wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > PO: PiS poluje na Tuska

PO: PiS poluje na Tuska

PO: PiS poluje na Tuska
Data publikacji: 2016-07-06 21:20
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-09 08:12
Wywietleń: 1927 143142

Wszystkie kluby i koła w Sejmie opowiedziały się w środę za powołaniem komisji śledczej do zbadania sprawy Amber Gold, choć PO chce, by komisja zbadała też sprawę SKOK-ów. Według PiS nie jest to możliwe.

W środę Sejm debatował nad złożonym przez PiS projektem uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold.

Małgorzata Wassermann (PiS) powiedziała w imieniu wnioskodawców, że komisja nie będzie badać działalności prywatnych spółek, bo w tym zakresie toczy się postępowanie przed sądem karnym, lecz jej rolą jest ustalenie, dlaczego żadna z szeregu instytucji państwowych nie dopełniła należycie swoich obowiązków. Pytała o działania prokuratury, UOKiK, ministerstw: finansów, gospodarki i infrastruktury oraz służb specjalnych.

– Pytań jest bardzo wiele. Wyjaśnienie tych mechanizmów leży w interesie całego społeczeństwa, które często za drobne błędy przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest karane wysokimi sankcjami. Jesteśmy to również winni 18 tys. obywateli oraz ich rodzinom, którzy w wyniku tej piramidy finansowej utracili bardzo często majątki swojego życia – powiedziała Wassermann.

Głosowanie za powołaniem komisji śledczej zadeklarowała też PO, która zapowiedziała jednak, że złoży poprawkę do projektu uchwały, by komisja zajęła się też sprawą SKOK-ów.

– Nie mamy nic do ukrycia. Niczego się nie boimy. Poprzemy powołanie komisji ws. Amber Gold, ale mam nadzieję, że możemy liczyć na rewanż i poprzecie naszą poprawkę rozszerzającą zakres prac komisji również o SKOK-i – podkreślił Zbigniew Konwiński (PO). Zaznaczył, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił ponad 4 miliardy złotych poszkodowanym klientom SKOK-ów. Zarzucił też PiS, że chce doprowadzić do przesłuchania Donalda Tuska.

Wassermann, która jest także kandydatką na szefową komisji, odpowiedziała, że nie można poszerzyć zakresu prac komisji o sprawy SKOK-ów, bo jest to niezgodne z ustawą o komisji śledczej. Dodała, że komisja śledcza nie ma kompetencji do kontrolowania SKOK-ów.

Odnosząc się do pytania, czy przed komisją stanie Donald Tusk, podkreśliła, że komisja będzie wzywać wszystkie osoby, które miały związek z tą sprawą.

– Mogę sobie wyobrazić, że jako osoba, która nadzorowała służby specjalne, czyli jakąś wiedzę miała, lub jeśli nie, to jest pytanie dlaczego jej nie miała, że komisja taką osobę wezwie i o to zapyta. Nigdy nie stawiałam kwestii tego, że pan Donald Tusk będzie wzywany jako pierwszy albo jako najistotniejszy – zaznaczyła Wassermann.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji – od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku – które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. KNF złożyła doniesienie do prokuratury, która po miesiącu odmówiła wszczęcia śledztwa, nie dopatrując się w działalności firmy znamion przestępstwa.

13 sierpnia 2012 r. Amber Gold ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

(pap)

Fot. EPA/PATRICK SEEGER

Komentarze

marek
Do "PiS moze skoczyć Tuskowi" Jak na razie to Polacy pogonili was komuchy i jak widać to Tusk może skoczyć PiS owi. Hahahah
2016-07-09 01:43:48
ala
PiS poluje na Tuska, Hahaha a jak Tusk był premierem i polował na wszystkich to było dobrze. A jak wyzywał w chamski sposób Kaczynskiego i Maciarewicza że są psychicznie chorzy to też było dobrze. Już za same te chamskie i podłe inwektywy powinien siedzieć.
2016-07-09 01:41:31
SKOKi to wyłącznie afera PiSu
Prawo i Sprawiedliwość poprzez SKOki defrauduje pieniądze
2016-07-08 19:18:26
dareczek66
Ja chce wiedziec czy w Amber Gold pracowal Michal Tusk , jezeli tak to co robil i za co bral pieniadze??Czy Sluzby informowaly wtedy premiera Donalda Tuska o przestepczej dzialalnosci szefa Amber Gold?? i dlaczego premier i panstwo Polskie nie zainterniowalo?? Jak osoba wielokrotnie skazana na wyroki w zawieszeniu , gdzie po popelnieniu 2 przestepstwa wyrok sie odwiesza i klijent idzie siedziec !! Tu dziwnym trafem caly czas zawiasy?? Jak osoba w panstwie prawa , wielokrotnie skazana zaklada nowe firmy i nadal oszukuje panstwo i ludzi? Ktos tym kierowal i chronil tego pana , no chyba ze jak powiedzial min. Sienkiewicz slusby Polskie to kamieni kupa i wspolpracuja z przestepcami i razem kroja Polske jak tort!! Po tym tak to rozumiem inaczej byc nie moze!! PANSTWO POLSKIE JEST ZORGANIZOWANA GRUPA PRZESTEPCZA !!!
2016-07-08 09:43:45
do KODerasty
SKOK Wołomin - 3 mld strat ! A kto w nim działał ? A no działali kumple "bula i nadzieji" z WSI !! SKOKi to afera WSI , KNF i "bula" !!
2016-07-07 16:06:35
Niech się zajmą lepiej złodziejskimi SKOKami
SKOKi to przekręty i defraudacje pięciokrotnie większe od Amber Gold
2016-07-07 14:19:28
taka jest prawda
Ryży to był niemiecki namiestnik na Polskę . Likwidacja stoczni - zlecenia przejmują Niemcy, zwolnienie z podatków niemieckich marketów,banków i firm kosztem polskich. Za dbanie o niemiecki interes narodowy został wynagrodzony przez Merkel tą lukratywną posadką w Brukseli ! Za to wszystko co zrobił Polsce ryży powinien odpowiedzieć karnie a nie przed Trybunałem Stanu !
2016-07-07 10:44:13
PiS na każdym kroku łamie Konstytucję RP
Za 3 lata więzienia zapełnią się pisowcami
2016-07-07 09:19:16
hmm
Ciekawe, co na to pan Józef Bąk i ówcześni szefowie nadzoru finansowego?
2016-07-07 07:56:21
uuu
Polacy już pogonili złodziei. Złodzieje którzy zostali próbują za wszelką cenę odwrócić kota ogonem, ale ich łatwo poznać. Po taśmie na gębach.
2016-07-07 07:11:53
O Tusku :
Zdrajca , sprzedawczyk , kapciowy Merkelowej ,kłamca , cynik , człowiek bez żadnych zasad moralnych który jak by mu to pomogło w karierze własną matkę by sprzedał to tyle o tym człowieku dla którego polskość to nienormalność !
2016-07-06 23:02:43
PiS może skoczyć Tuskowi
Lepiej niech sie wezmą za niespełnione obietnice wyborcze odnośnie obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatku, bo Polacy ich pogonią zanim się obejrzą
2016-07-06 22:24:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi