poniedziałek, 11 grudnia 2017.
Strona główna > Kraj > Rocznica Zaślubin Polski z Morzem

Rocznica Zaślubin Polski z Morzem

Rocznica Zaślubin Polski z Morzem
Data publikacji: 2016-02-10 14:36
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-13 08:23
Wywietleń: 94 117662

- Wierzę, że dzięki współpracy biznesu, samorządu i państwa polskiego polski przemysł stoczniowy się odbuduje - powiedział prezydent Andrzej Duda, goszczący w środę w Pucku na uroczystościach 96. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.

- To jest dla nas wielkie wyzwanie, żeby Polska rzeczywiście korzystała z morza - mówił prezydent. Do tego - jak dodał - potrzeba silnej i sprawnej marynarki wojennej, dobrze działających portów i stoczni, które znów będą mogły produkować statki.

- Trzeba sobie powiedzieć, że po tych wszystkich trudnych latach coś zaczyna drgać - mamy powrót do produkcji stoczniowej, na razie tej specjalistycznej, ale wierzę, że dzięki synergii biznesu prywatnego, samorządu, ale także i polskiego państwa, które będzie to wspierało, polski przemysł stoczniowy się odbuduje. I w Gdańsku, i w Gdyni, i w Szczecinie i - daj Boże - jeszcze w Elblągu - powiedział Andrzej Duda.

Wyraził nadzieję, że „będziemy znowu budowali statki i staniemy się w tym zakresie światową potęgą, że polskie porty będą znaczącymi punktami na mapie przewozów oceanicznych i morskich na świecie”. Bałtyk - podkreślał prezydent - jest naszym oknem na świat, stwarza nam wielkie szanse rozwojowe. Tego - kontynuował - nie wolno zmarnować.

* * *

10 lutego 1920 r. generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza platynowy pierścień - symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku. (pap)

 

Na zdjęciu: Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 96. rocznicy zaślubin Polski z morzem w porcie w Pucku. 

Fot. PAP/Adam Warżawa

 

Komentarze

LW
Jak powstanie jakas Stocznia, to pewnie zaplaca 1.500 zl za ciezka fizyczna harówke i zatrudnia 200 osob...do produkcji jachtow
2016-02-13 05:18:20
Ale hucpa solidarusza,
ci sami, co zlikwidowali flotę, stocznie i polski przemysł ...teraz będą pierścień do wody wrzucać, trąbić, dzwonić, przemawiać i klaskać...tfu, poszły won.
2016-02-10 23:29:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Międzynarodowa flota przy Wałach
Poprzedni Następny

Nekrologi

Teresa Syrek

kondolencje