sobota, 25 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Przybywa dawców szpiku

Przybywa dawców szpiku

Przybywa dawców szpiku
Data publikacji: 2016-09-19 13:11
Ostatnia aktualizacja: 2016-09-19 13:22
Wywietleń: 1116 155591

Do 28,5 mln zwiększyła się na świecie liczba potencjalnych dawców szpiku kostnego i wkrótce przekroczy 30 mln – informuje światowa organizacja zrzeszająca rejestry dawców World Marrow Donor Association (WMDA).

Liczba potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek krwiotwórczych na całym świecie szybko rośnie. W 2015 roku było 26 mln osób, które zostały przebadane i zadeklarowały gotowość oddania swoich komórek chorym mającym podobną zgodność tkankową.

Jeszcze w tym roku, najpóźniej na początku 2017 roku, liczba potencjalnych dawców przekroczy 30 mln – prognozuje organizacja WMDA. Organizacja informuje również o tym, że do 704 tys. zwiększyła się liczba zgromadzonych na świecie jednostek krwi pępowinowej, w której znajdują się komórki krwiotwórcze i można je wykorzystać do przeszczepów.

Rejestr dawców szpiku kostnego szybko powiększa się również w Polsce. Według Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (działającego w Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji Poltransplant w Warszawie), w kwietniu 2016 roku liczba zgłoszonych w nim osób gotowych oddać szpik przekroczyła 1 mln. W naszym kraju powstał jeden z największych rejestrów dawców szpiku; zajmujemy pod tym względem trzecie miejsce w Europie i szóste na świecie. Co 27. potencjalny dawca szpiku jest Polakiem.

– Coraz więcej jest zachorowań na nowotwory krwi, a nie zawsze chemioterapia pomaga. Czasem jedynym lekiem jest drugi człowiek, dawca o takich samych antygenach transplantacyjnych – podkreśla dr hab. Leszek Kauc, prezes Medigen, jednego z ośrodków dawców szpiku. Specjalista wyjaśnia, że przeszczepienie komórek krwiotwórczych to zabieg ratujący życie w ponad 100 jednostkach chorobowych, nie tylko białaczkach.

– W naszej firmie udaje się dla większości pacjentów znaleźć dawcę w ciągu 2,5 tygodnia – dodaje.

Dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” prof. Roman Danielewicz powiedział, że w 2015 roku 60 proc. pacjentów, u których wykonano w Polsce przeszczepienie komórek krwiotwórczych, otrzymało komórki macierzyste od dawcy polskiego. Według danych Poltransplant od 2006 do końca 2015 roku ponad 4 tys. pacjentów w całym kraju otrzymało allogeniczny przeszczep komórek krwiotwórczych (od obcego dawcy), w tym 2457 transplantacji odbyło się dzięki dawcom niespokrewnionym. W Europie w 2007 roku po raz pierwszy było więcej przeszczepień allogenicznych od niespokrewnionych dawców niż transplantacji od rodzeństwa.

Według WMDA dotąd przeprowadzono na świecie ponad 1,2 mln przeszczepów szpiku kostnego, głównie u chorych cierpiących na choroby układu krwiotwórczego, takie jak białaczki i szpiczaki.

(pap)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi