niedziela, 21 stycznia 2018.
Strona główna > Kraj > Przeciwko CETA

Przeciwko CETA

Przeciwko CETA
Data publikacji: 2016-10-16 11:16
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-19 09:05
Wywietleń: 1862 161367

To nie jest protest przeciw Ameryce, Europie, to protest przeciw wszechwładzy korporacji - mówi Piotr Trzaskowski z fundacji Akcja Demokracja, która zorganizowała sobotnią (15 października) demonstrację w Warszawie przeciw układom CETA i TTIP. Protestujący wzywali rząd do wstrzymania poparcia dla umów.

Maria Świetlik z fundacji Akcja Demokracja w czasie manifestacji podkreślała, że celem demonstracji jest przekonanie rządu do odrzucenia obu układów o wolnym handlu. Jak przypomniała, gabinetowi Beaty Szydło zostało kilka dni na podjęcie decyzji, gdyż wkrótce UE będzie musiała postanowić o podpisaniu porozumienia z Kanadą. CETA ma być podpisana na szczycie UE-Kanada 27 października.

- Nie damy wmówić sobie, że jesteśmy stronnikami (prezydenta Rosji Władimira) Putina, że jesteśmy za zamknięciem granic. Współpraca międzynarodowa jest potrzebna, ale w takich sferach, jak ochrona klimatu, walka przeciw unikaniu opodatkowania, czy walka z głodem na świecie - podkreślał Piotr Trzaskowski. - To nie jest protest przeciw Ameryce, Europie, ale wszechwładzy korporacji i politykom, którzy służą tym korporacjom, a nie nam. To protest na rzecz lepszej demokracji, która służy obywatelom. To połączyło lewicę, prawicę, rolników i związki zawodowe.

Przewodniczący sejmowej komisji ds. rolnictwa Jarosław Sachajko (Kukiz'15) przekonywał, że Polska produkuje żywność "zdrową, smaczną, naturalną", ma też 1,4 mln gospodarstw rolnych. Według niego jeśli CETA wejdzie w życie, wszystko się zmieni. Przekonywał, że zawarty w latach 90. XX wieku północnoamerykański układ o wolnym handlu NAFTA (pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem) doprowadził do zniszczenia rolnictwa meksykańskiego i wywołał bankructwo wielu kanadyjskich producentów rolnych.

* * *

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą.
(pap)

 

Na zdjęciu: Protest przeciwko przyjęciu umów o wolnym handlu z USA - TTIP i Kanadą - CETA. Udział w demonstracji w Warszawie wzięli rolnicy, związki zawodowe, organizacje pozarządowe i obywatele. Demonstrujący wyruszyli sprzed ministerstwa rolnictwa i ulicami Warszawy przeszli przed KPRM. Manifestację zorganizował Komitet, w skład którego wchodzą: Akcja Demokracja, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych oraz Strefa Zieleni.

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Komentarze

Kalafior
Dla Polski CETA jest bez sensu, a wręcz bardzo niebezpieczna. Bo to umowa korzystna dla wielkich koncernów, a Polska takowych nie posiada. Skutki mogą być katastrofalne.
2016-10-19 07:34:42
CE TA - m,
A najsilniejszy ekonomicznie i tak wygra... gdyz jak na razie, zawsze i wszedzie glowna role odgrywaja - uklady, pozycja i duze "pieniedze" !!
2016-10-18 01:32:02
max
Już teraz 95% żywności w naszych hipermarketach nie nadaje się nawet na karmę dla świń tak jest naszpikowana chemią i GMO! Co będzie po wprowadzeniu CETA i TTIP - to w ogóle strach myśleć!!
2016-10-17 11:37:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy