piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Polska jedynym państwem, gdzie prezydent nie ma flagi

Polska jedynym państwem, gdzie prezydent nie ma flagi [FILM]

Polska jedynym państwem, gdzie prezydent nie ma flagi
Data publikacji: 2017-05-02 10:43
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-03 19:59
Wywietleń: 1971 248864

Polska jest jedynym państwem w Europie, a być może i na świecie, gdzie prezydent nie ma własnej flagi. Przywrócenie tej flagi, która nazywana jest chorągwią Rzeczypospolitej, jest konieczne - mówi heraldyk Alfred Znamierowski. Jak dodaje, korona w godle powinna mieć krzyż.

Znamierowski - członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA - wchodzi w skład zespołu, który z inicjatywy resortu kultury, ma przygotować zmiany w ustawie o godle, barwach i hymnie RP. Według wstępnych planów mają one być gotowe na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Przede wszystkim zmian wymaga wizerunek herbu Rzeczypospolitej, nazywanego niestety w konstytucji i w ustawie, godłem. Godłem jest sam orzeł w koronie, natomiast orzeł w koronie na czerwonej tarczy herbowej jest herbem. Ponieważ nie można na razie znowelizować konstytucji, więc nadal będzie nazywany godłem. Trzeba zmienić jego rysunek dlatego, że w heraldyce mamy dwuwymiarowość, czyli rysunek godła obrysowany czarnymi liniami konturowymi. Od 1927 roku ustawowy wzór polskiego herbu jest wzorem dla reliefu wypukłego, więc to trzeba zmienić - powiedział Znamierowski.

- Druga rzecz. Nie ma praktycznie ustawowego wzoru samego orła białego w koronie. To też trzeba wprowadzić. Poza tym jest bardzo szeroka dyskusja i wydaje się, że przeważa pogląd, że orzeł powinien mieć koronę zamkniętą. Powiedzmy podobną w rysunku do korony Chrobrego, czyli korony, która była używana przy koronacji większości królów polskich - dodaje ekspert. Jak podkreśla, konieczne jest przywrócenie chorągwi Rzeczpospolitej, czyli flagi która przysługiwała prezydentowi RP.

- W tej chwili jest proporzec prezydenta, ale on jest używany tylko przy ceremoniach wojskowych. Natomiast nie może go mieć np. na błotniku samochodu, na Pałacu Prezydenckim. Polska jest jedynym państwem w Europie, a być może i na świecie, gdzie prezydent nie ma własnej flagi. Także konieczne jest przywrócenie tej flagi, która nazywana jest chorągwią Rzeczypospolitej - powiedział Znamierowski.

 

Zdaniem heraldyka warto w nowej ustawie umieścić załączniki, które będą szczegółowo określać jak eksponować flagę polską z innymi flagami.

- Najstarszą polską barwą narodową był karmazyn, bo to była najcenniejsza barwa bogatej szlachty. Później mieliśmy dwie barwy narodowe - czerwoną i granatową. Następnie mieliśmy sprowadzany, modny w Paryżu amarant. W czasie Powstania Styczniowego były biało-amarantowe flagi. Następnie w 1919 r., kiedy po raz pierwszy wprowadzono biało-czerwoną flagę państwową, to był prawie karmazyn, ciemna czerwień. Zmieniono ją w 1927 r. na cynober. Od tego czasu praktycznie czerwień polskich flag jest dosyć jasna, bardzo żywa, ostra i chyba taka powinna pozostać - mówi Znamierowski. Jego zdaniem należy się zastanowić także nad detalami godła.

- To, co namalował Andrzej Heidrich jest niemal tożsame z tym co zaprojektował architekt Zygmunt Kamiński w 1927 r. Otóż Kamiński nie był heraldykiem w związku z tym popełnił kilka błędów. Najbardziej kardynalnym błędem jest barwa łap. Otóż tylko pazury są złote, a całe łapy poniżej upierzenia powinny być złote. Tak zawsze było od 1295 roku - powiedział. - Błąd jest w koronie. Ta korona jest złotą czapką, bo między tymi kwiatonami na górze, które są w kształcie lilii nie ma prześwitów i nie widać koloru czerwonego między nimi. W związku z tym jest to korona lita, złota jakiej nigdy nie było ani w heraldyce, ani w rzeczywistości. Jeżeli będzie korona zamknięta, to korona zamknięta zawsze ma krzyż. Nie ma korony zamkniętej królewskiej bez krzyża. Taka była właśnie korona Chrobrego i taka, zdaniem bardzo wielu heraldyków, ale nie tylko, powinna być na głowie naszego orła. 

(pap)

Film: PAP

Komentarze

mm
Długopis na szyld, albo jaroslaw jego mocodawca ,co ten ciemny lud w 2015 roku zrobil tego sie nie da juz nigdy naprawic, rak niszczy kraj,niestety trzeba zacytowac klasyka -nie bojcie sie okłamywac glupich ludzi -oni we wszystko uwierza
2017-05-03 19:54:33
Gość
Do... PO-PO No i znow sie powtarzasz... z zazdrosci i wscieklosci, gdyz samemu lepiej nie potrafisz (!) i nie pilnuj az tak Dobrych wpisow... bo sie faktycznie DO RESZTY rozchorujesz i podskoczy ci az do min. 40 stopni temperatura !!
2017-05-03 12:16:33
2 i 3 Maja,
Wlasna ( i to nie jedna...) flage, juz na pewno od dawna ma - ale w domu !!
2017-05-03 12:07:16
PO-PO
Gość to paranoiczka. Ma swoje typowo powalone powiedzenia: np. "powymieniasz", "a co robiłeś od 1945-2015". (bo dla niej czas "nowa era" zaczęła się od 2015 r. :-) "pochody pierwszomajowe". Odjechana i czuprynka zryta.
2017-05-03 10:37:25
niklot
Gość -wypchaj się z tym przepytywaniem. Zapytaj o to kolegę w gimnazjum. A w ogóle to weź książkę do historii i poczytaj. Czekasz smyku na "gotowce" ?
2017-05-03 09:37:42
Gość
Pytanie do poniższego niklot - a... A dzięki Komu... Polska jak na razie nie jest dalej Królestwem...? Jak wiesz, to powymieniaj również i to....!!
2017-05-03 00:13:02
Krawcowa z krawcem,
Bo uszycie i wyhaftowanie PIEKNEJ Prezydenckiej Flagi... wymaga cierpliwosci i czasu - by mogla pozniej latami sluzyc Prezydentowi R.P.
2017-05-03 00:07:48
niklot
Jak orzeł może mieć koronę -jak Polska nie jest królestwem ? To republika a republika nie może mieć korony! Jasne? Chyba, że kaczor obwoła się królem a koronę nałoży mu ojciec Tadek. :-) Wszystko się zgadza -tylko nie ten dziób.
2017-05-02 21:00:38
heniutek
Nie wiem skąd ten wizerunek orła. Herb Batorych to były trzy wilcze (srebrne)zęby w czerwonym polu. Umieścił kiedyś Matejko trzy zęby w niebieskim polu. Co ten Czech mógł wiedzieć o prawidłowym herbie Batorych.
2017-05-02 20:02:01
Jarun
Takich i prezydentów mieliśmy. Szkoda gadać. A teraz obok orła to narty i pióro.
2017-05-02 15:13:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny