czwartek, 14 grudnia 2017.
Strona główna > Kraj > Pamięci ofiar ludobójstwa

Pamięci ofiar ludobójstwa

Pamięci ofiar ludobójstwa
Data publikacji: 2017-09-29 15:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-18 17:17
Wywietleń: 794 294299

„Operacja polska” przeprowadzona przez NKWD w okresie Wielkiego Terroru w ZSRR, jest jedną z największych zbrodni o znamionach ludobójstwa w historii Europy XX w. Poczta Polska 29 września wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający zamordowanych Polaków. Wraz z nim wydana jest koperta okolicznościowa FDC oraz datownik.

Antypolska operacja przeprowadzona przez NKWD wyróżniała się skalą zbrodni i okrucieństwa. Szacuje się, że w okresie Wielkiego Terroru życie straciło co najmniej 200 tys. naszych rodaków. Oprócz Polaków, represjonowane były inne nacje, m.in. żyjący w ZSRR Niemcy, Łotysze, Estończycy, Grecy, Koreańczycy, Finowie i Chińczycy. Masowe operacje wymierzone w „niechciane narody” sprawiły, że bolszewicki terror zapisał się w historii jako „wielki”.

Mimo tak olbrzymiej skali zbrodni, „operacja polska” NKWD z lat 1937-1938 do dziś nie zaistniała w masowej wyobraźni. Wątek ten nie był podejmowany w literaturze, filmie. Z kolei w pamięci Zachodu Wielki Terror jest utożsamiany wyłącznie z nagłośnionymi procesami pokazowymi czołowych przywódców bolszewickich.

Agnieszka Sancewicz - autorka projektu - zamieściła na znaczku węzeł w kształcie krzyża. Symbolizuje on Polaków zamordowanych przez NKWD w czasie Operacji Polskiej. Zdjęcia oraz teksty zostały wykorzystane dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Centrum Naukowo–Informacyjnym „Memoriał” w Moskwie.

(mg)

Pamięci ofiar ludobójstwa Pamięci ofiar ludobójstwa

Komentarze

1945 - 2015
No przeciez to byli Nasi bracia...! Czyzby wiec i Nauczyciele Histori przez 70 lat - az tak Nas "Oszukiwali i Klamali" ??
2017-09-29 22:59:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje