niedziela, 19 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Polska żąda zapisów rozmów w kokpicie Tu-154M

Polska żąda zapisów rozmów w kokpicie Tu-154M

Polska żąda zapisów rozmów w kokpicie Tu-154M
Data publikacji: 2016-12-28 21:23
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-29 12:12
Wywietleń: 1200 191157

Ambasada Polski w Moskwie wystosowała notę do strony rosyjskiej, w której MSZ zwraca się o niezwłoczne wydanie nieznanych dotąd w Polsce fragmentów zapisów rozmów w kokpicie Tu-154M na kilka chwil przed katastrofą w Smoleńsku - poinformował w środę (28 grudnia) resort spraw zagranicznych.

Resort zaznaczył, że "prośba strony polskiej została spowodowana wypowiedzią prezydenta Rosji W. Putina, który w trakcie konferencji prasowej 23 grudnia br. stwierdził, iż osobiście zapoznał się ze stenogramem rozmowy polskich pilotów z anonimową osobą, która naciskała na lądowanie bez względu na okoliczności. Prezydent Rosji cytował wypowiedź osoby z <<okrążenia prezydenta>> do pilota, który oznajmił o braku warunków do lądowania: <<Ja nie mogę tego zameldować szefowi. Rób co chcesz, ale ląduj>>”.

W reakcji na tę wypowiedź polskie MON poinformowało, że wystąpiło do władz FR z żądaniem natychmiastowego przekazania Polsce zapisu rozmów w kokpicie Tu-154M. Według polskiego resortu obrony słowa prezydenta Rosji pozwalają wnioskować, że władze FR "dysponują tekstem rozmów między pilotem i pasażerami, który nigdy nie został udostępniony Polsce". "Przedstawia całkowicie fałszywy obraz przebiegu wydarzeń, które miały doprowadzić do tragedii smoleńskiej. Z wypowiedzi prezydenta Putina może wynikać, iż stenogramy oraz zapisy zostały sfałszowane" – napisało MON. Ambasada Rosji w Warszawie oświadczyła jednak w środę, że Rosja nie ma żadnych nieznanych wcześniej nagrań z kokpitu polskiego Tu-154, który rozbił się w Smoleńsku. 

Jednocześnie MSZ podkreśliło, że "wysocy przedstawiciele rosyjskich władz niejednokrotnie zapewniali, iż wrak prezydenckiego samolotu zostanie niezwłocznie zwrócony".

- Prezydent D. Miedwiediew, podczas oficjalnej wizyty w Warszawie 6 grudnia 2010 r., obiecał zwrot wraku przed pierwszą rocznicą katastrofy smoleńskiej. Następnie, jeszcze w 2012 r. i później zarówno minister spraw zagranicznych S. Ławrow, jak też Przewodnicząca Rady Federacji W. Matwijenko zapewniali, że rosyjskie śledztwo w sprawie katastrofy zostanie szybko zakończone. Strona rosyjska do dzisiaj nie wywiązała się z tych obietnic - oświadczyło MSZ.

23 grudnia na dorocznej konferencji prasowej Putin powiedział, że zwrot wraku samolotu, który rozbił się w kwietniu 2010 roku pod Smoleńskiem, nie jest możliwy, dopóki Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej będzie prowadził śledztwo. (pap)

Fot. EPA/NATALIA KOLESNIKOVA

Komentarze

vera
Pisowski rząd zapowiedział w 2015 roku, że w ciągu kilku tygodni sprowadzi z Rosji wrak Tupolewa. Sprowadził ?
2016-12-29 12:00:54
a kogo to jeszcze obchodzi ?
przestańcie wreszcie grzebać w ludzkiej tragedii
2016-12-29 11:41:31
Dziwne
A co Polska robiła, że minęło 6 lat i nie ma zapisów, dlaczego skutecznie nie żądano ich tuż po katastrofie, gdzie był rząd?
2016-12-29 07:27:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi