środa, 18 października 2017.
Strona główna > Kraj > Rocznica Zaślubin Polski z Morzem

Rocznica Zaślubin Polski z Morzem

Rocznica Zaślubin Polski z Morzem
Data publikacji: 2016-02-10 14:36
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-13 08:23
Wywietleń: 61 117662

- Wierzę, że dzięki współpracy biznesu, samorządu i państwa polskiego polski przemysł stoczniowy się odbuduje - powiedział prezydent Andrzej Duda, goszczący w środę w Pucku na uroczystościach 96. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.

- To jest dla nas wielkie wyzwanie, żeby Polska rzeczywiście korzystała z morza - mówił prezydent. Do tego - jak dodał - potrzeba silnej i sprawnej marynarki wojennej, dobrze działających portów i stoczni, które znów będą mogły produkować statki.

- Trzeba sobie powiedzieć, że po tych wszystkich trudnych latach coś zaczyna drgać - mamy powrót do produkcji stoczniowej, na razie tej specjalistycznej, ale wierzę, że dzięki synergii biznesu prywatnego, samorządu, ale także i polskiego państwa, które będzie to wspierało, polski przemysł stoczniowy się odbuduje. I w Gdańsku, i w Gdyni, i w Szczecinie i - daj Boże - jeszcze w Elblągu - powiedział Andrzej Duda.

Wyraził nadzieję, że „będziemy znowu budowali statki i staniemy się w tym zakresie światową potęgą, że polskie porty będą znaczącymi punktami na mapie przewozów oceanicznych i morskich na świecie”. Bałtyk - podkreślał prezydent - jest naszym oknem na świat, stwarza nam wielkie szanse rozwojowe. Tego - kontynuował - nie wolno zmarnować.

* * *

10 lutego 1920 r. generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza platynowy pierścień - symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku. (pap)

 

Na zdjęciu: Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 96. rocznicy zaślubin Polski z morzem w porcie w Pucku. 

Fot. PAP/Adam Warżawa

 

Komentarze

LW
Jak powstanie jakas Stocznia, to pewnie zaplaca 1.500 zl za ciezka fizyczna harówke i zatrudnia 200 osob...do produkcji jachtow
2016-02-13 05:18:20
Ale hucpa solidarusza,
ci sami, co zlikwidowali flotę, stocznie i polski przemysł ...teraz będą pierścień do wody wrzucać, trąbić, dzwonić, przemawiać i klaskać...tfu, poszły won.
2016-02-10 23:29:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje