środa, 18 października 2017.
Strona główna > Kraj > Podkomisja smoleńska o eksplozji

Podkomisja smoleńska o eksplozji [FILM]

Podkomisja smoleńska o eksplozji
Data publikacji: 2017-04-11 13:59
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-12 09:43
Wywietleń: 316 237336

Polski Tu-154M w Smoleńsku został rozerwany eksplozjami w kadłubie, centropłacie i skrzydłach, a destrukcja lewego skrzydła rozpoczęła się jeszcze przed przelotem nad brzozą - do takich m.in. wniosków doszła podkomisja do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej.

Działa ona od lutego 2016 r., a w siódmą rocznicę tragedii, zaprezentowała wyniki badań przeprowadzonych w ciągu ostatniego roku. Jak skomentował podczas uroczystości prezes PiS Jarosław Kaczyński, "prawda w niemałej mierze została już pokazana". 

- Dziś niektórzy spośród nas, wśród nich i ja, mogliśmy obejrzeć prezentację przygotowaną przez Wojskową Akademię Techniczną, ale także przez uczelnie zagraniczne, uczelnie amerykańskie, która w sposób wysoce wiarygodny pokazała, jak to wszystko wyglądało z bardzo wysokim stopniem prawdopodobieństwa - powiedział Kaczyński. Według niego prezentacja "pokazała niewłaściwe naprowadzenie samolotu zrobione bez wątpienia w sposób celowy" i to "jak wyglądały wydarzenia na pokładzie samolotu, jak się rozpadał i jak doprowadzano do jego całkowitego zniszczenia".

Dziennikarzom zgromadzonym na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie zaprezentowano 42-minutowy film z nagranym komentarzem lektora.

- To są raczej ilustracje, niż cały pokaz naszych badań - zastrzegał przewodniczący dr Wacław Berczyński.

Podkomisja poinformowała, że 850 metrów przed lotniskiem, na wysokości powyżej 35 metrów, rejestrator ATM QAR zarejestrował "serię gwałtownych wstrząsów" samolotu, a dwie sekundy później system TAWS zanotował lądowanie (choć nie robił tego w kilkudziesięciu wcześniejszych lotach) i jednocześnie awarię podwozia, a czarne skrzynki - awarie radiowysokościomierzy. Sekundę później samolot miał zacząć gwałtownie opadać.

- Ostatnia faza tragedii spowodowana była eksplozją, do której doszło w kadłubie i która zniszczyła samolot, rozbijając go na fragmenty i dziesiątki tysięcy odłamków, równocześnie zabijając pasażerów - poinformowała podkomisja na filmie.

Jak skomentował we wtorek (11 kwietnia) lider PO Grzegorz Schetyna, ustalenia podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, to jedna, wielka kompromitacja. To była "pseudonaukowa" prezentacja - ocenił. Jego zdaniem, PiS chce "cynicznie" potwierdzić tezę o zamachu, czy wybuchu.

(pap)

Film: PAP

Komentarze

od-PiS-u do normalności
Dziewczyna Antosia 50 tys. zł miesięcznie za nic. Za to, że powie raz na trzy miesiące: kupiliśmy dwa czołgi z małymi lufami. A powinien pracować w biedronce za 1400zł. Paranoiczka (ta od PO-anonimka) jest ślepa...co tatuś czy mamusia w PiS-ie?
2017-04-12 09:15:50
A tą bąbe
podłożyły zielone ludziki w czasie remontu samolotu!
2017-04-12 00:15:09
PO-dsumowanie,
Hmm.., nie ma to jak "Expert" Schetyna, On wie wszystko "najlepiej i naj-PO-prawniej" ! Czyli PO-dsumowujac krotko: Facio na "wszystkim sie zna" i byc moze wiele jeszcze "PO-trafi"...??
2017-04-11 22:53:59
Do PO-nizszego Jaruna,
Chlopie, a kiedy ty ostatnio byles u dobrego Lekarza... bo widac juz wyraznie, ze placzesz sie w "Zeznaniach"...!!
2017-04-11 22:43:06
Jarun
Nie bardzo :-) Niektórych dotknął "wirus smoleński" i święcie wierzą, że Tusk, Putin i Merkel zmówili się i zgładzili polskiego prezydenta. Na mnie też patrzą z politowaniem, że uwierzyłem propagandzie kłamcy i oszusta Tuska. Na nic zdają się moje argumenty, żeby wysłać list gończy za Ryżym i go zapuszkować. to chyba logiczne. Ale wiara nie opiera się na logice. Gdy im mówię, że np. Jarek powiedziałby, że to NIE był zamach -to czy by wtedy uwierzyli ?! Odpowiadają, że pewnie wtedy zastraszyliby i Jarka, że jak będzie kwakał to i go zgładzą. Murzyn jest biały i chu.k.
2017-04-11 21:44:35
@Jarun
Kolego Jarun u pana to wszyscy zdrowi są w rodzinie?
2017-04-11 21:06:52
Jarun
Zamach był ! Trzeba zrozumieć, że PiS inaczej nie może twierdzić. Przecież cała kariera Maciarewicza wyrosła na smoleńskim wraku. Nawet gdyby na 99,99% wykluczono zamach to wierchuszka z PiS-u nie może przytaknąć bo... przegra wybory. Jak to, okłamywaliście nas ? "Sekta smoleńska" da się pokroić i nie wytłumaczysz im, że zamachu nie było. I Boże nie pomoże...był i tyle.
2017-04-11 18:54:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi