czwartek, 26 kwietnia 2018.
Strona główna > Kraj > Policja zabezpieczyła mienie warte 1,2 miliarda złotych

Policja zabezpieczyła mienie warte 1,2 miliarda złotych

Policja zabezpieczyła mienie warte 1,2 miliarda złotych
Data publikacji: 2017-10-27 06:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-30 11:00
Wywietleń: 1866 298426
Wartość mienia objętego zabezpieczeniem majątkowym w postępowaniach przygotowawczych prowadzonych przez policję jest najwyższa w historii. Od stycznia do września br. policjanci zabezpieczyli mienie o łącznej wartości ponad 1,2 miliarda zł.

Odzyskiwanie mienia pochodzącego z przestępstw, a tym samym ograniczenie opłacalności przestępczego procederu to jeden z priorytetów rządu i służb. W kwietniu br. w życie weszła nowelizacja ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy wprowadziły do polskiego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego zmiany poprawiające efektywność mechanizmów służących pozbawianiu sprawców przestępstw korzyści osiągniętych z popełnienia czynów zabronionych tzw. konfiskatę rozszerzoną. Regulacja ta wprowadziła również zmiany w ustawie o policji umożliwiające skuteczne pozyskiwanie informacji od podmiotów zewnętrznych. Stanowi to niezbędny warunek z perspektywy identyfikowania składników mienia pochodzącego z przestępstw.

Aktywność i profesjonalizm policji oraz stworzone mechanizmy, pozwalają na skuteczne zabezpieczanie mienia podlegającego zajęciu na poczet kar majątkowych, środków karnych o charakterze majątkowym albo roszczeń o naprawienie szkody.

Efekt zmian jest już widoczny. Wartość mienia objętego zabezpieczeniem majątkowym w postępowaniach przygotowawczych prowadzonych przez policję jest najwyższa w historii. Od stycznia do września br. policjanci zabezpieczyli mienie o łącznej wartości ponad 1,2 miliarda zł. Dla porównania np. w ciągu trzech lat (2010-2012) policja zabezpieczyła mienie o mniejszej wartości (1 miliarda 69 milionów zł) niż w ciągu 9 miesięcy tego roku.

Wartość mienia objętego zabezpieczeniem majątkowym wobec osób podejrzanych w skali kraju jest jeszcze wyższa, gdyż dane te nie obejmują wyników innych służb zaangażowanych w prowadzenie śledztw i dochodzeń.

(min)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

j.
Super. Gratuluję. Mam nadzieję, że skuteczność w egzekwowaniu będzie rosła, ale... Dlaczego w artykule zestawione są dane tegoroczne z danymi z lat 2010-2012? A co z latami 2012-2017? Komu potrzebna taka dezorientacja społeczeństwa?
2017-10-30 10:58:19
Oli garki
A co z Duzym Mieniem... przechowywanym w "zagramanicznych" Bankach i Sejfach ??
2017-10-27 11:10:52
parasolka
Przynajmniej wiadomo, kto wspierał przestępców do tej pory.
2017-10-27 06:49:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Fontanna przy deptaku trysnęła kolorami
Zakwitły szczecińskie magnolie
Potańcówka w filharmonii z paprykarzem i oranżadą
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy