wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Rząd przyjął projekt ustawy antyterrorystycznej

Rząd przyjął projekt ustawy antyterrorystycznej

Rząd przyjął projekt ustawy antyterrorystycznej
Data publikacji: 2016-05-10 23:09
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-12 08:26
Wywietleń: 1002 132999

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Przygotowano go w odpowiedzi na wzrost zagrożenia terrorystycznego na świecie - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Projektowana ustawa miałaby wejść w życie 1 czerwca.

Ma ona doprowadzić do lepszej koordynacji działań służb i doprecyzować zasady współpracy między nimi. Ma też zapewnić możliwość skutecznych działań w przypadku podejrzenia wystąpienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym oraz odpowiedniego reagowania w sytuacji jego popełnienia - wyjaśniło CIR. Wprowadzone też nowe procedury oraz obowiązki informacyjne i rejestracyjne przyspieszą proces decyzyjny, jeśli doszłoby do zamachu terrorystycznego w Polsce - zaznaczono w komunikacie.

Zgodnie z projektem szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie odpowiedzialny za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym i głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej. Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiadał za przygotowanie do zdarzeń o charakterze terrorystycznym, reagowanie w przypadku wystąpienia takich zdarzeń oraz odtwarzanie zasobów przeznaczonych do reagowania na nie.

Dostęp do danych

W projekcie przewidziano także prowadzenie przez szefa ABW wykazu osób, które mogą mieć związek ze zdarzeniami o charakterze terrorystycznym. Aby skutecznie uniemożliwić finansowanie terroryzmu, szef ABW uzyska dostęp do informacji i danych objętych tajemnicą bankową. Będzie otrzymywał je od: banków, towarzystw ubezpieczeniowych, funduszy inwestycyjnych, biur maklerskich i SKOK-ów. Szef ABW będzie mógł także nieodpłatnie korzystać z danych i informacji zgromadzonych w rejestrach publicznych i ewidencjach. Chodzi o dostęp - w celu zapobiegania zdarzeniom o charakterze terrorystycznym - do baz danych prowadzonych np. przez: policję, Urząd ds. Cudzoziemców, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Komisję Nadzoru Finansowego.

CIR zaznaczyło, że rozwiązania przyjęte w projekcie ustawy mają także sprzyjać poprawie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Projekt zakłada też, że karty telefoniczne pre-paid od 1 lipca 2016 r. mają być rejestrowane, a ich dotychczasowi posiadacze będą musieli przekazać operatorowi w ciągu kilku miesięcy swoje dane. Jak zaznaczono, chodzi o to, aby osoby korzystające z kart pre-paid nie były anonimowe.

Ofiara czy zamachowiec?

CIR napisało, że w odpowiedzi na działania terrorystów przebywających do Europy projekt ustawy wprowadza nowe typy przestępstw - odpowiedzialność karną za udział w szkoleniach terrorystycznych, a także kary za wyjazdy za granicę w celu uczestniczenia w działalności terrorystycznej.

"Projektodawca uznał, że ważniejsza jest ochrona życia ofiary niż sprawcy zamachu", wprowadzając do projektu szczególne zasady użycia broni palnej w ramach prowadzenia działań kontrterrorystycznych - podało CIR. "Chodzi o możliwość tzw. specjalnego użycia broni, które może prowadzić do śmierci zamachowca. Rozwiązanie to zwiększy skuteczność działań policji w sytuacji wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, ale będzie traktowane jako środek wyjątkowy i ostateczny, wykorzystywany jedynie w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ofiary" - oceniło CIR.

Limit wydatków na realizację ustawy do 2026 r. wyniesie ponad 350 mln zł - w pierwszych dwu latach (2017-18) po ponad 90 mln zł rocznie, a w kolejnych – ok. 20 mln zł rocznie. (pap)

 

Na zdjęciu: Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz (z lewej strony) i sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Mariusz Orion Jędrysek przed wtorkowym posiedzeniem rządu w Warszawie.
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

Nie przesadzajmy... i ODEZWA do Decydentow...
A wogole to ile... to juz mielismy Papieskich Wizyt w ostatnich latach w Polsce ? Przeciez jest jeszcze sporo Europejskich Krajow... w ktorych Papiez nie byl ani razu (!) chocby od 1945 roku liczac ! Granice w UE mamy juz teraz otwarte i w czym problem, rowniez i dla mlodziezy tak z Polski jak i z calego Swiata... odwiedzic Papieza w czasie Jego co tygodniowej Audiencji na Pl. Sw. Piotra w Rzymie ? Osobiscie uwazam... ze duzo lepiej bedzie, te OGROMNE KOSZTA takiej Wizyty... przeznaczyc dla biednych Emerytow i Rencistow w Polsce - dajac i Im chocby jednorazowo po "Pincet" tj. 500 zlotych, za dotychczasowy wysilek w odbudowe i budowe Polski oraz ZA WALKE... o Wolna, Demokratyczna i Niepodlegla juz dzisiaj POLSKE !!!
2016-05-12 02:35:18
Dmuchajmy na zimne... ! !
A ile maja i tym razem kosztowac... tak te Swiatowe Dni Mlodziezy jak i Wizyta Papieza w Polsce i Kto ma za to wszystko zaplacic...? Moim zdaniem kolejna wielka NAIWNOSCIA jest organizowanie tak wielkich ludzkich spotkan w tak niespokojnym czasie... tak w Europie jak i w Polsce ! Reasumujac: bierzemy na siebie jako Polska niesamowita ODPOWIEDZIALNOSC i obysmy i tym razem, PO-nownie nie pchali sie kolejnemu "Lwu w paszcze"... ??
2016-05-11 12:28:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi