sobotnie obrady odbyły się na stołecznej Pradze, w kompleksie konferencyjnym mieszczącym się w zrewitalizowanym budynku jednej z dawnych fabryk. Lider mazowieckiej PO Andrzej Halicki otwierając posiedzenie Rady, podkreślał, że Praga to miejsce symboliczne, „w którym kiedyś, historycznie zatrzymany został pochód totalitaryzmu”.

(pap)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

Jarun
Prezydent Szczecina wypowiedział się w TVN na temat uchodźców. Wypowiedź jak Fryga: kupy-dupy się nie trzyma. Piotrusiu - drogi chłopcze, jak nic mądrego nie masz do powiedzenia - to się nie odzywaj. PS. No chyba, że tych uchodźców zechcesz ulokować w Przełomach ( z bunkra nie wylazą przez okno, bo nie ma okien) albo w Technoparku...ostatecznie u siebie w domu. Przybędzie śniadych Krzystków :-)
2017-07-03 14:54:48
SOCHA
kiedy ten pan SCHETYNA przestanie mówić banialuki , pis ma luki ale robi postępy i widać pozytyw dla kraju .8 lat opowiadał z KOPACZ ten SCHETYNA o .....niczym dla POLAKOW efekt wybory.SCHETYNA I SPÓŁKA SCHOWJCIE SIĘ PILNIE BO NAWET 10 PROCENT NIE DOSTANIECIE POPARCIA.
2017-07-03 13:23:58
Jarun
Teraz prezes każe "wałkować" temat Amber-Gold do znudzenia (do porzygania się) i wałkują. Oczywiście o Hannie Gronkiewicz Walc nie zapominają , no i Tuskowi przypierniczyć przy okazji ...chociaż Ryżego w kostkę kopnąć. A PO i Schetyna nie mają na nic pomysłu i nie wysilają się. Czekają i zgodnie z przysłowiem: "Jeśli masz wrogów nie walcz z nimi. Usiądź na brzegu rzeki i poczekaj, aż woda przyniesie ich ciała. Sami się pozabijają." (Przysłowie Ewenków)
2017-07-03 13:18:10
;-]
@lolo przemowil pierwszy sort klęcznikowy ,tylko nie zapomnij sie wyspowiadac ze swojego grzechu nie milosci blizniego jak siebie samego i oddaj haracz dla PANSTWA WATYKAN na fb jest fajny profil o tego typu ludziach nazywa sie Typowy Polak
2017-07-03 13:06:23
Gość
albo autorytarne jak za PO albo inne (wolne, nasze, polskie) - ale już bez PO
2017-07-03 12:57:21
lolo
gość-kłamiesz kanalio!
2017-07-03 12:30:13
gosc
Tymczasem w kosciolch ogloszenia o darmowym wyjezdzie do Warszawy na spotaknie z Trumpem, normalnie jak za komunu zwoza kolektyw robotniczo-chlopski, brak slow coscie zrobili z tym krajem, a trump jest wart naszych "elyt" "dobre" zmiany wszedzie se takie same ....Władimir lubi to,tylko transparentow nie zapomnijcie a i jak tam zniesienie wiz? pewnie 90% polonii w chicago glosowalo na niego bo tam jest centrum tego betonu ktory uciekl z Polski za komuny w stanie wojennym-tacy z nich opozycyjonosci...
2017-07-03 09:22:53
Jarun
A wiecie, że ja nie znam nikogo kto płaci abonament? Zresztą do domu może wejść tylko z nakazem sądowym. Pomijam nagłe wypadki. Nawet gdyby wszedł kontroler, to przedtem można wyjąc antenę od telewizora i telewizor nie odbiera - czyli nie trzeba opłacać. -Dlaczego więc telewizor stoi? -A co cię obchodzi, co w moim pokoju stoi :-) Wolność Tomku w swoim domku.
2017-07-02 19:27:23
Filipinka
Może niech najpierw z partyjnych pieniędzy PO zwróci emerytom i rencistom przymusowo ściągany abonament (każdorazowo ok. 1600 zł + odsetki). Kto powiedział, że abonamentu nie trzeba płacić - Tusk. Pod czyimi rządami nasyłano pocztę/komorników na emerytów i rencistów (starsi ludzie zdążyli zapomnieć, że kiedyś zarejestrowali odbiorniki) - premiera Tuska. Nóż się w kieszeni otwiera na taką obłudę POlitykierów.
2017-07-02 15:07:17
Jarun
Schetyna, Lubnauer, Kijowski, Ruchardo - kto ich słucha oprócz partyjnych kolegów i to z musu i jeszcze klaskać muszą. Tłumów nie porwą swym ględzeniem. A ta z Nowoczesnej (Katarzyna -przewodnicząca) to chciała tunel ze Świnoujścia do Szczecina przekopać. Taka mądra pani nauczycielka. Lepiej przekopać się do USA -ostatecznie ziemia jest kulą :-)A Grzegorz gęga bo nie rządzi Tyle jego co sobie pogada.
2017-07-01 20:56:16
Przeciętny obywatel
Program PO nie jest skomplikowany. Odebrać PiS władzę choćby siłą i obcą pomocą i samemu się do niej dorwać. Koniec programu! Potem w regionie będzie już standardowo: Dolną Odrę "wygasić", stoczni nie reaktywować, PŻB razem z rynkiem bałtyckim "sprywatyzować", stępkę pod nowy prom zezłomować (razem z resztą urządzeń Stoczni Szczecińskiej), gazoport zamknąć i kombinować jak go przenieść na wschodnie wybrzeże, żadnych gazociągów z Danii, budowę tunelu do Świnoujścia odwołać, budowę dróg w regionie wpisać na listę rezerwową (Geblewicz już to ćwiczył), handel ziemią odblokować, żeby "inwestorzy" zagraniczni mogli wykupić nasze województwo na własność, mieszkańców ubogacić i uwybuchowić szeroką rzeszą islamskich imigrantów (Krzystek podpisał właśnie porozumienie w sprawie ich przyjmowania do Szczecina o czym Kurier milczy!!) Nie wiem jak inni czytelnicy, ale ja głosuję na PiS!
2017-07-01 20:35:20
do Shreka
Wizję PO to już widzieliśmy: wyprzedaż za bezcen majątku narodowego, afery, korupcja, wysługiwanie się Niemcom, niszczenie polskiej tożsamości narodowej, Smoleńsk, seryjne samobójstwa, złodziejska reprywatyzacja, zadłużanie polski itd, itd!
2017-07-01 19:27:05
Gość
Polacy mają inny wybór: albo wolność i rozwój, albo Solidaruchy.
2017-07-01 19:02:30
stop tuskolandii
sprzedam wszystko co polskie. i zaproszę miliony islamistów Schetyna G jak g...o
2017-07-01 18:14:54
iks
Grzegorz Schetyna, polityk, ze względu na wybitne zasługi w "podziemiu", zrobił błyskotliwą karierę - przed trzydziestką był już dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, wicewojewodą, właścicielem radia "Eska" i wojskowego klubu sportowego. Schetyna jako marszałek Sejmu pełnił jakiś czas rolę głowy państwa. Wprawdzie "grzebanie w życiorysach" uchodzi za coś niestosownego (chyba, że dotyczy Piotrowicza), ale niezwykła kariera tego polityka zainspirowała Grzegorza Brauna do kwerendy w dostępnych internetowo stronach IPN (żadne tam "zbiory zastrzeżone"!). Braun odkrył, że Schetyna miał "parasol ochronny" wewnątrz SB - z ''centrali" do wrocławskich esbeków przyszło polecenie "tego nie ruszamy". Wniosek o "wyższym zaszeregowaniu" figuranta nasuwa się sam. W tym czasie Schetyna, niszczony przez Tuska i "stronnictwo pruskie", był na marginesie, ale Braun proroczo przewidywał, że jeszcze o polityku usłyszymy. I wykrakał. Zdaniem Brauna Schetyna został wygenerowany przez poważną firmę związaną z Północna Grupą Wojsk Radzieckich i zbyt dużo "zostało zainwestowane" w polityka by mógł on być przesunięty "do biznesu".
2017-07-01 17:44:33
WSA
Grzegorz Schetyna - Ozeasz Schwarz. Agent niemieckiego wywiadu i polityczny chuligan. Platforma Obywatelska RP skazana została w listopadzie 2015 r. wyrokiem za rażące naruszenie prawa. Wyroku tego do dziś nie wykonuje.
2017-07-01 17:42:59
podpalacze Polski
podpalacze? haha i kto to mówi...
2017-07-01 16:00:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi