czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Kraj > PiS przeciw kandydaturze Tuska na szefa RE

PiS przeciw kandydaturze Tuska na szefa RE

PiS przeciw kandydaturze Tuska na szefa RE
Data publikacji: 2017-03-04 16:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-07 06:15
Wywietleń: 1388 219848

Komitet polityczny PiS podjął uchwałę w sprawie kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, która zawiera stanowisko, że nie może on być popierany przez Polskę - dowiedziała się PAP od polityków z władz partii.

Rzecznik prasowa PiS Beata Mazurek potwierdziła, że w podjętym stanowisku komitet polityczny PiS zobowiązuje premier Beatę Szydło, która jest też wiceprezesem PiS, do tego, by "stanowczo sprzeciwiła się" wyborowi Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej i nie zgłaszała jego kandydatury na drugą kadencję.

Komitet przedstawia też uzasadnienie swego sprzeciwu. PiS zarzuca Tuskowi m.in. łamanie zasady neutralności wobec państwa członkowskiego, angażowanie się w "akcje organów UE skierowane przeciwko Polsce" oraz popieranie opozycji.

- I to opozycję szczególnego rodzaju, która nie ukrywa swojego antypaństwowego charakteru - zaznaczyła rzeczniczka PiS. Mazurek zwróciła też uwagę na poparcie Tuska dla rozwiązań nieakceptowanych przez polski rząd, wymieniając w tym kontekście obowiązkową relokację uchodźców. Pytana, czemu ma służyć podjęta przez komitet polityczny PiS uchwała, powiedziała, że wzmacnia ona stanowisko polskiego rządu.

- I też daje wyraz temu, że my, jako największa siła polityczna w Polsce, sprawująca teraz władzę, mamy zastrzeżenia do funkcjonowania Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej, i że my go popierać nie chcemy - dodała rzeczniczka PiS.

Pierwsza 2,5-letnia kadencja Tuska jako szefa RE upływa z końcem maja. Na szczycie UE 9-10 marca przywódcy mają zdecydować, czy pozostanie on na tym stanowisku na kolejną kadencję. 

Wobec niezaakceptowania kandydatury Donalda Tuska, alternatywą jest eurodeputowany PO Jacek Saryusz-Wolski. Został on w sobotę (4 marca) oficjalnym kandydatem Polski na stanowisko szefa RE.

(pap)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Leki dla PO-pi..........
Te wasze Leki, to sobie najpierw sami PO-probujcie i ZASTOSUJCIE... bo sa wam naprawde PO-TRZEBNE...(!) PO tym waszym 70-letnim (1945-2015) mysleniu i rozumowaniu... gdzie o waszym PO-ste-PO-waniu... juz nie wspomne !!
2017-03-07 00:39:49
@PO-jechana pipi
jednak kobieta PO-walona. Tak myśleliśmy. PO-trzebne ci leki? My wykupimy, tylko już nie PiSz: Pi-PO-pi-PO-pi-PO-pi-pi-PO-PO.
2017-03-06 18:47:12
pipi
"Być polskim premierem to stokrotnie ważniejsza rzecz dla mnie niż europejskie awanse.“ - jaka siła zadziałała iż pan Donald zmienił STOKROTNIE wagę swych PO_stanowień? "Oskar"? - grudniwy PO_byt w "Breslau" i wypowiedź "króla" były gwoździem.
2017-03-06 12:58:48
PIS się komromituje tymi gierkami
Żaden z europejski kraj nie poprze zabawy Kaczyńskiego
2017-03-06 10:04:38
Olać PIS
Donald Tusk i tak będzie Przewodniczącym RE czy to się pisiorom podoba czy nie
2017-03-06 08:49:34
Do komentarza... Do PO-walonego- z godz 10:45:06
To nie moja wina... ze nie PO-trafisz czytac i zrozumiec DUUUZYCH LITER ! A jak cos jest dla ciebie malo interesujace, to to PO prostu "PO-przeskakuj"... by nie-PO-trzebnie PO raz kolejny - wiecej cie nie "PO-PO-nosilo"...??
2017-03-05 21:16:27
Wawrzek
Tusk z Pawlakiem, PO i PSL dokonali potwornych zniszczeń na polskiej Gospodarce, Finansach, i Narodzie Polskim niektórych już nie da się odtworzyć. Z Polski wyprowadzono bezkarnie olbrzymie kapitały a Tusk likwidował polskie przedsiębiorstwa w tym cały Przemysł Stoczniowy jako konkurencje dla Niemiec. W zamian dostał fuchę jak Stanisław August za podpisanie rozbiorów dostał od Zaborców dożywotnią pensję i rosyjską Carycę do używania.
2017-03-05 14:19:01
Jarun
Obiektywnie patrząc to Donald TASK dla Polski (nie dla rządu!) nic dobrego nie zrobił. Nie ujmuje się za mniejszymi państwami a pozostaje wasalem Merkelowej, która go wybrała... za służalczość. Prezes Kwak to intrygant i żeby zrobić chociaż mały wyłom w PO wystawił kandydaturę człowieka z PO. Kaczorek mógł wystawić któregoś nieroba od Kukiza ale wtedy nie byłby sobą czyli kłótnikiem i prowokatorem. A o wyborze i tak zadecyduje "nasza złota Angela".
2017-03-05 10:58:25
Do PO-walonego
Paranoiku z piszącym wszędzie PO - daj sobie sPOkój. Twoja mania prześladowcza jest naprawdę mało interesująca. A tym bardziej twój bełkot. Wiem już o PO-chodach Pierwszomajowych...itd.
2017-03-05 10:45:06
taka jest prawda
Tusk to kandydat Merkel i Niemców który od zawsze dla nich pracuje a Polskę i Polaków szczerze nienawidzi!
2017-03-05 07:56:00
PO-myslal "na krotko" - to teraz ma,
Tyle gadania... a i tak zapro-PO-nowano Czlowieka z o-PO-zycji... ! Donald Tusk PO-myslal "na krotko" krytykujac bardzo szybko... "prawie swojego imiennika" czyli Prezydenta USA Pana Donalda Trumpa !!
2017-03-05 00:14:58
zbyszko
Milton Friedman (noblista, guru wolnorynkowej ekonomii) już w 1990 roku ostrzegał Polaków: "Pamiętajcie jedno: zagraniczni inwestorzy nie będą inwestować w Polsce po to, by pomóc Polsce, lecz po to, by pomóc sobie. Oni powinni działać wg takich samych reguł gry, jakie obowiązują Polaków. Nie należy im dawać żadnych przywilejów, ulg czy zwolnień podatkowych". No ale do władzy doszli Lewandowski z Tuskiem, powyprzedawano co się dało, potworzono specjalne strefy ekonomiczne i w efekcie uruchomiono drenaż kapitału na niespotykaną dotąd skalę...
2017-03-04 23:49:05
zak
Jeśli ktoś zapytałby się mnie z czym kojarzy mi się okres rządów Platformy i PSL-u, to bez wahania odpowiedziałbym, że z masową wyprzedażą majątku narodowego. W okresie kiedy krajem kierował Donald Tusk konsekwentnie dokonywano prywatyzacji majątku należącego do Skarbu Państwa. Oficjalne statystyki dostępne na stronach Ministerstwa Skarbu Państwa są zatrważające. Przez blisko 7 lat wyprzedano majątek za łączną kwotę 58,615 mld zł! Warto podkreślić, że spora część tych pieniędzy szła na spłatę bieżącego zadłużenia. Traciliśmy w ten sposób trwały i przynoszący gigantyczne (w postaci dywidend) zyski majątek, a kasę jaką dostaliśmy w zamian topiliśmy w spłacie odsetek od pozaciąganych wcześniej pożyczek.
2017-03-04 23:45:56
max
A ten "Król Europy" z miną idioty myślał ,że może pluć na Polskę i jeszcze go poprą! Co za półgłówek. Hahahaha
2017-03-04 23:26:58
max
Niemcy mają papiery na pana Donalda T. Tu można co nieco o tym poczytać: http://alexjones.pl/aj/aj-polska/aj-publicystyka/item/52733-agent-stasi-oscar-ciagle-na-posterunku
2017-03-04 21:15:52
brawo PIS
No i słusznie, wniusia Wermachtowca powinni popierać jego krajanie, naziści z Berlina.
2017-03-04 20:07:00