wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Kraj > Pierwsi Polacy pokonali Wielki Szlak Himalajski

Pierwsi Polacy pokonali Wielki Szlak Himalajski

Pierwsi Polacy pokonali Wielki Szlak Himalajski
Data publikacji: 2016-02-13 12:27
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-15 09:44
Wywietleń: 776 118967

Blisko 1700 kilometrów w ciągu 120 dni. Para podróżników Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan jako pierwsi Polacy pokonali otwarty w roku 2011 roku Wielki Szlak Himalajski. Zmagali się z huraganowym wiatrem, mrozem i własnymi ograniczeniami.

Polacy wyruszyli 6 września 2015 roku, a swoją wędrówkę zakończyli 4 stycznia. Do wyprawy przygotowywali się półtora roku. Zbierali opisy i mapy, a także relacje innych podróżników. Na miejscu jednak okazało się, że zebrane informacje bardzo często wykluczały się, a mapy są niedokładne i zawierają wiele błędów.

Trasa początkowo wiedzie przez dżunglę z wysokimi temperaturami i dużą wilgotnością. Musieli pokonywać szczyty górskie na wysokości 6200 metrów, lodowce z labiryntami szczelinowymi. Zmagali się z huraganowym wiatrem, temperaturą minus 25 stopni. Borykali się też z brakiem wody.

- Już po pierwszych trzech tygodniach przyszło zwątpienie i myśl o przerwaniu podróży - opowiada Bartosz Malinowski. Wielokrotnie zadawali sobie pytanie, czy nie lepiej się wycofać. Najpoważniej myśleli o przerwaniu podróży, gdy znaleźli się w dżungli, która była tak gęsta, że wręcz nie do pokonania. Czołgali się w błocie. Pojawiły się problemy z wodą pitną i jedzeniem. Walka z dżunglą trwała kilka dni. Dziś przyznają, że nie byli w pełni świadomi skali trudności, z jakimi przyjdzie im się zetknąć.

- Najwięcej rozgrywa się w głowie. To m.in. silna psychika decyduje o tym, czy się daje radę czy nie. Przeżywaliśmy zachwyt - górami, krajobrazami i ludźmi, którzy tam mieszkają i złość - na góry, na ludzi, na towarzysza podróży. Czasami było trochę strachu - opowiada Joanna Lipowczan.

Joanna pracuje w warszawskiej korporacji, a Bartosz od kilku lat jest przewodnikiem górskim. W przyszłości planują pokonać Szwedzki Szlak Królewski. (pap)

 

Na zdjęciu: Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski

Fot. wielkiszlakhimalajski.pl

Komentarze

Zdrowie
Dlaczego ten pan nie nosił ochraniacza twarzy lub kominiarki?
2016-02-15 09:18:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej