niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Kraj > Prezydent: Nowa konstytucja wprowadzi nas w XXI wiek

Prezydent: Nowa konstytucja wprowadzi nas w XXI wiek

Prezydent: Nowa konstytucja wprowadzi nas w XXI wiek
Data publikacji: 2017-06-26 21:23
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-27 17:16
Wywietleń: 219 272502

Wierzę, że nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek, że będzie konstytucją dla nowego pokolenia, na miarę silnej, wzrastającej Rzeczypospolitej - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Ostrzeszowa (woj. wielkopolskie).

Prezydent mówił, że Ostrzeszów zawsze był polskim miastem, niezależnie od biegu historii. - Był nim właśnie dzięki wam, (...) to zawsze było polskie miasto, nawet w czasie zaboru pruskiego, nawet wtedy, kiedy Polski nie było na mapie, tutaj zawsze pamiętaliście o Polsce i zawsze kultywowaliście polskość - zwrócił się do mieszkańców miasta dziękując im za taką postawę. 

- Ja jako prezydent Rzeczypospolitej staram się brać udział w budowie Rzeczypospolitej tej silnej, takiej, o jaką walczyły pokolenia naszych przodków i o jaką myśmy, współczesne pokolenia walczyli w 1989 roku - dodał.

Zaznaczył, że uchwalona 20 lat temu konstytucja ma swoje niedostatki. Jednym z nich - mówił prezydent - było to, że nie uchroniła Polaków przed podwyższeniem wieku emerytalnego.

Prezydent podkreślił, że po 20 latach, kiedy, w jego przekonaniu, "okres przejściowy po czasach zniewolenia, po czasach komuny kończy się, czas na nową konstytucję". Dlatego - dodał - chce, aby zostało przeprowadzone w przyszłym roku, na stulecie niepodległości referendum ws. nowej konstytucji.

Duda zaznaczył, że chciałby, aby konstytucja była konstytucją obywatelską, o której Polacy będą mogli powiedzieć, że "jest ich". - To oznacza, że to obywatele muszą wyznaczyć jej kierunki - stwierdził. - Chciałbym, abyście jako Wielkopolanie mi w tym pomogli, żebyście wzięli udział w tej wielkiej narodowej debacie, w której ja będę dyskutował z reprezentatywnymi grupami społecznymi, ze stowarzyszeniami, ze związkami zawodowymi, z tymi, którzy będą chcieli tę debatę konstytucyjną podjąć - mówił.

Apelował też o udział w referendum. - Chciałbym, aby na podstawie wyników referendum eksperci przygotowali nową konstytucję, według waszych wskazań - oświadczył prezydent.

Podkreślił, że wierzy, iż "nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek, że będzie konstytucją dla nowego pokolenia, na miarę silnej, wzrastającej Rzeczypospolitej". - Niepoległej, suwerennej, która jest jednym z największych państw europejskich i która zasługuje na to, aby mieć swoje silne i trwałe miejsce w Europie i zasługuje na to by być krajem zamożnym - powiedział prezydent.

Na spotkaniu prezydenta z mieszkańcami Ostrzeszowa pojawili się także przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji. Mieli ze sobą transparent z hasłem "Konstytucja", które również skandowali. Pojawili się także przedstawiciele Klubu Prawicy Ziemi Ostrzeszowskiej z transparentem "Chcemy dobrego prawa, stop bezwolności i bezkarności".

(pap)

Na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Ostrzeszowa

Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Komentarze

Vera
Na szczęście nie macie i nigdy nie będziecie mieli takiej większości by móc grzebać przy Konstytucji, więc możesz sobie Duda pomarzyć
2017-06-27 09:43:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi