czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Po zamachach nie ma zagrożeń dla Polski

Po zamachach nie ma zagrożeń dla Polski

Po zamachach nie ma zagrożeń dla Polski
Data publikacji: 2016-03-22 16:49
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-24 12:38
Wywietleń: 1269 124494

Nie ma informacji o zagrożeniu dla Polski, ani też podstaw do podwyższania stopnia zagrożenia terrorystycznego - mówią przedstawiciele najwyższych władz po wtorkowych zamachach bombowych w Brukseli. Rannych zostało w nich trzech Polaków.

W dwóch porannych zamachach terrorystycznych w stolicy Belgii zginęło co najmniej 34 osób, a ponad 200 zostało rannych. W pierwszym ataku na lotnisku Zaventem zginęło 14 osób. W drugim - dwie godziny później - w pociągu w metrze na stacji Maelbeek w pobliżu siedzib instytucji UE było 20 zabitych. Władze mówią o czarnym dniu dla kraju.

"Musimy stać razem w obronie naszych europejskich wartości, w obronie naszych fundamentów kulturowych; nie możemy dać się pokonać brutalnej przemocy" - oświadczył prezydent Andrzej Duda. "Kto wie, co będzie, tego nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, ale jednego jestem stuprocentowo pewien, że musimy stać razem w obronie naszych europejskich wartości, w obronie naszych fundamentów kulturowych. Musimy być solidarni zarówno z Belgami, jak i wszyscy razem w Europie. Nie możemy się dać pokonać nawet brutalnej przemocy" - podkreślił.

Po spotkaniu z szefami służb Duda mówił, że "nie ma w tej chwili żadnych sygnałów o tym, żebyśmy na terenie Polski mieli jakiekolwiek zagrożenie". "Nie ma też zasadności do tego, żeby (...) podwyższać jakikolwiek stopień zagrożenia w Polsce" - dodał. "Poprosiłem (...) o to, aby jednak wszelkie służby, dbające o bezpieczeństwo naszego kraju i bezpieczeństwo Polaków, zachowały szczególną, wzmożoną czujność w tej sytuacji, jaka wystąpiła" – powiedział.

Prezydent złożył kwiaty przed ambasadą Belgii w Warszawie. Akty terroryzmu wymierzone w niewinne ofiary oraz fundamentalne wartości, na których zbudowana została Europa, wymagają wspólnej reakcji - napisał do króla Belgów Filipa I. "Jestem zszokowany informacjami o zamachach w Brukseli. Wojna z terrorem jest naszym wspólnym obowiązkiem. Kondolencje dla rodzin Ofiar" - napisał prezydent na Twitterze.

Polska jest w tej chwili krajem bezpiecznym - zapewniła premier Beata Szydło po posiedzeniu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. "Mogę zapewnić naszych obywateli, że są bezpieczni" - podkreśliła. Dodała, że wszystkie służby działają, i że będą wzmożone kontrole m.in. na dworcach i lotniskach. "Po to, żebyście państwo czuli się bezpieczni" - mówiła.

Premier podkreśliła, że obowiązkiem wszystkich państw jest bronić swoich obywateli, "ale też obowiązkiem nas wszystkich, Europejczyków, jest bronić bezpieczeństwa Europy". "Ta tragedia, która wydarzyła się dzisiaj w Brukseli, pokazała, że żyjemy w świecie, w którym rzeczywiście wszystkie wartości przez nas uznawane jako fundamenty budowania wspólnoty, zaczynają lec w gruzach" - zauważyła premier.

W obliczu tragedii jesteśmy zjednoczeni z rodzinami ofiar; akty terroru nie mogą być tolerowane - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W czwartek międzyresortowy zespół ds. zagrożeń terrorystycznych ma przyjąć projekt tzw. ustawy antyterrorystycznej - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Ustawa powinna być gotowa przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie oraz Światowymi Dniami Młodzieży.

Kościół Katolicki w Polsce łączy się duchowo z całym narodem belgijskim, zwłaszcza z poszkodowanymi w zamachu oraz z rodzinami i bliskimi ofiar, zapewniając o modlitwie i wsparciu - napisał w liście kondolencyjnym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Wśród poszkodowanych jest troje polskich obywateli; są obecnie hospitalizowani - podało MSZ. Dwaj z nich to funkcjonariusze Służby Celnej, którzy przebywali tam w delegacji; zostali ranni na lotnisku Zaventem - powiedział Duda.

W kwestiach bezpieczeństwa PO jest do dyspozycji rządu Beaty Szydło; jesteśmy gotowi dzielić się naszym 8-letnim doświadczeniem rządowym - zadeklarował szef PO Grzegorz Schetyna.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zwrócił się do prezydenta o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która powinna przeanalizować zabezpieczenie Polski przed atakami terrorystycznymi.

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz ocenił, że aby zapewnić bezpieczeństwo Polakom, rząd powinien wycofać się z decyzji o przyjmowaniu uchodźców. Zaapelował też o pomoc w zbieraniu podpisów pod wnioskiem Kukiz'15 o referendum ws. nieprzyjmowania imigrantów.

PSL proponuje stworzenie ponadpartyjnego zespołu ds. bezpieczeństwa w czasie Światowych Dni Młodzieży - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że rząd może liczyć na wsparcie ludowców w kwestiach dot. bezpieczeństwa.

Mimo prowadzonej na dużą skalę operacji służb, zamachowcy pokazali, że są zdolni do zorganizowania złożonej akcji terrorystycznej - ocenia prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zdaniem dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas Krzysztofa Liedla, pewną nowością w działaniu terrorystów jest zamach na lotnisku. Według dr. Adama Krawczyka z Uniwersytetu Śląskiego należy liczyć się z kolejnymi zamachami w Europie, ale błędem byłoby uleganie psychozie strachu, gdyż w ten sposób terroryści osiągnęliby swój cel. Zamachy są konsekwencją błędnej polityki imigracyjnej Europy - uważa arabista z Uniwersytetu Warszawskiego dr George Yacoub.(PAP)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

Realista,
Krotka odpowiedz do powyzszego textu - OBY ? Nie pchajmy sie "Lwu w paszcze"... spieszmy sie powoli i lepiej wpierw poczekajmy !!
2016-03-24 12:25:27
Polexit,
Osobiscie bardziej wierze domowemu zwierzakowi jak IS-lamistom ! Jak tak dalej UE w Brukseli bedzie sterowala i PO-stepowala w sprawach z "Multi-Kulti".... to predzej czy pozniej - przyjdzie i czas na Polske ! Poczekajmy wpierw na Angielski rezultat glosowania w sprawie Brexit...??
2016-03-24 01:28:30
Na razie na tyle...
Amerykanskie Sluzby Wywiadowcze twierdza, ze dotychczasowe rozmowy m.innymi i z Bruksela, odnosnie zagrozenia w Europie ze strony IS-lamskiego terroryzmu, wygladaly tak... jak "rozmowa z dziecmi" ! Panie Shetyna - obecny szefie PO... a dlaczego to Wasze byle 8 letnie doswiadczenie Rzadowe "przyczynilo sie" do... tragicznej katastrofy Rzadowego Samolotu TU-154 w Smolensku...??
2016-03-23 01:29:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny