piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Prokuratura Krajowa chce przesłuchać zamachowca

Prokuratura Krajowa chce przesłuchać zamachowca

Prokuratura Krajowa chce przesłuchać zamachowca
Data publikacji: 2016-12-20 19:03
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-22 07:10
Wywietleń: 1117 188462

Prokuratura Krajowa chce przesłuchać sprawcę zamachu w Berlinie - powiedziała we wtorek (20 grudnia) naczelniczka zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Szczecinie Aldona Lema. Wydział wszczął śledztwo ws. zabójstwa polskiego kierowcy i zamachu.

- Na pewno strona polska będzie podejmowała działania, w efekcie których ma dojść do przesłuchania sprawcy. Natomiast to strona niemiecka będzie decydowała, czy i kiedy dopuści do tej czynności przedstawicieli polskich organów ścigania - powiedziała prokurator Lema. - Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną niemiecką, na bieżąco wymieniamy się informacjami, a czynności są bardzo intensywne. Staramy się dostarczyć jak najwięcej informacji niemieckim organom ścigania.

Jak dodała, działania prokuratury wymagają dużego zaangażowania, ponieważ realizuje ona także czynności w ramach pomocy prawnej dla niemieckich organów ścigania. Według prok. Lemy, w interesie polskich i niemieckich organów ścigania jest jak najszybsze zgromadzenie dowodów w sprawie. 

Z zebranych materiałów "w sposób niebudzący żadnych wątpliwości wynika", że w poniedziałek Berlinie doszło do zabójstwa obywatela polskiego. Śledztwo jest prowadzone w sprawie "zabójstwa Polaka w celu zaboru ciężarówki wraz z naczepą i posłużenia się nią, jako narzędziem do ataku na grupę ludności zgromadzoną na jarmarku świątecznym w Berlinie". Śledztwo wszczął Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Za przestępstwo grozi kara od 12 lat do dożywotniego pozbawienia wolności. Polskie postępowanie wszczęto z urzędu. Jak podały służby prasowe prokuratury, zgodnie z art. 110 par. 1 kodeksu karnego ustawę karną polską stosuje się do cudzoziemca, który popełnił za granicą czyn zabroniony skierowany m.in. przeciwko interesom Polski i obywatela polskiego.

* * *

W poniedziałek (19 grudnia) krótko po godz. 20 sprawca wjechał z pełną szybkością 40-tonową ciężarówką z polskimi numerami rejestracyjnymi w tłum ludzi odwiedzających jarmark świąteczny na Breitscheidplatz. Zginęło 12 osób, blisko 50 odniosło rany. Jedną z ofiar zamachu w Berlinie jest mieszkaniec Pomorza Zachodniego. To kierowca ciężarówki, której właścicielem jest zachodniopomorski przedsiębiorca spod Gryfina.

(pap)

 

Na zdjęciu: Ciężarówka wykorzystana do zamachu

Fot. EPA/BRITTA PEDERSEN

Komentarze

To dopiero PO-czatek...
Niech Niemcy przyjmuja jeszcze wiecej Afrykanskich IS-lamistow i nie tylko... to beda mieli JESZCZE WIEKSZE "Cyrki" ze strony Multi-Kulti...! Dlatego po stronie Polskiej, powinna zostac znacznie - WZMOCNIONA - Graniczna Kontrola !!
2016-12-21 23:58:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny