piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Sąd: Katechetka w ciąży zwolniona zgodnie z prawem

Sąd: Katechetka w ciąży zwolniona zgodnie z prawem

Sąd: Katechetka w ciąży zwolniona zgodnie z prawem
Data publikacji: 2015-10-21 19:09
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-22 12:39
Wywietleń: 1277 30319

Szkoła miała prawo zwolnić katechetkę w ciąży - uznał nieprawomocnie krakowski sąd, oddalając pozew Sylwii Zawlockiej wobec placówki. Kobietę zwolniono, gdy biskup cofnął jej skierowanie do nauczania religii, uzasadniając, że żyje ona w konkubinacie.

O wyroku wydanym we wtorek przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty poinformowała w środę monitorująca sprawę Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Sylwia Zawlocka pracowała jako nauczycielka katechezy. Oficjalnym powodem rozwiązania z nią stosunku pracy - kiedy okazało się, że jest w ciąży - było cofnięcie przez biskupa diecezjalnego imiennego pisemnego skierowania do nauczania religii. Zdaniem szkoły obligowało to do rozwiązania z takim nauczycielem stosunku pracy w świetle przepisów Karty Nauczyciela.

Zwolniona nauczycielka wytoczyła powództwo o przywrócenie do pracy; żądała także m.in. zasądzenia odszkodowania z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Sąd oddalił powództwo, uznając, że szkoła miała prawo rozwiązać z nią stosunek pracy - podała HFPC.

Kodeks pracy zakazuje rozwiązywania stosunku pracy z kobietą w ciąży. Według HFPC podstawowym zagadnieniem było to, czy cofnięcie skierowania do nauczania religii i związana z tym utrata uprawnień do dalszego nauczania tego przedmiotu oznacza, że dyrektorka szkoły nie miała innego wyjścia, jak tylko zwolnić z pracy nauczycielkę, niezależnie od przepisów kodeksu pracy dotyczących ochrony stosunku pracy kobiet w ciąży. (pap)

Fot. Robert Stachnik

Więcej w czwartkowym wydaniu „Kuriera Szczecińskiego”.

 

 

 

 

Komentarze

Moim zdaniem
Powinna zostać zwolniona i to dyscyplinarnie za wpajanie młodzieży wartości, w które sama nie wierzy i nie przestrzega.
2015-10-22 10:28:30
pislamista
Jak można kobietę w stanie błogosławionym zwolnić z pracy. Cudownie poczęła a te chamy zwolnili z pracy. Faryzeusze !
2015-10-22 07:31:44
Zasady
Jeżeli ktoś jest w danym zawodzie, to powinien się przystosować do zasad. Jeżeli jest zakaz konkubinatu, to jak można mieć pretensje, gdy się w nim żyje. Są zasady - jest ich respektowanie. To tak, jak kierowca nie może pić alkoholu, a strażak musi być sprawny fizycznie.
2015-10-22 06:16:27
Roznego rodzaju "wyjscia"...
Ze Dyrektorka Szkoly nie miala innego wyjscia ! Hmm...a Ja uwazam ze w prawie kazdej sytuacji sa minimum 3-4 wyjscia... tj. drzwiami, oknem lub kanalem wentylacyjnym... alibo i kominem ????
2015-10-21 22:36:37
Tylko pytam...,
A jak "ewentualnie okaze sie" ze Ojcem dziecka jest jakis inny Koscielny Katecheta... to wtedy co...??
2015-10-21 22:26:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny