poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > PiS ulży KGHM

PiS ulży KGHM

PiS ulży KGHM
Data publikacji: 2015-07-27 21:26
Ostatnia aktualizacja: 2015-07-28 11:57
Wywietleń: 1238 5805

PiS złoży we wtorek (28 bm.) w Sejmie projekt ustawy likwidujący podatek od wydobycia niektórych kopalin, tzw. podatek miedziowy - zapowiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Ostatnio spadła rentowność kopalni wydobywających surowce objęte tym podatkiem - uzasadniają politycy PiS.

Na zapowiedzi największej partii opozycyjnej zareagowała warszawska giełda. Na zamknięciu sesji na GPW kurs akcji KGHM wyniósł 98 złotych przy wzroście o 8,05 proc . To pierwszy wzrost kursu akcji miedziowego giganta od kilku dni. W 2014 r. KGHM tytułem podatku od kopalin zasilił budżet państwa kwotą 1,5 mld zł.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

Premier Kopacz, która w poniedziałek złożyła wizytę w Hucie Miedzi „Głogów” - KGHM Polska Miedź S.A na Dolnym Śląsku została zapytana o postulowaną przez PiS likwidację podatku od wydobycia niektórych kopalin.

- Chcę przypomnieć, że ten podatek z KGHM chociażby do budżetu państwa od 2012 roku to 5 miliardów złotych. Proszę sobie wyobrazić, że ze wszystkiego będziemy teraz rezygnować. Za chwilę, oprócz tego, że Komisja Europejska, która zdjęła z nas procedury nadmiernego deficytu, straci cierpliwość, reguła wydatkowa nie wytrzyma tego - powiedziała premier.

- Chyba, że ustawowo zrobimy sobie „wolną amerykankę” i będziemy rozdawać, zwalniać wszystkich po drodze, którzy się nam podczas kampanii wyborczej trafią. No to za chwilę będziemy mieć powtórkę z rządów Ciprasa w Grecji. Jemu wystarczyło 5 miesięcy. Przy takim tempie, jakie proponuje opozycja, można w pół roku dobrą i stabilną sytuację finansową w Polsce zniszczyć - dodała szefowa rządu.
(pap)

Na zdjęciu: Premier Ewa Kopacz i prezes KGHM Herbert Wirth podczas poniedziałkowej wizyty w Hucie Miedzi "Głogów" - KGHM Polska Miedź S.A. Szefowa polskiego rządu przebywa na Dolnym Śląsku.  We wtorek we Wrocławiu odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

ZAPYTANIE...?
Do powyzszego wpisu... nigdy wiecej PO I PIS, a Kogo chcesz w takim razie: spowrotem KOMUNISTOW z lat 1945-1989 (?) czy moze jeszcze na dodatek terrorystyczny IS ze swoim Islamem... lub ewentualnie pro-rosyjskich Separatystow z Doniecka i Luganska...??? Chyba ze masz jeszcze ukryte w "garderobie" cos 4-go... ?
2015-07-28 09:54:26
Przesunięcie zysków wg. partii troszczącej się o wszystkich
czyli pozbawiamy całe społeczeństwo zysków z dóbr państwowych (wszystkich obywateli) na rzecz określonej grupy zawodowej - znowu górnicy. Czy ta paranoja z tą, najbardziej roszczeniową grupą zawodową się kiedyś skończy?
2015-07-28 07:41:41
ted
Nasze zadłużenie które PO podwoiło osiągnęło już ponad bilion zł a razem z zadłużeniem ukrytym to około 4 biliony zł !! Rząd sprzedawczyków i aferzystów zaciągnął ostatnio kolejną pożyczkę na prawie miliard euro w Banku Światowym - PO nas zadłuża na potęgę idąc dokładnie grecką drogą !!!
2015-07-28 06:57:16
Wawrzek
Ta firma już praktycznie nie jest polska dziwny sposób została właścicielem największych złóż srebra i złota, metali ziem rzadkich i miedzi. Ta firma sposób bardzo podejrzany wyprowadziła olbrzymie kapitały z Polski. Należy odzyskać polski majątek narodowy i dokładnie rozliczyć tzw inwestycje zagraniczne. Należy wyraźnie określić co jest własnością Polski podatek czy złoża. Czy zapłata za wydobyte surowce i podatek od wydobytych
2015-07-27 21:31:12
NIGY WIĘCEJ PO I PIS
Jedni przez drugich obiecują gruszki , a ich koledzy opylaja swoje akcje ?
2015-07-27 20:23:54
Internauta,
Dlatego m. innymi... tak obecny Prezydent jak i Pani Premier "szastaja "teraz az tak... PO-datkowymi pieniedzmi, dla swoich wspolpracownikow ! Patrz wiecej na: www.niezalezna.pl
2015-07-27 20:15:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi