piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Polskie wojsko przeciwko IS

Polskie wojsko przeciwko IS

Polskie wojsko przeciwko IS
Data publikacji: 2016-06-19 15:53
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-20 20:48
Wywietleń: 1518 139862

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia o wysłaniu kontyngentów wojskowych do Kuwejtu i Iraku w celu wsparcia koalicji walczącej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu - poinformowało BBN.

Postanowienia prezydenta dotyczą użycia kontyngentów od 20 czerwca do 31 grudnia br. w operacji Inherent Resolve w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim.

Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie (z elementami wsparcia w innych państwach regionu) będzie liczyć do 150 żołnierzy i pracowników wojska i składać się głównie z komponentu powietrznego z czterema wielozadaniowymi myśliwcami F-16, wyposażonymi w zasobniki rozpoznawcze DB 110. Jego zadaniem będzie rozpoznanie lotnicze na potrzeby wsparcia operacji Inherent Resolve.

Liczebność PKW w Iraku określono na maksymalnie 60 żołnierzy i pracowników wojska - do głównych zadań sił wydzielonych z Wojsk Specjalnych należeć będzie doradztwo i szkolenie sztabów oraz pododdziałów specjalnych sił zbrojnych Iraku.

Szef BBN Paweł Soloch podkreślał, że jest to wyraz solidarności wobec zagrożeń z kierunku południowego. Przypomniał też, że prezydent Duda "wielokrotnie mówił, iż Polska, oczekując od sojuszników wsparcia na wschodnich obrzeżach NATO, jest gotowa wesprzeć pozostałe państwa Sojuszu w zwalczaniu zagrożeń na flance południowej".

* * *

Wojskowa operacja Inherent Resolve jest prowadzona w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim, na podstawie artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych i na prośbę rządu Republiki Iraku. Według rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ tzw. Państwo Islamskie jest grupą terrorystyczną i stanowi zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa - przypomniało BBN.bDotychczas Polska wspierała Globalną Koalicję przeciw IS politycznie, humanitarnie i logistycznie. Koalicja, licząca obecnie 66 państw, została powołana przez Stany Zjednoczone we wrześniu 2014 r. Jej celem jest zniszczenie i ostatecznie pokonanie IS. (pap)

 

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

Gość
Na czele kontyngentu powinien stanąć generał Antoni.
2016-06-20 20:43:58
pfff
Amerykanie sami stworzyli IS i ich dozbrajali teraz z nimi walczą. Kraje zaangażowane w tą akcję zużytą czy zniszczoną broń i sprzęt będą oczywiście mogły uzupełnić kupując w... USA. Kiedyś broń produkowano na potrzeby wojny, a dziś "produkuje" się wojny na potrzeby zbytu broni.
2016-06-20 12:46:32
Michal K
No to juz od przyszlego tygodnia rozpoczna sie pogrzeby bohaterow.
2016-06-19 19:33:30
gosc
No to teraz jak bedzie zamach to ustawa antyterrorystyczna bedzie jeszcze bardziej rozszerzana,potem wszystko ucichnie a kontrola obywateli zostanie, masakra, tylnymi drzwiami wprowadzaja panstwo policyjne.
2016-06-19 18:48:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny