niedziela, 19 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Polska powinna wspomóc kraje walczące z IS?

Polska powinna wspomóc kraje walczące z IS?

Polska powinna wspomóc kraje walczące z IS?
Data publikacji: 2016-07-23 23:37
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-25 14:16
Wywietleń: 980 145536

Ponad połowa badanych (52 proc.) uważa, że Polska powinna wspomóc kraje walczące z tzw. Państwem Islamskim (IS), nie angażując się jednak bezpośrednio w działania zbrojne. Przeciw takiemu zaangażowaniu było 42 proc. respondentów, a 6 proc. nie miało zdania - podało CBOS.

Zdaniem zdecydowanej większości badanych (73 proc.) Polska nie powinna angażować się militarnie w walkę z IS, w tym 39 proc. pytanych sprzeciwia się temu w sposób zdecydowany. Zwolennikiem takiego zaangażowania jest jedynie co piąty badany (20 proc.), a 7 proc. respondentów nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Zdecydowana większość Polaków (79 proc.) obawia się też, że udział Polski w działaniach przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu może spowodować ataki terrorystyczne fundamentalistów muzułmańskich w naszym kraju. Przeciwnego zdania jest 17 proc. ankietowanych, a 4 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej sprawie. Jak podkreśla CBOS, poczucie zagrożenia takimi atakami, w związku z zaangażowaniem Polski w operację przeciwko IS, jest znacznie wyższe niż notowane w latach 2007-2008 w odniesieniu do udziału Polski w operacjach militarnych w Iraku i Afganistanie.

Według badań CBOS, Polacy w większości popierają udział Polski w koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim, pod warunkiem, że nie będzie on polegał na bezpośrednim zaangażowaniu w działania zbrojne. Jednocześnie istnieje dość rozpowszechnione poczucie zagrożenia atakami terrorystycznymi fundamentalistów islamskich w związku z tym zaangażowaniem. W ocenie CBOS, Polakom bardziej realne wydaje się zagrożenie naszego kraju terroryzmem ze strony fundamentalistów islamskich niż ewentualny konflikt NATO-Rosja, spowodowany brakiem koordynacji działań na terenie Syrii. (pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

PL
Powinna wspomóc w taki sposób, aby żadnego z nich nie przepuścić przez granicę Polski. A gdy taki gagatek cudem znajdzie się na naszym terytorium, to należy go ciupasem odesłać, gdzie pieprz rośnie.
2016-07-25 14:16:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi