piątek, 23 lutego 2018.
Strona główna > Kraj > PO, Nowoczesna i PSL żądają zwołania posiedzenia Sejmu na 20 grudnia

PO, Nowoczesna i PSL żądają zwołania posiedzenia Sejmu na 20 grudnia

PO, Nowoczesna i PSL żądają zwołania posiedzenia Sejmu na 20 grudnia
Data publikacji: 2016-12-17 00:05
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-19 20:51
Wywietleń: 248 184849

PO, Nowoczesna i PSL żądają od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zwołania na 20 grudnia posiedzenia Sejmu - poinformował w piątek wieczorem szef Nowoczesnej Ryszard Petru. Pismo z takim wnioskiem liderzy tych trzech ugrupowań wystosowali do marszałka Sejmu.

"My, posłowie klubów parlamentarnych, w związku z kryzysem konstytucyjnym, wywołanym przez marszałka Sejmu i większość parlamentarną, uznając za nielegalne obrady w Sali Kolumnowej żądamy zgodnego z regulaminem Sejmu i konstytucją posiedzenia Sejmu w dniu 20 grudnia 2016 r." - mówił Petru, odczytując treść pisma do Marka Kuchcińskiego. 

Petru ocenił, że uchwalenie przyszłorocznej ustawy budżetowej było nielegalne. "Nie mamy budżetu" - powiedział. 

Uznajemy zgromadzenie Sejmu w Sali Kolumnowej za nielegalne, wyrażamy elementarną niezgodę na złamanie prawa w Sejmie - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna. 

Jak dodał, razem z liderem Nowoczesnej i szefem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem w liście do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, pokazują, że "nie zgadzają się na takie procedowanie (w Sejmie), uznają to zgromadzenie za nielegalne" 

"Nie zostaliśmy skutecznie powiadomieni o organizowaniu drugiej części posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej" - powiedział Schetyna. Jak dodał, Platforma "nie uznaje, że budżet został uchwalony". 

"Żądamy zwołania posiedzenia Sejmu na wtorek i przywrócenia Michała Szczerby do normalnego funkcjonowania oraz przywrócenia mediom prawa do transmisji, prowadzenia relacji z prac parlamentu. To jest nasz apel do marszałka Marka Kuchcińskiego" - powiedział Schetyna. 

Petru, szef PO Grzegorz Schetyna, b. premier, posłanka PO Ewa Kopacz i inni przedstawiciele opozycji udali przed Sejm, gdzie trwa manifestacja zorganizowana przed Komitet Obrad Demokracji. 

Poseł PO Michał Szczerba, którego wykluczenie z piątkowych obrad zapoczątkowało protest opozycji w Sejmie, powiedział do manifestujących, że opozycja w piątek najpierw walczyła o wolne media, a teraz o wolny mandat poselski. 

Lider PO zapowiedział, że na sobotę został zwołany zarząd Platformy. "Będziemy przygotowywać i proponować następne kroki, to jest kryzys konstytucyjny, państwowy, tego nie można tak zostawić, widać, że państwo nie funkcjonuje" - ocenił. Posiedzenie zarządu ma się rozpocząć o godz. 9. - poinformował poseł PO Andrzej Halicki. 

Schetyna odnosząc się do sytuacji w Sejmie podkreślił, że "nie można w ten sposób prowadzić obrad". "Nie można w ten sposób blokować poprawek budżetowych, nie można w ten sposób odbierać głosu opozycji, bo zaraz okaże się, że posiedzenia Sejmu odbywać się będą na Nowogrodzkiej. To jest kabaret, na to nie ma zgody" - oświadczył. 

W głosowaniach w Sali Kolumnowej posłowie w nich uczestniczący uchwalili budżet na 2017 r., wcześniej odrzucony został blok poprawek opozycji, zaakceptowano blok poprawek zgłoszony przez PiS.

Pytany o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że ci którzy dziś blokują budżet są bardzo niechętnie nastawieni do tzw. ustawy dezubekizacyjnej, Schetyna powiedział: "Zdrowia życzę prezesowi Kaczyńskiemu, nie tylko fizycznego". 

W piśmie do marszałka liderzy opozycji wyrazili oczekiwanie przywrócenia posła PO Michała Szczerby "do możliwości uczestniczenia i pełnego i wykonywania mandatu posła RP", a także "zaprzestania stałego łamania regulaminu Sejmu, ograniczenia wolności wypowiedzi posłanek i posłów" 

Chcą ponadto "przywrócenia możliwości wykonywania przez media ich konstytucyjnego prawa informowania opinii publicznej o prawach parlamentu RP". 

"Wobec łamania konstytucji i regulaminu Sejmu przez marszałka i większość sejmową podejmiemy wszelkie niezbędne kroki prawne" - podkreślono w piśmie do Kuchcińskiego, pod którym widnieją podpisy Petru, szefa klubu PO Sławomira Neumanna oraz prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. 

Petru pytany, jakie konkretnie kroki prawne chcą podejmować liderzy opozycji, odparł: "możemy się spotkać 20 grudnia i mieć normalne posiedzenie Sejmu". "Do tego Sąd Najwyższy i Trybunał Stanu" - dodał przewodniczący Nowoczesnej. 

Ocenił, że tryb uchwalenia przyszłorocznej ustawy budżetowej w Sali Kolumnowej jest nielegalny. "Nie mamy budżetu" - podkreślił Petru. (PAP)

Na zdj.: Część posłów opozycji, którzy w sali obrad od kilku godzin blokowali mównicę oraz fotel marszałka pozostała na sali obrad mimo zgaszenia świateł. Posłowie opozycji domagali się przywrócenia do udziału w obradach wykluczonego wcześniej przez marszałka, posła PO Michała Szczerby i występowali przeciwko zmianom sejmowego regulaminu, ograniczającym pracę dziennikarzy. W tym czasie, podczas przeniesionego do Sali Kolumnowej posiedzenia Sejmu, posłowie Prawa i Sprawiedliwości uchwalili budżet na 2017 rok.

Fot.: PAP/Marcin Obara

Komentarze

sen
czekam aż PiS się wykrwawi do końca
2016-12-19 20:40:56
Ha, ha, ha
Możecie sobie żądać. Posiedzenie było i się skończyło. Trzeba było nie cwaniaczyć tylko obradować. Ćwoki!
2016-12-18 23:09:29
wdr
tata-ty masz odlot, nie pij więcej tego świństwa i nie wąchaj g***a.
2016-12-18 18:32:55
tata
6 króli rodem z Rumunii chodził do szkoły pod Moskwą. Teraz stawia żadania . A Paszli won obroncy ormowców.
2016-12-18 14:21:06
bolo
- wczoraj w "Nachrichten" na ARD, takie rządowe TVP u Niemców (oglądam także) był komentarz i video ze "spontanicznej obrony demokracji". W czasie gdy na trybunie (spontanicznie zbudowanej) przemawiał "pan z kitką" i następczyni tłumaczenie było "kropka w kropkę". Natomiast gdy pokazano "mowę" ministra Błaszczaka pominięto jego słowa o " ..przyczcyną protestu jest min. obniżenie emerytur dla byłych SB-ków". U Niemców (NRD) nie było SB-ków lecz STASI więc pewnie nie tłumaczono, aby Niemieców nie oszukiwać co jest grane przed Sejmem.
2016-12-18 10:57:13
Jarun
Przeglądając stacje telewizyjne m.in BBC, CNN, francuskie, niemieckie natknąłem się na taką ciekawostkę na rosyjskim kanale RTR Planeta. Otóż pokazali demonstranta, młodego mężczyznę, jak szedł a potem się położył na jezdni, niby "dostał" od Policji. Rosjanie bardzo obiektywnie relacjonowali wydarzenia z pikiety pod Sejmem, np. pokazali flagi ukraińskie, które powiewały wśród demonstrantów. I taki komentarz, że: PO, KOD, SLD, Nowoczesna - chcą zrobić z tego "Majdan" !?
2016-12-18 09:57:53
PO-PO
Ty PO odpuść sobie z tą paranoją. Regularnie4 zażywaj leki i staraj się nie komentować.
2016-12-18 09:48:06
PO "Cyrku" o-PO-zycji...
A Kto s-PO-wodowal ten caly "Cyrk Okupacyjny" na Sali Sejmowej... i czy to bylo tez zgodne z Prawem i Regulaminem Sejmu ? Proponuje na nastepne Posiedzenie Sejmu, sprawdziec bardzo dokladnie - WSZYSTKICH - bioracych udzial w Obradach Sejmowych... by nie wniesiono roznego rodzaju BRONI i nie doszlo - DO STRZELANINY Z OSTRYCH...!!!
2016-12-18 01:35:29
bolo
do @ jarun-a "..a potem źle to rozegrał. KOD-ziarze i alimenciarz tylko na to czekali." - nie tak źle. Dla mnie widok przecudny gdy widziałem p.Piniora z pułkownikiem Mazgułą "ramie w ramie" krzyczących "PiS morduje demokrację". Ci o których piszesz (totalni) mogli TYLKO (!!!!!!) pójść na demokratyczne wybory i wybrać to co chcieli. P.S. - trybuna przed Sejmem była sPOntanicznie ustawiona i ten przez polcję "zagazowany".Tak napisał Guardian.
2016-12-18 00:15:55
kabaret
Ten Petru chyba był ostatnio u ginekologa na Rubikoniu w święto 6 króli - taki mądry i jeszcze czegoś rząda! :-0)
2016-12-17 23:36:01
POLAK do osłów
Czy sanowne panstwo jezdeśta POLAKAMI - czy partyjnymi głąbami ?!Dotyczy wszystkich , którzy biorą kasę z WIEJSKIEJ/ w upierdliwie stoliccnej Warszawce/.
2016-12-17 18:18:36
Jarun
Oglądając telewizję to mam ubaw. Widzę jak ruda czochra się po głowie, pewnie od "kija" wszy załapała...byle nie łonowe, bo publiczne drapanie się po...zresztą mniejsza z tym. Posłankę Kochan widziałem w sejmie, ale na pikiecie już nie. Pewnie babcia drzemie w pokoju przed telewizorkiem i mruczy: to nie na moje lata, niech młodzi dokazują. Arłukowicz z Nitrasem pewnie zmarzli i "rozgrzewają się" w pokoju hotelowym. Ten Nitras w tej Warszawie za mocno chyba się "rozgrzewa" bo niechluj się stał...obwieś jeden.
2016-12-17 16:12:29
asr
Do ,,posłowie PIS złamali polskie prawo,, Czy ty jesteś istotą myślącą, czy tak kompletnie zaKODowaną, że już nawet myśleć nie potrafisz? Słuchaj ciumoku, zabierają przywileje kombinatorom i złodziejom i to WAS tak boli! Dzięki takim tłukom jak wy, będą rządzić dwie albo pięć kolejnych kadencji, bo ludzie, normalni, zdrowi psychicznie ludzie, widzą co wyrabiacie!
2016-12-17 15:59:18
Jarun
Nitras jak biegał, jak dokazywał, jak taki chłystek - który może wreszcie się pokazać, zabłysnąć na rozróbie. Drugi to Arłukowicz -klasyczny hultaj i karierowicz, też zbudził się ze snu. Nie trzeba myśleć tylko krzyczeć, tzn.powtarzać hasła. Dziś widzę "rudą" Gośkę Prokop w telewizji - ale obciach, ale wstyd. Była u Palikota i przeflancowała się do Petru...stoi z dwiema gąskami: Lubnauer i Gasiuk. A te jakby mogły, to by z majtek wyskoczyły. Faktem jest, że PiS -niepotrzebnie sprowokował PO, a potem źle to rozegrał. KOD-ziarze i alimenciarz tylko na to czekali. Teraz drze swoją japę z SLD taka blondyna. Widzę, że ruda mizdrzy się do tego wywalonego z teatru we Wrocławiu dyrektora. Poczekaj stary Paczkowski da ci za to szlajanie się.
2016-12-17 13:05:42
MIETEK SOCHA
PO ZER NOWOCZESNA ZERO PSL ZERO co to za nieroby do gadania , elokwenci ala KWAŚNIEWSKI bezproduktywni popierani przez KOMUNISTÓW a pewna grupa jeszcze działa. PAN KUCHCIŃSKI Z PRZEMYŚLA JA TEŻ DLATEGO TAKIE SĄ NASZE DZIAŁANIA, ADRIAN KLARENBACH Z PRZEMYŚLA MÓJ KREWNY . TRYBUNAŁ STANU TO DLA PLATFORMY 8 LAT TRZYMAĆ PAŃSTWO TEORETYCZNE, OCH ŻEBY ŻYŁ MÓJ MARSZAŁEK PIŁSUDSKI JUŻ BY KBLOWALI
2016-12-17 12:22:29
popslno
Jak to powiedział kiedyś ich "guru": Chcieć to sobie możecie.
2016-12-17 10:32:47
Posłowie PIS złamali polskie prawo
Trybunał Stanu i tak za 3 lata ich nie minie, choć teraz można stwierdzić że 3 lat to oni nie przetwają