piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Prezydent zagroził, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym

Prezydent zagroził, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym

Prezydent zagroził, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym
Data publikacji: 2017-07-18 18:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-18 21:31
Wywietleń: 259 276678

Prezydent Andrzej Duda oświadczył we wtorek, że zgłosił do Sejmu projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, w którym proponuje, by członków KRS Sejm wybierał większością 3/5 głosów. Zapowiedział, że jeśli nie zostanie on uchwalony, nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym.

Prezydent odniósł się do wtorkowej debaty w Sejmie nad projektem PiS ustawy o Sądzie Najwyższym.

Jak podkreślił, Polacy nie są zadowoleni z wymiaru sprawiedliwości i mają wiele zarzutów pod jego adresem. Według niego wymaga on zmian.

"Wymiar sprawiedliwości wymaga reformy, ale mądrej reform" - mówił prezydent. Zaznaczył, że zgadza się z zasadniczymi kierunkami reformy Krajowej Rady Sądownictwa. Wyraził przekonanie, że potrzebna jest też reforma Sądu Najwyższego.

Przypomniał, że na jego decyzję czeka uchwalona przez Sejm ustawa o KRS.

"Zgłosiłem dzisiaj do marszałka Sejmu ustawę zmieniającą ustawę o KRS, bardzo krótką składającą się z dwóch przepisów, gdzie jest jasno i wyraźnie powiedzane, że członków nowej KRS Sejm będzie wybierał większością 3/5 głosów" - zapowiedział.

Nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym, nawet jeśli zostanie ona uchwalona w parlamencie, jeśli wcześniej złożony przeze mnie prezydencki projekt nowelizacji ustawy o KRS nie zostanie uchwalony - oświadczył dalej prezydent.

"Chcę powiedzieć jeszcze jedno wszystkim liderom politycznym przede wszystkim, szanownym państwu posłom i moim rodakom: otóż nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym nawet jeżeli takowa zostanie uchwalona w polskim parlamencie, jeżeli wcześniej ta ustawa złożona dzisiaj przeze mnie jako prezydencki projekt nie trafi na moje biurko uchwalona przez polski parlament i nie stanie się częścią polskiego w efekcie systemu prawnego po złożeniu przeze mnie podpisu" - powiedział prezydent.

"Powtarzam jeszcze raz - nie podpiszę tej ustawy o Sądzie Najwyższym, nad którą w tej chwili pracują w Sejmie, dopóki moja, ta maleńka ustawa, której projekt dzisiaj złożyłem w Sejmie nie zostanie uchwalona i nie znajdzie się na moim biurku" - oświadczył prezydent. (PAP)

Fot.  PAP/Jacek Turczyk 

Komentarze

zed
Zobaczymy czy Dudi ma jaja czy jest zwykłą marionetą mlaskacza
2017-07-18 21:11:15
gosc
Z ciastkiem beda miec te 3/5 decydujacy glos Liroy i posel mniejszosci niemieckiej
2017-07-18 19:33:16
:)
oj to sie prezes wkurzy...
2017-07-18 18:13:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny