piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Kraj > Pamięci ofiar ludobójstwa

Pamięci ofiar ludobójstwa

Pamięci ofiar ludobójstwa
Data publikacji: 2017-09-29 15:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-18 17:17
Wywietleń: 521 294299

„Operacja polska” przeprowadzona przez NKWD w okresie Wielkiego Terroru w ZSRR, jest jedną z największych zbrodni o znamionach ludobójstwa w historii Europy XX w. Poczta Polska 29 września wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający zamordowanych Polaków. Wraz z nim wydana jest koperta okolicznościowa FDC oraz datownik.

Antypolska operacja przeprowadzona przez NKWD wyróżniała się skalą zbrodni i okrucieństwa. Szacuje się, że w okresie Wielkiego Terroru życie straciło co najmniej 200 tys. naszych rodaków. Oprócz Polaków, represjonowane były inne nacje, m.in. żyjący w ZSRR Niemcy, Łotysze, Estończycy, Grecy, Koreańczycy, Finowie i Chińczycy. Masowe operacje wymierzone w „niechciane narody” sprawiły, że bolszewicki terror zapisał się w historii jako „wielki”.

Mimo tak olbrzymiej skali zbrodni, „operacja polska” NKWD z lat 1937-1938 do dziś nie zaistniała w masowej wyobraźni. Wątek ten nie był podejmowany w literaturze, filmie. Z kolei w pamięci Zachodu Wielki Terror jest utożsamiany wyłącznie z nagłośnionymi procesami pokazowymi czołowych przywódców bolszewickich.

Agnieszka Sancewicz - autorka projektu - zamieściła na znaczku węzeł w kształcie krzyża. Symbolizuje on Polaków zamordowanych przez NKWD w czasie Operacji Polskiej. Zdjęcia oraz teksty zostały wykorzystane dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Centrum Naukowo–Informacyjnym „Memoriał” w Moskwie.

(mg)

Pamięci ofiar ludobójstwa Pamięci ofiar ludobójstwa

Komentarze

1945 - 2015
No przeciez to byli Nasi bracia...! Czyzby wiec i Nauczyciele Histori przez 70 lat - az tak Nas "Oszukiwali i Klamali" ??
2017-09-29 22:59:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi